MIUI ROM nedir? Nasıl kurulur, nasıl kaldırılır?

Android kullanıcısının sahip olabileceği en süslü ROM, sanıyorum MIUI ROM. Xiaomi tarafından geliştirilen sistemin arayüzü iPhone’a oldukça benziyor. Fakat kurulumun ardından yüklenebilen binlerce tema ile bukalemun gibi istediğiniz şekle bürünüyor.

Ben telefonumdan sıkıldım diyorsanız, ürün sayfasını bir gezin derim. Herhalde bunu denemeliyim demeniz 1 dakika almayacaktır. Sadece dizayn değil, vadedilen özellikler de ayrı cezbedici. Konunun sıkıntılı tarafı ise teknik: Nasıl kurulur, nasıl kaldırılır? ve benzeri.

Yazıyı MIUI’yu denemek isteyenleri işin bu tarafından kurtarmak için hazırladım. Önce kısaca MIUI ROM’u tanıtıp ardından yükleme ve kaldırma konularını detaylarıyla anlatacağım. Lafı fazla uzatmadan hemen başlayalım.

MIUI ROM nedir? neden kullanılır?

Android’in en büyük faydası açık kaynak kodlu olması. İsteyen (ve işten anlayan) herkes kodlara müdahale edip kendi özel işletim sistemini yaratabiliyor. Bu sistemlere Custom ROM deniyor. Eğer bu işi telefon firmanız yaparsa ve telefona yükleyip satarsa, telefonun orjinal işletim sistemi yani “Stock ROM” adıyla anılıyor. MIUI, bahsettiğimiz Custom ROM’lardan. Arkasında Xiaomi bulunuyor.

Xiaomi, dünyanın en büyük 3. telefon üreticisi. Adını duymadıysanız şaşırmayın, Avrupa pazarında olmadıklarından biz pek bilmiyoruz. Çin başta olmak üzere şimdilik 6 ülkede faaliyet gösteriyor. Sahibi dünyanın 23. büyük zengini ve 5000 çalışanı bulunuyor. Yani MIUI ROM’a güvenmemek için teoride pek bir sebep bulunmuyor.

ROM’un en çekici tarafı görselliği. Fakat kullandıkça özellik yönünden zenginliğini de farkediyorsunuz. İçinde Tencent’in ödüllü Antivirus yazılımı var. Uygulama izinlerini kontrol eden gizlilik yöneticisi var. Binlerce temayı indirebileceğiniz güzel bir tema yöneticisi var. Yedekleme uygulaması var. Kısacası var da var. Bunlara karşın yine de Stock ROM tabir ettiğimiz orjinal işletim sistemlerinden daha hafif ve daha hızlı çalışıyor.

MIUI ROM nasıl kurulur?

Ürünün tanıtımı sitesinde yeterince var olduğundan (özellikler, bulut, güvenlik), bu kadar tanıtım yeter diyelim ve işletim sisteminin telefona nasıl kurulduğuna geçelim.

MIUI, yükleme işlemi için her telefona ayrı bir yardım belgesi hazırlamış. MIUI indirme sayfasından telefonunuzu seçiyorsunuz, açılan sayfadaki “Flashing Guide” butonuna tıklıyorsunuz. İngilizce olarak hazırlanmış kurulum rehberi karşınıza geliyor.

Fakat anlattıkları yöntem birazcık zahmetli birazcık uzun. Bilgisayarınızın olmasını gerekiriyor. İşlemi geri döndürmek, yani beğenmediğinizda MIUI’yu kaldırmak da bi hayli zor oluyor. O nedenle kendim bu yöntemi kullanmıyorum, size de önermiyorum.

Konuyu daha önce Cyanogenmod nasıl yüklenir? konusunda yazdığım ve çok güzel geri dönüşler aldığım yöntem ile anlatacağım. Böylece hem daha hızlı ve kolay kurulum yapacaksanız, hem de MIUI’dan memnun kalmazsanız, kolayca kaldırıp eski ROM’a geri dönebileceksiniz. Bilgisayara da ihtiyacınız olmayacak.

Başlayalım…

0001100201-miui-rom-indirme

Android telefon ve tabletlere MIUI ROM yükleme

MIUI download sayfasına girerek önce telefon markamızı sonra da modelini seçiyoruz. Açılan sayfadan "Developer ROM" bölümündeki "Download Full ROM" linkine tıklayarak, kurulum dosyasını indiriyoruz.

0001100202

İndirdiğimiz dosyayı "RAR for Android" uygulaması ile test ediyoruz. Çünkü zaman zaman dosya indirmede sorunlar çıkabiliyor. Test sırasında hata yoksa devam ediyoruz, varsa dosyayı baştan indiriyoruz.

