MIUI ROM’da Türkçe karakter problemi ve çözümü

Android’in en güzel ROM’u MIUI, maalesef Türkçe desteğine sahip değil. İngilizce bilmeyen birçok kullanıcıyı ROM’dan soğutacak bu durumun nasıl tersine çevrilebileceğini MIUI’a Türkçe dil dosyası ekleme konusunda anlatmıştım.

Fakat sonradan farkettim ki, işletim sisteminin Türkçe ile olan tek sıkıntısı bu değilmiş. İster İngilizce kullanın ister Türkçe tercih edin, MIUI’ın varsayılan font düzeni, Türkçe’ye has karakterleri (ş,ı,ü,ö,ç,ğ) desteklemiyor, harfler farklı bir font ile gösteriliyor.

Mesela siz mesaj yazarken, “şaka” yazıyorsunuz, ş harfi daha cılız, daha küçük bambaşka bir şekilde gösteriliyor. Rehberdeki isimler ise normalden daha kalın oluyor. Ayarlardaki metinler, uygulama adları hep bu şekilde bozuk (farklı yazı tipi ile) görüntüleniyor.

Durumu kendi telefonumda rahatsızlık verdiği için düzeltince, fırsattan istifade Bilenler Kabilesi’nde de anlatayım istedim. 2 pratik çözüm anlatacağım. Sırasıyla bakalım;

“MIUI Türkçe harfleri bozuk gösteriyor” sorunu ve çözümü

MIUI Türkçe harfleri bozuk gösteriyor sorununu düzeltmek için, “Ayarlar -> Ekran Ayarları -> Yazı Tipi” menüsünü takip ediyoruz.

0001300201-miui-turkce-harfleri-bozuk-gosteriyor-sorunu-cozumu-1

“Geçerli yazı tipi” bölümüne taplıyoruz. Kullanıcı sözleşmesini kabul edip “Popüler -> Ücretsiz” sekmesindeki “Neon lamp_2.1” yazı tipini seçiyoruz.

0001300202-miui-turkce-harfleri-bozuk-gosteriyor-sorunu-cozumu-2

Açılan sayfadan yazı tipini önce indirip sonra uyguluyoruz. Sonuçta MIUI’nun varsayılan yazı tipi Türkçe karakter destekli bir başka yazı tipi ile değişmiş oluyor. Dolayısıyla Türkçe harfler bundan sonra bozuk (farklı) gösterilmiyor.

0001300203-miui-turkce-harfleri-bozuk-gosteriyor-sorunu-cozumu-3

Olurda bir gün sistem fontunu eski haline getirmek istersek, aynı şekilde font ayarlarına girip “Yerel” sekmesinden “default” (varsayılan) yazı tipini seçmemiz yeterli oluyor.

MIUI’da Türkçe karakter problemi ve iFont ile çözümü

MIUI ROM’da Türkçe karakter problemini çözmek için, telefonumuza iFont (FlipFont) uygulamasını yükleyip çalıştırıyoruz. My sekmesindeki Setting bölümünü açıyoruz. “Change font mode” özelliğinin üzerine taplayarak “System mode (need ROOT)” olarak değiştiriyoruz.

0001300301-miui-turkce-karakter-problemi-ifont-cozumu-1

RECOM sekmesine geçip “Open Sans” yazı tipini aratıyoruz. Sonuca taplıyoruz, download butonu ile fontu telefonumuza indiriyoruz.

0001300302-miui-turkce-karakter-problemi-ifont-cozumu-2

İndirme tamamlandıktan sonra, aynı ekrandaki “Set -> Skip -> Tamam” butonlarına taplayarak telefona yüklüyoruz.

Telefon yüklemenin tamamlanması ile birlikte kapanıyor ve tekrar açılıyor. İşlem sonrası MIUI arayüzü, mesajlar, rehber, ayarlar gibi sistem fontlarının kullanıldığı her yer Open Sans ile gösterilmeye başlanıyor. Dolayısıyla Türkçe karakter problemi ortadan kalkmış oluyor.

0001300303-miui-turkce-karakter-problemi-ifont-cozumu-3

Birgün yaptığımız işlemi geri almak istersek, o da kolay. MY sekmesindeki Factory Font bölümüne taplıyoruz. Açılan uyarıda “Backup font” öğesini seçip Tamam butonuna dokunuyoruz. MIUI’ın varsayılan sistem fontları geri yükleniyor, Open Sans kaldırılıyor ve telefon restart yaparak eski haline dönüyor.

0001300304-miui-turkce-karakter-problemi-ifont-cozumu-4

One Response

  1. agitcan 08/08/2015

Leave a Reply