MIUI ROM’da telefon görüşmeleri nasıl kaydedilir?

Telefonla görüşürken birşeyler not almanız gerekiyor mu bilemem. Benim bazen adres, telefon numarası yazmak için kağıt kalem ararken elim ayağıma dolaşıyor. Her zaman da yanımda not defteri olmuyor. Bazen sıkıntı yaşıyorum.

Yüksek teknoloji diye satılan telefonlarda bile bu basit “kaydetme” ihtiyacın karşılanmaması bence çok şaşırtıcı. Hala kağıt kaleme muhtaç oluyorsunuz. Tabi 3.parti bir bir görüşme kaydı uygulaması yükleme şansınız var. Fakat İnsan merak ediyor, neden bu telefonlarda kendinden gelen bir özellik değil diye. Mesela Samsung kimsenin kullanmayacağı ChatOn uygulamasını yüklemeyi akıl ediyor da, neden bu basit ama kullanışlı özelliği eklemiyor acaba? Cevabı ben de bilmiyorum.

Samsung öyle de diğerleri nasıl, pek haberim yok. Fakat MIUI ROM kullanıcıları şanslı. Xiaomi’nin hazırladığı Custom ROM’a çağrı kaydı özelliği entegre edilmiş. Bu yüzden Xiaomi telefon sahipleri ve/veya MIUI ROM kullanıcıları, görüşme esnasında iki hareketle görüşme kaydını başlatabiliyor. İsterse yaptığı tüm aramaların otomatik olarak kaydedilmesini sağlayabiliyor.

Nasıl diyenlere kısaca anlatayım;

MIUI ROM’da istenilen telefon görüşmelerini kaydetmek

MIUI ROM’da telefon görüşmelerini kaydetmek için telefon araması geldiğinde yada siz arama yaparken, ekrandaki yukarı ok simgesine taplıyorsunuz. Açılan saydam menüdeki “Ses Kayıt (Record)” butonuna dokunuyorsunuz. Görüşme telefonun açılmasıyla birlikte hemen kayıt altına alınmaya başlıyor. Kayıt siz aynı simgeye tekrar dokunana yada telefonu kapatana kadar devam ediyor. Kaydedilen dosyalar ise “MIUI -> sound_recorder -> call_rec” klasöründe mp3 formatında saklanıyor.

0001320102-miui-rom-gorusme-ses-kayit

Kaydedilen telefon konuşmaları pek kaliteli değil. Sanırım dosya boyutu düşük kalsın diye 8kbps bit değeri kullanılmış. Bildiğiniz gibi kaliteli diyebileceğimiz bir MP3, 160/320 kbps olur. Fakat sonuçta HD kayıt aramıyorsanız işinizi görüyor. Hem sizin hem de karşı tarafın sesi, anlaşılır şekilde duyuluyor.

MIUI’da yapılan her görüşmeyi otomatik olarak kaydetmek

İsterseniz, böyle tek tek uğraşmamak, yapılan tüm telefon konuşmalarını otomatik olarak kaydetmek de mümkün. Bunun için Telefon uygulamasını çalıştırıp sol alt köşedeki fiziksel menü tuşuna basmalısınız. Ayarları açıp “Çağrı kayıt ayarları” bölümüne girdiğinizde…

0001320103-miui-rom-cagri-kayit-ayarlari-1

… otomatik olarak ses kaydı yapabilmek için gerekli ayara ulaşmış olacaksınız. Çağrı kayıt ayarı varsayılanda kapalıdır. Gelen giden aramalar normalde kaydedilmez. Fakat siz buradaki ayarları değiştirerek isterseniz tüm numaralardan gelen aramaları kaydedebilir, isterseniz sadece seçili numaralarda ve/veya bilinmeyen numaralarda görüşme kaydını açabilirsiniz.

0001320104-miui-rom-cagri-kayit-ayarlari-1

4 Comments

  1. Samet March 9, 2017
  2. aliço July 18, 2019
    • Murat Yüce November 28, 2019
  3. Ertan August 23, 2019

Leave a Reply