MIUI ROM’da kullanılan mobil internet (3G) miktarını takip etmek, azaltmak ve yönetmek mümkün!

Bildiğiniz gibi mobil hatlar paket usülü ücretlendirilir oldu. Mesela 500 dk, 1000 sms, 2 gb internet Vodafone’de 25 TL ‘ye satılıyor. Paket fiyatları artan rekabetle birlikte (eskiye göre) uygun seviyelerde diyebiliriz. Fakat paketi aşarsanız, ücretlendirme birden astronomik olarak yükseliyor.

Bu nedenle data kullanımını, konuşma süresini, sms kullanımını takip etmek önemli. Ben bugüne kadar ara ara telekom firmasının ücretsiz sorgulama servisini (Turkcell, Vodafone, Avea) kullanmıştım. MIUI ROM’a geçince, (konuşma ve sms gönderimini değil ama) internet kullanımını kontrol altında tutmaya yarayan 4 güzel özellik keşfettim.

  • 3G mobil internet kotasını belirleme, limit aşımını engelleme
  • Kullanılan 3G data miktarını ve pakette kalan internet miktarını görüntüleme
  • Uygulama bazında 3G internet kullanımını engelleyerek 3G veri kullanımını düşürme
  • İnternet trafiğini sıkıştırarak indirilen data miktarını azaltma

Özellikleri bir süredir kullanıyorum ve çok hoşuma gitti. Nimet zebil olmasın diye, bilmeyenlere nasıl kullanılır göstereyim istedim. Genellikle birçok ROM’da bu tarz çözümler bulunmadığından, yazının özellikle yeni MIUI kullanıcılarının işine yarayacağını düşünüyorum.

MIUI ROM’da 3G mobil internet yönetimi

MIUI ROM‘da mobil internet kullanımını yönetmek için işe mobil internet kotasını girerek başlamak gerekiyor. Bunun için “Araçlar” uygulamasını çalıştırıp “Mobil Veri Kullanımı -> Ayarlar” menüsünü takip ediyoruz.

152-2-1-miui-rom-mobil-internet-limitini-belirleme-1

“Mobil veriyi sınırla” öğesine taplayıp, aylık mobil data (3G internet) limitini giriyoruz. “Mobil veri uyarı değeri” kısmındaki turuncu çubuktan, kotanın dolmak üzere olduğunu hatırlatacak uyarı noktasını belirliyoruz. “Mobil veri yenileme tarihi” bölümüne de fatura kesim gününü girip, geri simgesine taplıyoruz.

152-2-2-miui-rom-mobil-internet-limitini-belirleme-2

Böylece her ay 3G üzerinden kullanılabilecek internet miktarı sınırlanmış oluyor. MIUI girdiğiniz değerin belirlediğiniz yüzdesi dolduğunda sizi uyarmaya başlıyor. %100’ü dolduğunda ise 3G internet kullanımını tamamen bloke ediyor. Daha fazla kullanmak isterseniz, “Ayrıca satın alınan veri” bölümüne kullanmak istediğiniz ek veri miktarını girebiliyorsunuz.

Tabi ilk ay kotanın doğru hesaplanabilmesi için, ay başından şu ana kadar kullandığınız veri miktarını girmeniz lazım. Bunun için operatörünüzden kullandığınız veri miktarını öğrenip, “Mobil veriler” ekranındaki “Kullanılan verileri girin” bölümüne yazmanız gerek. Bu işlemi yapmazsanız, veri kullanımı ancak bir sonraki fatura kesiminden itibaren doğru hesaplanmaya başlıyor.

152-2-3-miui-rom-mobil-internet-limitini-belirleme-3

İnternet kotasını bir kez girdikten sonra, kullanılan (ve kalan) 3G data miktarını Araçlar uygulamasındaki “Mobil Veri Kullanımı” bölümünden öğrenebiliyorsunuz.

152-2-4-miui-rom-mobil-internet-kullanim-miktari-goruntuleme

Öte yandan “İstatistik” bölümünden veri tüketimi fazla olan uygulamaları tespit edip, “Kısıtla” bölümünden 3G data erişimini engellemek mümkün. Bunu yaptığınızda uygulama 3G’den internete erişemiyor, sadece WiFi aktifken bağlantı kurabiliyor.

152-2-5-miui-rom-uygulama-bazinda-3g-internet-kullanimini-engelleme

Yine “Mobil Veriler” bölümünden ulaşılan “Veri Tasarrufu” bölümünde ise harcanan internet miktarını düşürme şansınız var. Bu özelliği aktif ettiğinizde, internetten indirdiğiniz metin ve imaj dosyaları Xiaomi sunucularından geçirilerek sıkıştırılıyor. Böylece size gönderilen, yani indirdiğiniz veri boyutu bir miktar azalmış oluyor.

152-2-6-miui-rom-internet-veri-tasarrufu

Leave a Reply