0001100203-twrp-recovery-kurma-1

ROM hazır olduğunda, Rashr uygulamasını çalıştırıyoruz. Root izni verip "Tehlikenin farkındayım" bölümüne taplıyoruz.

(İsterseniz Backup alarak kendinizi bir miktar daha güvenceye alabilirsiniz. Ben yedek almadan devam edeceğim.)

0001100204-twrp-recovery-kurma-2

Uygulama çalıştığında parmağımızı ekranda yukarıdan aşağıya sürüklüyoruz. Uygulama güncelleniyor. Ardından "Recovery" bölümüne taplıyoruz.

Uygulama bize yüklenebilecek çeşitli Recovery modlarını gösteriyor. Önce TWRP Recovery'ye sonra da en güncel sürümüne taplıyoruz.

0001100205-twrp-recovery-kurma-3

Recovery'yi kurup telefonu reboot ediyoruz.

0001100206-miui-android-rom-kurma-1

Telefon açıldığında Recovery-Betik yöneticisini çalıştırıyoruz. MIUI Rom'u flaşlamadan önce mevcut sistemin bir yedeğini alacağız. Böylece eski sistemi kurtarmak kolay olacak. Bunun için yedeğe bir isim veriyoruz. Yedekleme ve Wipe kutularını işaretliyoruz. Ardından "Kuyruğa Zip ekle" butonuna taplıyoruz.

0001100207-miui-android-rom-kurma-2

Dosya yöneticisini takip ederek indirdiğimiz MIUI ROM kurulum dosyasını seçiyoruz.

0001100208-miui-android-rom-kurma-3

Tamam ve Çalıştır komutlarını vererek MIUI ROM yükleme işlemini başlatıyoruz. Bundan sonrası Rashr ve TWRP Recovery'ye kalıyor. Telefon kapanıyor, recovery modda yeniden açılıyor. Önce mevcut halinin yedeği alınıyor. Ardından cache/dalvik/data temizleniyor. En sonunda da MIUI ROM yükleniyor.

Tüm işlemler otomatik olarak tamamlandıktan sonra telefonunuz MIUI ROM yüklü olarak açılıyor.

Gördüğünüz gibi kolaydı. Fakat farketiyseniz yüklediğimiz MIUI’nun görüntüsü web sitesinde gösterilenden biraz farklı oldu.

Esasen web sitesinde gösterilen arayüz MIUI v6 sürümüne ait. Halbuki bu sürüm şu anda sadece Xiaomi ‘nin kendi telefon/tablet modellerinde çalışıyor. Henüz Samsung, HTC vb. markalara port edilmemiş. Onlar için bir önceki v5 sürümü kullanıyor. Bu nedenle elde ettiğiniz sonuç umduğunuzdan biraz farklı oluyor.

İsterseniz v5 sürümünden aldığım ekran görüntülerine bakarak kurup kurmamaya öyle karar verin. Bence oldukça şık ve tema desteği olduğundan v5 sürümünü v6 gibi göstermek mümkün. Fakat tercih sizin.

MIUI ROM nasıl kaldırılır?

Eğer kurulumu benim anlattığım gibi yaptıysanız, şanslısınız. MIUI’dan hoşlanmadığınızda eski ROM’a geçmek 2 dakika sürecek. Fakat MIUI’nun anlattığı gibi yaptıysanız, orjinal Stock ROM’u bulmanız ve telefonunuza yüklemeniz gerekecek.

Ben ikinci ihtimale destek vermiyorum. Samsung telefon sahiplerine Samsung Orjinal Stock ROM nasıl yüklenir? konusu yardımcı olacaktır. Benim yöntemimi kullananlar için MIUI kaldırma yöntemi şu;

0001100401-miui-recovery-modda-baslatma

Android telefon ve tabletlerden MIUI ROM kaldırma

Rashr uygulamasını çalıştırıyoruz. "Reboot Recovery" bölümüne taplayarak telefonu recovery modda açıyoruz.

0001100402-twrp-recovery-restore-1

TWRP ekranında "Backup" butonuna taplıyoruz. Aldığımız yedeği seçip parmağımızı gösterilen alanda kaydırarak sistem geri yükleme işlemini başlatıyoruz.

0001100403-twrp-recovery-restore-2

Sistem formatlanıyor. Ardından eski verileriniz daha önce oluşturulmuş imaj dosyasından diske geri yükleniyor. Sizin yapacağınız şey beklemek. İşlem yaklaşık 2 dakika sürüyor.

"Restore Completed in ? Seconds" bilgisini gördükten sonra ekranı açıyor, "Reboot System" butonuna taplıyoruz. Telefon baştan başlatılıyor ve karşınıza MIUI'dan önce kullandığınız haliyle eski ROM geliyor. Sanki hiç MIUI kullanmamışsınız gibi, kaldığınız yerden devam ediyorsunuz.

