MIUI ROM kullanmak için sebepler, kullanmamak için mazeretler…

İki ay kadar önce MIUI nedir? konulu bir tanıtım yazısı hazırlamak için telefonuma geçici olarak MIUI ROM yüklemiştim. İşim bitince CyanogenMod’a dönerim dedim ama ürünü kullandıkça sevdiğimden, kaldıramaya bir türlü elim varmadı. O zamandan beridir keşfettiğim özellikleri (ve yaşadığım sorunları) blogda ara ara paylaştım.

Bu yazıda ise geçmiş yazıları biraz derleyip, özetle MIUI’nın “herhangi bir stock rom’a karşın” artıları ve eksileri nelerdir anlatayım istedim. 2 aylık deneyimden çıkan listenin…

  • MIUI kullanmalı mıyım?
  • MIUI yüklemeyi tavsiye eder misiniz?
  • MIUI’ın avantajları ve dezavantajları nedir?
  • MIUI ROM yüklediğimde ne kazanırım ne kaybederim?

… diye soranlara yardımcı olacağını düşünüyorum. Birkaç kişiye MIUI kurup kurmama konusunda yardımı dokunursa, yazıyı başarılı sayacağım. Hemen listeye geçelim;

MIUI ROM kullanmak için sebepler…

1. MIUI’ın en öne çıkan özelliği şüphesiz görünümü. Varsayılan arayüz zaten güzel fakat değiştirmek isteyenler için, binlerce alternatif tema hazırlanmış. Bunları uygulama gibi, Temalar bölümünden sisteminize kolayca yükleyip kaldırabiliyorsunuz. Bu imkan, bu bolluk başka hiçbir ROM’da yok.

Bu arada “tema=ana sayfa arayüzü” olarak düşünmeyin. Alarm için internetten indirebileceğiniz müzik temaları, yazı tipini değiştirebileceğiniz yazı temaları gibi ekstralar var. MIUI’da herşey bir şekilde özelleştirilebiliyor.

153-2-1-miui-rom-temalari

2. MIUI, stock ROM’lara karşın güvenlik özellikleri yönünden çok daha zengin. Tencent’in ödüllü antivirüs yazılımı var. Uygulamaların internet erişimini kontrol edebileceğiniz güvenlik duvarı (Firewall) var. Uygulamaların talep ettiği izinleri yönetebileceğiniz, istemediğiniz yetkileri bloke edebileceğiniz Permission Manager var. Kısacası güvenlik meselesini düşünmenize gerek yok.

153-2-2-miui-rom-antivirus-guvenlik-duvari-izin-yoneticisi

3. Diğer ROM’larda genellikle ayrı bir uygulama ile halledilmeye çalışılan arama/sms engelleme MIUI ROM’da standart bir özellik. Yine bir arama özelliği olarak, gelen/giden her aramadan kolayca ses kaydı alınabiliyor. Konunun detayları MIUI’da telefon görüşmeleri nasıl kaydedilir? sayfasında.

4. MIUI’da 3G mobil internet kullanımını kontrol edebilirsiniz. Her ay kullanmak istediğiniz maksimum internet miktarını girdiğinizde, MIUI tüketiminizi takip ediyor. Ne kadar limit kullanılmış, geriye ne kalmış görebiliyorsunuz. Paket aşımı otomatik olarak engelleniyor. Muazzam bir özellik. Ayrıntılar için: MIUI ROM’da 3G mobil internet yönetimi!

153-2-3-miui-rom-mobil-veri-yonetimi

5. İnternet kullanımı demişken, Veri Tasarrufu özelliğini de atlamamak lazım. Herhangi bir ROM’da bulunmayan bu özellik internet sayfalarının içeriğini size gelmeden önce Xiaomi sunucularında sıkıştırıyor. Böylece indirdiğiniz veri boyutu düşüyor, kotanız daha uzun süre dayanıyor.

6. El feneri, ses kaydı, pusula, müzik, not defteri, hava durumu uygulamaları mükemmel. Marketten alternatif aramanıza gerek yok. Bunlar için ROM değiştirilmez ama değiştirince de avantaj olarak karşınıza geliyor.

Bununla birlikte, orjinal işletim sistemlerinde bolca bulunan, hiçbir zaman kullanmayacağınız saçma uygulamalar yok. MIUI, bahsettiğim birkaç kaliteli uygulama dışında CyanogenMod kadar sade bir Android ROM.

153-2-4-miui-rom-el-feneri-pusula-ses-kayit-uygulamasi

MIUI kullanmamak için mazeretler…

1. Bazı Stock ROM’larda bulunan görüntülü arama özelliği MIUI’da yok. Video görüşme için Hangouts gibi 3. parti uygulama kullanmanız lazım.

2. ROM’da 1-2 tane Çince uygulama var, ne işe yaradığını bile anlamadım. MIUI marketi de bu nedenle kullanamadım. Tüm uygulamalar Çince adlandırılmış, ne olduğu belli değil. Çince problemi Tema kütüphanesinde de karşınıza çıkıyor ama o bölümde kullanıma engel olmuyor.

3. Home butonuna bastıktan sonra açılan MIUI launcher bazen 1-2 sn geç geliyor. Bu esnada ekranda “MIUI launcher yükleniyor” yazısı görüyorsunuz. Her zaman olan bir olay değil fakat bu konulara titizlenen kişilerin canını sıkabilir.

4. MIUI ROM’da Türkçe desteği yok. Bununla birlikte, ROM’u yüklemeden önce MIUI ROM’a Türkçe dil dosyası entegrasyonu yazımı okursanız, Türkçe olarak kullanabilirsiniz.

5. MIUI ROM’da Google Play yok. Bence iyi birşey ama bazıları şikayetçi olduğundan eksiler bölümüne yazdım. İsterseniz kendiniz yükleyebilirsiniz. Detaylar MIUI’ya Google Play yükleme sayfasında.

Leave a Reply