Windows güncelleştirme için offline yöntemler

Windows sık sık güncelleniyor ve bu güncelleştirmeleri yüklemek çok önemli. Kritik hatalardan kurtulup daha kararlı bir sisteme kavuşmak, güvenlik açıklarını kapatmak ancak güncelleştirmelerle mümkün.

Normal şartlarda Windows Update bu konuda başarılı bir çözüm sunuyor. Bizim birşey yapmamıza gerek yok, doğru ayarları yaptıysanız Windows otomatik olarak güncelleniyor. Tabi internet bağlantınız varsa…

Peki yoksa ne olacak?

Microsoft tarafından kullanıcıya hazırda sunulan bilinir bir yöntem yok. Güncelleştirmeleri interneti olan bir bilgisayara geçip Microsoft update kataloğundan indirip kurmayı saymazsak. Yüzlerce güncelleştirmeyi düşündüğünüzde bunun ne kadar zor olabileceğini tahmin etmişsinizdir.

Neyse ki AutoPatcher, WSUS Offline Update, Portable Updates bu konuda makul bir çözüm sunuyor. İnterneti olan bir bilgisayar bulup güncelleştirmeleri bu yazılımlarla indirmeniz ve ardından bilgisayarınıza taşıyıp otomatik olarak kurmanız mümkün.

AutoPatcher, WSUS Offline Update, Portable Updates

Üç popüler yazılım üç popüler kullanım alanı;

İnterneti olmayan bilgisayarlara Windows güncelleştirmelerini taşımak,
Format ardından aynı güncelleştirmeleri tekrar indirmeye gerek kalmadan kurmak,
Birden fazla bilgisayarın güncelleştirmelerini bant genişliğinden tasarruf ederek yüklemek…

Bu yazılımlar herkese yardımcı olabilecek bir potansiyele sahip. Başarı oranı ise merak konusu. Şimdi bu yazılımların nasıl çalıştıklarına bir bakalım ve başarı oranlarını karşılaştıralım.

AutoPatcher vs WSUS Offline Update vs Portable Updates

3 yazılım da portable/kurulumsuz çalışıyor. Kopyalayıp başka bir bilgisayara taşımak çok kolay. 3 yazılım da yeni güncelleme eklendikçe, varolan güncellemelerin üzerine indirebiliyor. Herşeyi baştan yapmanız gerekmiyor. Kullanım kolaylıkları benzer ama işlevsellikleri ve performansları biraz farklı.

Bu yazılımları denediğim Windows 8.1, test günü 38 güncelleme talep ediyordu. Tüm yazılımlar ile güncellemeleri ayrı ayrı indirip ayrı makinalara kurdum. Kurulumun ardından yazılımların başarısını ölçmek için Windows Updates ile kalan güncelleştirmeleri denetledim.

Günün sonunda, AutoPatcher kullandığım makina 7 güncelleştirme daha talep ediyordu. WSUS için bu rakam 19du. (ikisi arasında boyut farkı yok) Testin galibi Portable Update oldu ve sadece 2 güncelleştirme eksik bıraktı.

Peki bu performans farkının sebebi ne?

AutoPatcher ve WSUS Offline Update, Microsoft’un WSUS güncelleme kanalını kullanıyor. (Bu büyük networkler için sunulan bir servis. Şirketlerin IT departmanları güncellemeleri kendi sunucularına indirir ve kendi sunucuları üzerinden ağdaki bilgisayarları günceller. Böylece her bilgisayar tek tek internete bağlanıp windowsu güncellemez, bant genişliğinden ciddi bir tasarruf sağlanır.)

Bu iki yazılım WSUS güncellemelerini veritabanlarına ekliyor ama bazen bazı güncellemeler atlanıyor yada henüz eklenmemiş oluyor. Bu nedenle arada performans farkı doğuyor.

Portable Update ise normal bir kullanıcının kullandığı Windows Updates üzerinden çalışıyor. Küçük aksilikler dışında neredeyse %100 başarı elde edilebiliyor.

Bu durumda “Portable Update” yazılımını tercih etmek isteyebilirsiniz. Fakat yazılımın 2 dezavantajı var.

 • Eğer güncelleştirmeleri yükleyeceğiniz bilgisayarda internet yoksa, Portable Updates güncelleştirme ihtiyacını offline veritabanını kullanarak yapmakta. Bu da bilgisayarınıza kurulması gereken güncelleştirmelerin çoğunun kurulmamasına neden olabilir. (Daha fazla bilgi)
  Bu yönüyle Portable Update, güncelleştirmeleri internet olmadan yüklemek için kullanılan bir araçtan çok, birden fazla bilgisayara güncelleme yüklemek için tercih edilebilecek bir araç.
 • Eğer güncelleştirmeleri Windows XP üzerinde kullanacaksanız, indirme işlemini de Windows XP üzerinde yapmalısınız. Yani Windows 8 makinada Windows XP için olan güncelleştirmeleri indiremezsiniz. Genelde bu pek kritik bir şey olmasa da bazı durumlarda sınırlayıcı olabilir.

Sonuçta şu anda yaptığım testte AutoPatcher, internet erişimi bulunmayan bilgisayarlarda ilk tercih olabilir. Bilgisayarınızda internet varsa, amacınız her format sonrası aynı güncelleştirmeleri indirmemekse, Portable Update iyi bir seçenek.

Zaman kazanmak için Offline Update

Bu yazıyı hazırlarken, yöntemin format sonrası güncellemeleri hızlıca yüklemek için iyi bir yöntem olabileceği de aklımdaydı. Güncellemeleri defalarca indirmeden birden fazla bilgisayara offline olarak kurabilmek de iyi olurdu.

Fakat yazılımları test ettikçe bunun pek te makul olmadığı ortaya çıkmaya başladı…

 • WSUS kullanan yazılımlar, sistemde yüklenmemiş güncelleştirmeler bıraktı. Yöntem pek te verimli sonuçlanmadı.
  Mesela Windows 8.1de -bugün için- indirmeniz gereken toplam güncelleştirme boyutu 442 mb. AutoPatcher kullandığınızda 171, WSUS kullandığınızda 185 mb güncelleştirmeyi halen yüklemek zorunda kalıyorsunuz. O zaman da bu yazılımlar ile uğraşmanızın anlamı kalmıyor.
  Yaptığım testlerde Windows 7’de benzer sonuç verdi. Sistem AutoPatcher ardından 267, WSUS ardından 323 mb ek güncelleme istedi. İşi tamamen Windows 7ye bırakırsanız, yüklemeniz gereken update boyutu 555 mb.
 • Güncelleştirmeleri indirmekten kısmen kurtulsanız da, yüklemeler uzun sürdü. Vakit kazancı pek olmadı.

Portable Updates, bu dezavantajların dışında kaldığından hız sağlayabilecek tek yardımcı yazılım konumunda halen duruyor.

Buna rağmen eğer amacınız, zaman kazanmak ve kolaylıksa bence en iyi çözüm disk yedekleme kullanmak. Windows’u baştan kurmada kararlıysanız Windows CDsine güncelleştirme eklemeyi tercih edebilirsiniz.

One Response

 1. tolga 06/01/2019

Leave a Reply