MIUI ROM hakkında bilmeniz gereken diğer şeyler…

MIUI’yı tanıttık, kurduk kaldırdık. Fakat yazı akıcı olsun diye bu arada bazı ayrıntıları atladık. Onları da açılır kutularda bulacaksınız. Muhakkak okumanızı öneririm.

Ben ürünü sevdim ve tavsiye ederim. Teknolojik gelişmeler, 1 senelik telefonu bile eski konumuna sokuyor. Zaten birçoğumuz fomo olmuş, 7/24 aynı ekrana bakmaktan bir süre sonra sıkılıyor. MIUI bu durumlarda yeni bir hareket, değişiklik isteyenlere bence güzel cevap veriyor.

Bildiğiniz gibi, hemen hemen hiçbir yazılım size bir garanti vermez ve “Olduğu Gibi” sunulur. Kullanımdan doğan tüm sonuçların sorumluluğunu sizin üstlenmeniz gerekir.

Nitekim bu konuda kullandığımız, Rashr, TCWRP Recovery, Rar for Android ve MIUI’da bu şekilde çalışıyor. Siz sorumluluğu üzerinize alıp işlemi gerçekleştirebilir yada riskli bulup vazgeçebilirsiniz. Sonuçta ROM yüklemek çoğu zaman keyfi bir durumdur.

Ben, kendi adıma bu sorumluluğu aldım ve bugüne kadar onlarca kez ROM yükledim, kaldırdım. Hiçbir problemle karşılaşmadım. Sırf bu yazının fotoğraflarını alabilmek için bile ROM yükleme kaldırma işlemini birkaç kez tekrarladım. Fakat sizi buna yönlendirmek istemem. Risk her zaman vardır ve bir sorun yaşarsanız anlatan olarak ben de sorumluluk kabul etmem.

 • Yüklemeye başlamadan önce muhakkak telefonunuzun içindeki değerli bilgilerinizi yedekleyin (Rehber, Fotoğraflar vb). Yaptığımız işlem hepsini silecek.
  • Yedekleme için Samsung KIES gibi telefonunuzun resmi yazılımını kullanmayın. Çünkü MIUI ROM yüklediğinizde yazılım artık telefonu tanımaz. Yedekten kurtarma yapamaz.
  • Tedbirli olun, yedeğinizi muhakkak bilgisayara yada bulut depolamaya da aktarın.
 • İşleme başlamadan önce bataryanızı doldurun.

MIUI indirme sayfasına girip, telefonunuzun üzerine tıkladığınızda, karşınıza gelen sayfada Stable ROM, Developer ROM, Ported ROM gibi farklı isimlerde birden fazla ROM çıkacaktır. Her bir ROM’un altında da Full, Incremental, Older olarak 3 farklı versiyon olacaktır. Nedir tüm bunlar, hangisini kullanmalıyım diyenler için hepsini açıklayayım.

Stable ROM:
Pek sık güncellenmeyen, telefonunu sık sık güncellemek istemeyen ve yeni özelliklerle pek ilgilenmeyen kişilerin tercih edebileceği ROM. Gördüğüm kadarıyla sadece Xiaomi modelleri için yayınlanıyor.

Developer ROM:
Tatil günleri dışında genellikle haftada bir güncellenen, yeni özelliklerin ve hata giderimlerinin olduğu ROM.

Ported ROM:
Xiaomi tarafından desteklenmeyen, resmi olmayan ROM. Bağımsız MIUI fanı geliştiriciler tarafından yaratılıyor. Birkaç telefon ve tablet modelinde Stable&Developer ROM yok ve sadece Ported ROM sunuluyor. Onun dışındaki tüm modellerde tercihiniz Stable yada Developer ROM’dan yana olmalı.

Full ROM pack:
Telefonunuza MIUI yoksa yüklemeniz gereken ROM.

Incremental ROM pack:
Telefonunuzda MIUI varsa “güncelleme için” yüklemeyi tercih edebileceğiniz ROM. İndirme boyutunun daha küçük olması dışında bir özelliği yok.

Older versions:
Geçmiş sürümler, eski versiyonlar.

Özetlersek telefonunda yada tabletinde MIUI olmayan, stock ROM yada Cyanogenmod gibi bir başka Custom ROM bulunan birinin yüklemesi gereken ROM, Stable Full ROM yada Developer Full ROM.

