MIUI ROM’a Google Play yükleme

Telefonuna MIUI ROM yükleyen birçok kişinin karşılaştığı ilk sorun Google Play’ı bulamaması. Bu aslında normal çünkü MIUI ROM’da Google Play yok. Xiaomi, hazırladığı Android ROM için kendi market uygulamasını uygun görmüş, onu yüklemiş. Google Play’ı dahil etmemiş.

Tabi birçoğumuz için bu önemli bir sorun. ROM’u değiştirdik diye uzun süredir kullandığımız sistemi terkedip hemen MIUI Market ‘e geçecek halimiz yok. Zaten market içindeki uygulama isimleri ve açıklamalar genelde Çince olduğundan birşey anlamanız, isteseniz de kullanmanız pek mümkün olmuyor. O yüzden Google Play yüklemek zaruri bir ihtiyaç haline dönüşüyor.

Ben de telefonuma MIUI ROM kurup sıkıntıyı farkedince, çözümü Bilenler Kabilesi’nde paylaşayım istedim. Sorunu zaten biliyoruz hemen çözümü tarif edeyim;

MIUI ROM’a Google Play nasıl kurulur?

Google Play kurulumu için öncelikle Google Play Apk dosyasını xda-developers.com forumundan indiriyoruz. İndirme tamamlandığında “Install blocked” mesajı görünüyor. “Lift ban” butonuna tıklıyoruz.

0001110102-miui-google-play-yukleme-1

“Install” butonuna taplayarak kurulumu başlatıyoruz. Kurulum hemen tamamlanıyor, Permission penceresi açılıyor. “I trust this App” onayını vererek “Finish” butonuna taplıyoruz.

0001110103-miui-google-play-yukleme-2

Google Play Store, uygulamalar listemize ekleniyor. Çalıştırarak Google hesabımızı giriyor, ardından her zamanki gibi kullanabiliyoruz. Gmail, Google Maps, Google Chrome gibi diğer Google uygulamalarını sonradan istersek Google Play’den yükleyebiliyoruz.

0001110103-miui-google-play-yukleme-3

Kapatmadan önemli bir hatırlatma yapayım:

Normalde, 3.parti kaynaklardan bu şekilde APK indirmeyi tavsiye etmem. Fakat Google Play Store uygulamasını indirebileceğimiz resmi bir kaynak olmadığından buna mecbur kalıyoruz. İçinizin rahat etmesi için indirdiğiniz APK dosyasını kullanmadan önce Online Malware Tarayıcıları ile test edebilirsiniz. Benim indirdiğim PlayStore_v5.2.12.apk dosyası testten geçti. 56 farklı Antivirus motoru tarafından zararsız gösterildi.

Yine de halen güven sorunu hissediyorsanız, Google Play uygulamasını XDA yerine ülkemizde epey bilinen Mobogenie sitesinden download edebilirsiniz. Fakat bu durumda Google Uygulama Marketi yanında Mobogenie Market uygulaması da kurulacaktır.

Ben Mobogenie’nin kurduğu Google Play uygulaması ile XDA’dan indirdiğim APK dosyalarının hash kodlarını karşılaştırdığımda birebir aynı olduğunu gördüm. O yüzden Mobogenie’ye gerek olduğunu düşünmüyorum. Fakat yine de tercihi de yapacağınız işlemlerin sorumluluğunu da size bırakıyorum.

2 Comments

  1. Erkan BALIK 21/03/2016
  2. Nurullah 08/08/2016

Leave a Reply