Tarayıcınızı sıfırlayın, tarayıcı problemlerinden kurtulun

Bazen kendi kendine yüklenen eklentiler, bazen de işe yaramaz reklam çubukları yüzünden tarayıcımız yavaşlıyor yada komple kullanılmaz hale geliyor. Kaldırıp tekrar kurmak bir çözüm. Ama isterseniz 1-2 mouse hareketiyle tarayıcıyı sıfırlamak, ilk yüklenmiş haline geri döndürmek de mümkün.

Buna dair bir örnek sunarak nasıl yapılır rehberi hazırladım. 3 farklı tarayıcıya Ask toolbar yükledim ve ardından tarayıcıları sıfırlayarak toolbar’dan kurtuldum. Eğer tarayıcı ile başım dertte diyorsanız, muhtemelen probleminizi çözecek olan bu yöntemi bir deneyin derim.

Mozilla Firefox, Google Chrome ve Internet Explorer sıfırlama hakkında notlar…

  • Bu işlemi yapmadan önce tarayıcınızdaki verilerinizi yedeklemek isteyebilirsiniz. Yaptığım denemelerde Firefox’ta ve Internet Explorer’da Sık Kullanılanlar korundu ama kaydedilmiş şifreler silindi. Chrome’da her iki bilgi de korundu.
  • Eğer sisteminizde yüklü bir PUP varsa, bu işlemi yaptıktan sonra bile kendini tekrar tarayıcıya eklemeye çalışabilir. Bu nedenle sisteminizde PUP taraması yapmanız iyi olacaktır. Nasıl diye soruyorsanız adres burada: Muhtemelen İstenmeyen Yazılımlar (PUP) nasıl kaldırılır?
  • Kafanızda tarayıcı sıfırlamak ile ilgili başka soru varsa, tarayıcınızın konyla ilgili resmi yardım belgelerini kullanabilirsiniz; Mozilla Firefox, Google Chrome, Internet Explorer

Leave a Reply