Güncel liste MIUI:download sayfasında. Ben yine de mevcut listeyi vermiş olayım:

 • Samsung Galaxy Note 3
 • Samsung Galaxy Note 2
 • Samsung Note3 N9005
 • Samsung E120K
 • Samsung I9500
 • Samsung N9008V
 • Samsung S3 E210L
 • Samsung I9100G
 • Samsung S3 SC03E
 • Samsung Galaxy Note 3 LTE
 • Samsung I9300
 • Samsung E120L
 • Samsung Galaxy Note I9220
 • Samsung N7105
 • Samsung I9502
 • Samsung E120S
 • Samsung N9002
 • Samsung I9308
 • Samsung I9505
 • Samsung S4 L720
 • Samsung I9305
 • Samsung I9100
 • Samsung M250L
 • Samsung I9000
 • Samsung I897
 • Samsung T959
 • HTC EVO 3D(CDMA)
 • HTC One XT
 • HTC One (M8)
 • HTC One X
 • HTC EVO 3D(GSM)
 • HTC Desire 816t
 • HTC Desire S
 • HTC ONE
 • HTC T329T
 • HTC Rezound
 • HTC Sensation G14/G18
 • HTC One V
 • HTC One (M7 S version)
 • HTC One S(S4)
 • HTC EVO 4G
 • HTC Butterfly DNA
 • HTC Incredible S
 • HTC Mytouch 4G
 • HTC One S(S3)
 • HTC Desire Z
 • HTC Desire G7
 • HTC Desire HD
 • HTC Touch HD2
 • Huawei G610U
 • Huawei C8860E
 • Huawei U8951
 • Huawei Honor 6 (TD-SCDMA)
 • Huawei C8813
 • Huawei Honor 6 (TD Advanced Version)
 • Huawei Honor 3C(TD-SCDMA)
 • Huawei U8818
 • Huawei U9510E
 • Huawei Honor 3C (4G)
 • Huawei Ascend P1
 • Huawei 3X(MTK)
 • Huawei G520
 • Huawei P6 (TD-SCDMA)
 • Huawei Ascend D1
 • Huawei Honor 3C(WCDMA)
 • Huawei G510
 • Huawei G610T
 • Huawei G700T
 • Huawei Honor 2
 • Huawei C8815
 • Huawei C8812
 • Huawei P7 (TD-SCDMA)
 • Huawei C8813Q
 • Huawei C8812E
 • Huawei Honor
 • Huawei G520 (TD-SCDMA)
 • Huawei Honor 3X
 • Huawei P6 (WCDMA)
 • Huawei G6-T00
 • Huawei Honor 3
 • Huawei G525
 • Huawei U8825D
 • Huawei C8950D
 • Huawei U8800
 • Huawei U8800PRO
 • LG P760
 • LG F240L
 • LG Pradaku5400
 • LG P880
 • LG SU640
 • LG LU6200
 • LG L01F
 • LG F180
 • LG G3 (single SIM)
 • LG P970
 • LG G2
 • LG P990
 • Sony Xperia Ion
 • Sony Ericsson LT26i
 • Sony Z1
 • Sony L36h
 • Sony LT28I
 • Sony Ericsson LT18i
 • Sony Z2
 • Sony Ericsson ST18I
 • Google Galaxy Nexus
 • Google Nexus 5
 • Google Nexus One
 • Google Nexus 4
 • Google Nexus 7 II
 • Google Nexus S
 • Galaxy Nexus(CDMA)
 • Google Nexus 7

41 Comments

 1. hakan ozdemir 17/02/2015
  • admin 18/02/2015
 2. Yunus Gültekin 24/03/2015
  • admin 24/03/2015
 3. emre yıldız 28/04/2015
  • admin 28/04/2015
 4. Görkem 02/05/2015
 5. Adem 20/05/2015
 6. ismail 07/07/2015
  • admin 07/07/2015
 7. Kdrtrnc 07/07/2015
  • admin 07/07/2015
   • Kdrtrnc 07/07/2015
 8. Kdrtrnc 08/07/2015
  • admin 08/07/2015
 9. Ferhat Gürel 28/08/2015
  • admin 28/08/2015
 10. zotukya 07/09/2015
  • admin 07/09/2015
 11. omerkokturk 13/10/2015
  • admin 13/10/2015
 12. Hüseyin 21/10/2015
  • admin 21/10/2015
 13. Cem-ShadowD 11/11/2015
  • admin 12/11/2015
 14. Erkan BALIK 04/04/2016
  • admin 04/04/2016
 15. Erkan BALIK 05/04/2016
 16. Özdemir öktem 21/04/2016
  • admin 07/05/2016
 17. Krne 06/05/2016
  • admin 07/05/2016
 18. Ali 14/05/2017
  • admin 14/05/2017
 19. Birol 30/03/2018
 20. Erdal Badak 29/01/2019
  • admin 30/01/2019

Leave a Reply