Navigasyon uygulamaları yeterli mi, yoksa navigasyon cihazı almak gerekir mi?

Kısa süre önce IETT’den kurtulup ilk arabamın sahibi oldum fakat eskiden hiç düşünmeden seyahat ettiğim İstanbul yollarını bilmemek bir anda en büyük derdim haline geldi. Hiçbir yeri kendi başıma bulamaz durumdaydım. Problemi çözmek için başta telefonuma yüklediğim navigasyon uygulamalarını kullandım fakat baktım olmayacak sonradan navigasyon cihazı satın aldım.

Aslında yazının varolma sebebi de işte bu “baktım olmayacak” kısmını açıklama isteği oldu. Zira internette navigasyona para vermek istemeyen, “telefona yüklenen navigasyon uygulamaları iş görür mü, yoksa navigasyon cihazı almak mı lazım” diye merak eden birçok insan gördüğümden, denk gelirde birilerinin merakını giderir diye cevap yazayım dedim.

Konu sonunda “telefon teoride iş görse de tecrübeme göre pratik hayat farklı, biraz para verin navigasyon cihazı alın” diyeceğim ama acele etmeyelim. Öncesinde navigasyon uygulamalarının, navigasyon cihazlarından daha iyi olduğu 7 noktaya bakalım, ardından işler nerede tersine dönüyor da navigasyon cihazı alın diyorum, onu konuşalım.

Cep telefonlarına yüklenebilen navigasyon uygulamaları’nın Navigasyon cihazlarından daha iyi olduğu 7 nokta!

1. Cep telefonu uygulamalarını kullanması, navigasyonu kullanmaktan çok daha kolay. Hangini kullanırsanız kullanın (Here, Sygic vs.) navigasyon uygulamaları, çok esnek ve alıştığımız modern/sezgisel tarzda tasarlanıyor. Navigasyon cihazlarının kullanım yöntemi ise cihaza has. Telefon gibi kullanmaya kalkarsanız hayal kırıklığı yaşıyorsunuz. Fakat kullanıma alıştıktan sonra (3-5 dakika) dertsiz tasasız yola devam ediyorsunuz.

2. Bildiğiniz gibi cep telefonunda konum belirlemek için GPS dışında WiFi ağları da kullanılıyor. Mesela Google Maps, bu sayede ev içinde dahi mükemmel bir şekilde yer belirlemesi yapabiliyor. Öte yandan navigasyon cihazlarında bu özellik bulunmadığından ev içinde açarsanız, uydu bulunamadı hatası ile karşılaşıyorsunuz. Pratikte bu farklılığın ciddi bir dezavantajı yok, çünkü normal şartlarda üstü açık yollarda gittiğinizden navigasyon cihazları yer tespitinde problem yaratmıyor.

3. Cep telefonlarında ekran çözünürlüğü muazzam. Navigasyon cihazları ise 480×272 px gibi düşük çözünürlüklerde. Ekrana biraz yakın baktığınızda piksel piksel noktacıkları görebiliyorsunuz. Yanına telefonu koyduğunuzda, tabiki navigasyon uygulamalarını ve grafiklerini daha çok beğeniyorsunuz. Fakat bu bahsettiğim farklılık biraz keyfe giriyor. Sürüş esnasında günlük kullanımda pek de önemi yok. Cihazın dibine girip bakmadığınızdan, yeterli görüntü kalitesinde sorunsuz şekilde yolunuzu buluyorsunuz.

4. Cep telefonlarının işlemci gücü, RAM miktarı navigasyon cihazlarından kat kat fazla. Dolayısıyla içindeki navigasyon uygulamasının tepkisi, yanlış yola girdiğinizde yeni rotanın hesaplanma hızı navigasyon cihazlarından daha iyi oluyor. Ama buradaki fark 1-2 saniye civarı. Yani size sıkıntı yaratacak, yolda ne yapacağınızı şaşırtacak bir fark yok.

5. Navigasyon cihazlarının ekranları telefon ekranları gibi dokunmatik. Tahmin edersiniz ki hiçbirinde cep telefonundaki hassasiyet yok. Mesela telefonlarda haritayı yakınlaştırma, uzaklaştırma, harita üzerinde dolaşma, dokunduğun yere sürme gibi şeyler hem dokunmatiğin daha iyi olması hem de yukarıda saydığım donanımsal özellikler sebebiyle çok daha hızlı oluyor.

6. Navigasyon cihazlarındaki haritaları güncellemek, cep telefonu uygulamalarını güncellemekten daha zahmetli. Nihayetinde cihazı araçtan söküp bir bilgisayara bağlamalı, güncelleştirme yazılımını kullanarak haritaları ve rota yazılımını güncelleştirmelisiniz. Cep telefonu ise internete bağlı olduğundan bunlara gerek duymaz.

7. Akıllı telefonlarda navigasyon uygulamasını değiştirerek, farklı alternatifleri deneyebilirsiniz. Navigasyon cihazında bu mümkün değil, ne aldıysanız onu kullanmak, onunla yetinmek zorundasınız.

Neden navigasyon cihazı almalı?

Hal böyleyken neden navigasyon cihazı alınır ki diyebilirsiniz. Bütün avantajlar telefondan yana gibi görünsede büyünün bozulduğu önemli bi nokta var; ısınma problemi. Mesela ben Samsung Galaxy S3’ü 60-90 dakika navigasyon cihazı olarak kullandığımda, cihazın pili tamamen bitiyor ve telefon ateş topu haline dönüyor. Pili 12V girişinden şarja bağlasam dahi, “sıcaklık nedeniyle şarj yapılamıyor” uyarısı veriyor.

Bu durumda Eminönünden çıksanız, İstanbul trafiğinde Avcılara varamıyorsunuz. Kadıköy-Bakırköy yapınca şarj bitiyor ve olmadık yerde ortada kalıyorsunuz. Öte yandan gerçek navigasyon cihazlarında böyle bir problem yok. Yol uzun olsa bile sizi yolda bırakmıyor.

Tabi sizin telefonunuz nasıl tepki verir bilemem, ben kendi tecrübemi anlatıyorum. Pek inandırıcı bulmasam da, bazı kullanıcılar ısınma problemi yaşamadıklarını söylemiş. Here yükleyip durumu test etmesi bedava olduğundan, cihaz almaya gitmeden önce birkaç gün denemenizi tavsiye ederim.

One Response

  1. Aydın Alp 04/02/2016

Leave a Reply