MIUI ROM yüklediniz, görüntüsü beklediğinizden farklı çıktı! Peki çözüm ne?

Bugünlerde telefonunuza MIUI ROM yüklediyseniz, arayüzü görünce biraz şaşırmış olabilirsiniz. Çünkü muhtemelen siz turuncu yeşil sade bir tema beklerken karşınıza tamamen farklı, parlament mavisi şehir manzarası gelmiştir. Herhalde durum karşısında epey canınız sıkılmıştır.

Neden böyle oldu diyenlere kısaca anlatayım. MIUI ROM’un güncel sürümü şu anda 6. Fakat bu sürüm sadece Xiaomi tarafından üretilmiş birkaç telefon, tablet modelinde kullanılabiliyor. Samsung, HTC, LG ve Sony gibi diğer tüm markalara ve modellere ise halen daha 5 sürümü servis ediliyor. Tabi gösterilen 6, indirilen 5 olunca da bu şekilde bir hayal kırıklığı yaratıyor.

Malesef bunu aşmanın doğal bir yolu yok. Desteklenmeyen bir telefona v6 sürümünü kuramıyorsunuz. Yayınlanmasını beklemek gerekiyor. Fakat MIUI ROM’daki müthiş tema desteği sayesinde v6 sürümünün görselliği v5 üzerinde neredeyse birebir elde edilebiliyor.

Bu yazıda birçok kullanıcıyı mutsuz edebilecek bu ayrıntının çözümünü anlatayım, kısa bir rehber vereyim istedim. Themes uygulaması ile v4, v5 gibi değişik sürümlere v6 teması nasıl yüklenir tarif edeceğim. Umarım hayal kırıklığı yaşayanların sıkıntısını biraz giderebilirim.

Themes uygulaması ile MIUI 6 teması yükleme

MIUI’nun önceki sürümlerine orjinal web sitesinde gösterilen v6 temasını yüklemek için öncelikle Themes uygulamasını çalıştırıyoruz. (Themes uygulaması MIUI ROM ile birlikte gelir ve ayrıca yüklemeniz gerekmez.) Önce kullanım şartlarını kabul etmemiz isteniyor. Agree butonuna taplayarak kabul ediyoruz. Ardından büyüteç simgesine tıklayıp, MIUI 6 yazarak arama yapıyoruz.

0001240102-miui-tema-yukleme-1

Karşımıza birbirine çok benzer MIUI 6 tema klonları geliyor. Çoğunun adı Çince fakat aldırmayın. Bizim dille işiniz yok. Altında Free yazan ücretsiz bir öğeyi seçip üzerine taplıyoruz. Tema ayrıntıları geliyor. Download butonuna tapladığımızda, tema indiriliyor ve Appy butonuna taplamamız ile birlikte tema yükleniyor.

0001240103-miui-tema-yukleme-2

Kısa bir beklemenin ardından, launcher çalışıyor ve v6 sürümünün replikasyonu karşımıza geliyor. Fakat v5 sürümüne ait uygulamaların arayüzleri (mesela güvenlik uygulaması) doğal olarak halen aynı kalıyor, onlar değişmiyor. İstersek yüklediğimiz temayı, Themes->Local sekmesinden yönetebiliyoruz. İstersek eski temaya dönebiliyoruz, indirdiğimiz temayı silebiliyoruz.

0001240104-miui-tema-yukleme-3

Leave a Reply