Ödemeli aramalar ve Beni Ara mesajları nasıl engellenir?

Öğrenciler falan kullanıyormu bilmiyorum ama, “GSM teknolojisinde yenilik” olarak duyurulan ödemeli arama servisleri, sanki sapıkların elinde oyuncak olmaktan öteye geçemedi. Son dönemde, tanımadığım birkaç kişi sürekli ödemeli çağrı atınca numaralarını bloke etmiştim. Bugün piyangodan yeni biri daha çıktı, ben de GSM operatörlerinden sistemden nasıl çıkılacağını öğrendim, ödemeli çağrıları komple iptal ettim. Fırsattan istifade, yöntemi size de anlatayım;

Turkcell müşterilerinden gelen ödemeli aramaları engellemek için;

Turkcell abonesiyseniz, ODEMELIKAPAT IC yazıp 2222 ‘ye mesaj atabilirsiniz. Sonradan engeli kaldırmak isterseniz, aynı numaraya ODEMELIAC IC yazıp gönderebilirsiniz. Vodafone, Avea kullanıp Turkcell’den “beni ara” mesajı alanlara malesef bir çözüm yok. Ayrıntılar; ÖdemeliAra ve Hiçbir ÖdemeliAra talebinin bana ulaşmasını istemiyorum. Bu nasıl olabilir? sayfasında anlatılmış.

Vodafone müşterilerinden gelen Beni Ara mesajlarını engellemek için;

Vodafone kullanıyorsanız, *149*0# karakterlerini tuşlayarak sistemden çıkabilirsiniz. Turkcell, Avea müşterisiyseniz, KAPAT yazıp 05463050000’a mesaj atabilirsiniz.

Sonradan işlemi geri almak, *149*1# karakterlerini tuşlayarak/05463050000’a AC yazıp mesaj göndererek mümkündür. Ayrıntılara Beni Ara ve Beni Ara mesajı almak istemiyorum. Bunun için ne yapmalıyım? sayfalarından ulaşabilirsiniz.

Avea müşterilerinden gelen Ara Beni mesajlarını engellemek için;

Avea kullanıyorsanız 5767’ye , Turkcell/Vodafone kullanıyorsanız 05559400008’e IPTAL yazıp gönderebilirsiniz. Engeli kaldırmak isterseniz, aynı numaralara AC yazıp göndermelisiniz. Konunun ayrıntılarını Ara Beni servisinin bloke edilmesi sayfasında bulabilirsiniz.

Leave a Reply