MIUI ROM’da yedekleme özellikleri

Sevgililer günü gibi eğlenceli (en azından bazılarımız için eğlenceli) ve popüler bir gün değil ama 31 Mart günü Dünya Yedekleme Günü (Word Backup Day) olarak anılır. Dünya çapında konuyla ilgili birçok yazının yazılmasına vesile olur, nihayetinde dijital bilgilerin güvenliğine dair bilinçlendirme anlamında epey faydası dokunur.

Bu yıl Avast, günün anlam ve önemine ilişkin güzel bir anket yapmış, ilgi çekici sonuçlar ortaya koymuştu. Ankete göre akıllı telefon kullanıcılarının %64’ü fiziksel olarak telefonu kaybetmekten çok telefondaki verilerini kaybetme ihtimalinden kaygılanıyormuş. Bununla birlikte %37’si yedek almıyor, %24’ü bunun sebebini tembellik olarak gösteriyormuş.

Sizde durum nasıl bilmiyorum fakat telefon en kolay kaybedebileceğimiz cihaz olduğundan ben biraz dikkatli davranmaya, gerektikçe yedekleme yapmaya çalışıyorum. Şu anda kullandığım MIUI ROM, bu anlamda diğer ROM’lara göre biraz daha avantajlı diyebilirim. Zira kendine has bir yedekleme uygulaması ile geliyor ve bazı kısıtlamaları olmakla birlikte işini iyi yapıyor.

31 Mart’ta, hem Dünya Yedekleme Günü’ne katkı sağlamak, hem de MIUI yazı dizisini eksik bırakmamak için bu uygulamayla ile ilgili bir yazı yayınlayayım demiştim ama yetiştirememiştim. Bugüne nasipmiş, uygulamanın nasıl kullanıldığından kısaca bahsedeceğim;

MIUI ROM’da yedekleme özellikleri: Yedekleme & Geri yükleme

MIUI ROM’da yedekleme yapmak için Ayarlar -> Yedekle ve Sıfırla -> MIUI Yedekleme menülerini takip ederek MIUI Yedekleme ekranına geçiyoruz.

0001480201-miui-rom-yedekleme-1

Önce Yedekle sonra da Yedeklemeyi başlat butonlarına tıklayarak telefonumuzu (yada tableti) yedekliyoruz. İşlem tamamlandığında bitti butonuna basarak yedekleme penceresine geri dönüyoruz.

0001480202-miui-rom-yedekleme-2

Pencerede az önce yaptığımız yedekleme listeye eklenmiş olarak görülüyor. Üzerine tıklayarak geri yükleme yapabiliyoruz yada üzerinde basılı tutarak öğeyi silebiliyoruz.

0001480203-miui-rom-yedekleme-3

Bu şekilde aldığınız yedek MIUI -> Backup -> AllBackup klasöründe saklanıyor. Telefonunuzu USB ile bilgisayara bağlayıp klasörü bilgisayara aktarmanız önemli. Zira öbür türlü telefon kaybolursa, verilere ulaşmak mümkün olmaz.

Burada küçük bir tiyo vereyim. Her ne kadar MIUI ROM’da bu özellik kendinden sunulsa da kaybolma/çalınma durumuna karşı yedeklemeyi farklı bir universal uygulama ile yapmak daha iyi. Çünkü MIUI ile aldığınız yedekler yine sadece MIUI tarafından tanınıyor. Sonradan bir başka ROM’a aktarmaya kalkarsanız yükleme imkanı bulunmuyor. Bu özellik daha çok MIUI ROM’u yenileme işlemi öncesi yedekleme yada bir başka ROM’a geçmeden önce geri dönmek isteyebilirim diye MIUI ayarlarını yedekleme vb. amaçlarla kullanmak için uygun. Bunun dışındaki amaçlar için universal (tüm romlarda ortak çalışan) yedekleme uygulamaları daha makbul olacaktır.

Leave a Reply