MIUI ROM’a AdAway yükleme problemi ve çözümü

AdAway, Android için kaliteli reklam engelleme uygulamalarından biri. Dün tanıtımını yayınlamış, hakkında bilinmesi gereken hemen herşeyi anlatmıştım. Yazıyı hazırlamak için MIUI ROM kullanınca, rom ile uygulama ile arasındaki ilginç bir sorunu da keşfetmiş bulundum;

MIUI ROM’a AdAway uygulamasını kurmak istediğinizde, MIUI önce “Bu uygulama risk oluşturuyor!” (This app poses a risk to your device’s security) uyarısı gösteriyor, ardından da “Yükleme işlemi başarısız!” (Couldn’t install) hatası veriyor. Uzun lafın kısası MIUI ROM’a AdAway yüklenmiyor.

Bu yüzden, yazıyı hazırlarken yükleme işlemi için alternatif bir çözüm kullanmak zorunda kalmıştım. Konuyla ilgili birçok MIUI kullanıcısının sorun yaşadığını bildiğimden, işlemin nasıl yapıldığını basitçe anlatacağım.

MIUI ROM’a Adaway yükleme

İnternet tarayıcınızı çalıştırın, F-Droid AdAway sayfasını ziyaret edin ve en güncel apk dosyasının indirme linkine taplayın.

0001340102-adaway-indirme

Uygulamayı telefonunuza (veya tabletinize) kaydedin. İndirmenin ardından APK yüklemesi başlatılırsa dosyayı kurmayın. (Kurmaya çalışsanız da kurulmuyor, Yükleme işlemi başarısız! uyarısı alırsınız)

0001340103

Telefonunuza ES Dosya Yöneticisi uygulamasını yükleyin. Uygulamayı çalıştırıp Root Gezgini özelliğini aktif edin. Henüz yapmadıysanız MIUI Root izinlerini de aktif edin.

0001340104

Hızlı erişim penceresinden, İndir (Download) klasörüne taplayın. org.adaway_* dosyasını seçip Kes komutunu verin. Ardından Hızlı Erişim penceresinden Cihaz klasörüne geçin.

0001340105

Sırasıyla system -> app klasörlerine girerek apk dosyasını klasöre yapıştırın. Kopyalama tamamlandığında AdAway, sistem uygulaması olarak kurulmuş olacaktır ve kısayolu MIUI launcher arayüzünde belirecektir.

0001340106

Leave a Reply