OpenVPN nedir, nasıl kullanılır?

Cyberghost firmasından aldığım VPN aboneliğim sırasında sundukları yazılım ile sorunlar yaşamıştım. Yazılımı windows 8.1 x64 sistemde bir türlü stabil çalıştıramadım ve bağlantı hataları aldım.

Sizin de VPN firmanızın sunduğu yazılım, kullanım esnasında size birçok problem çıkarabilir. Güvenlik yazılımınız ile çakışma olabilir. İşletim sisteminiz ile uyumlu çalışmıyor olabilir hatta işletim sisteminizi desteklemiyor da olabilir.

Bu durumda VPN firmamıza hemen küsmemiz gerekmez çünkü sorunun bir çözümü var; VPN ağımızı firmamızın desteklediği protokoller ile kurmak.

Genellikle VPN hizmeti firmaların yazılımları ile eşleştiriliyor. Bu düşünceye göre VPN kullanmak demek, firmanın yazılımını yüklemek demektir. Bir VPN hizmeti satın almak, yazılım satın almaktır.

Halbuki bu yanlış bir değerlendirme. VPN hizmetinin iki kulağı var. Birincisi kullanıcı tarafı, ikincisi sunucu tarafı.

Biz kullanıcı/client tarafı olarak firmanın bize sunduğu yazılım ile yine firmanın sunucularına/server bağlanır, VPN hizmetini bu şekilde alırız. Bu hizmet için firmanın bize sunduğu yazılım sadece bir araçtır ve sunuculara bağlanmak için tek seçeneğimiz değildir.

Hemen her VPN firması, sunucularına bağlanabilmemiz için birden çok yöntemi/protokolü destekler. Bunlar; OpenVPN, SSTP, L2TP/IPSec, PPTP vb. olabilir.

Yazıda bu protokellerden biri olan OpenVPN ile VPN sunucumuza nasıl bağlanacağımızı paylaşacağım.

OpenVPN nedir?

OpenVPN açık kaynak kodlu bir VPN protokolü ve yazılımı. Çoğu VPN firması bu protokole destek veriyor, hatta kendi yazılımlarını da bu protokol üzerine inşa ediyor. Cyberghost, Privacy Internet Access, Boleh VPN gibi firmaları bu konuda örnek gösterebiliriz.

Bu firmaların yazılımlarının görünüşleri tamamen farklıdır. Firmalar kendi kurumsal kimliklerine uygun arayüz tasarlamışlardır. Biz genellikle bu yazılımların ortak bir noktası olduğunu düşünmeyiz. Aslında herbiri açık kaynak kodlu OpenVPN üzerine inşaa edilmiştir.

Tabi firmalar yazılımlarına bazı ek özellikler de katıp rakiplerinin önüne geçmek ister. İşte genellikle sorunlarımızın kaynağı da bu ek özelliklerdir. Biz ek özellikleri içermeyen OpenVPN yazılımı kullandığımızda genellikle sorunlarımızdan kurtuluruz ama bu ek özellikleri de kaybetmiş oluruz.

OpenVPN ile VPN sunucuma nasıl bağlanırım?

OpenVPN kullanarak VPN sunucunuza bağlanabilmek için, VPN firmanızın OpenVPN protokolünü desteklemesi gerekiyor. Eğer bu destek mevcutsa, firma OpenVPN için konfigürasyon dosyalarını bize sağlıyor.

Biz bu konfigürasyon dosyalarını indiriyoruz. OpenVPN yazılımını kurduktan sonra, konfigürasyon dosyalarımızı OpenVPN’e tanıtıp VPN sunucumuza bağlanma/bağlantıyı kesme gibi işlemleri basitçe yapabiliyoruz.

Şimdi tüm bu aşamaları ve Windows için OpenVPN kullanımını AdanZye basit adımlarla anlatalım;

000003-02-01

01/24

OpenVPN yazılımı ile VPN ağına bağlanmak için ilk yapacağımız şey bağlanmak istediğimiz ağın OpenVPN desteği verdiğini doğrulamak. Bugün OpenVPN çözümünü desteklemeyen bir VPN firması yok gibi birşeydir. Hatta bazı VPN firmaları kendi yazılımlarını da üretmez ve direk OpenVPN yazılımı üzerinden destek sağlar.

VPN firmanızın OpenVPN desteğinin olup olmadığını öğrenmek için, web sitesini ziyaret etmeniz yeterlidir. Genellikle firmalar ana sayfalarında OpenVPN desteğini belirtir. Ama göremezseniz Features/Özellikler yada FAQ/Sıkça Sorulan Sorular bölümünde bu bilgiye yer vereceklerdir.

000003-02-02

02/24

İkinci aşama OpenVPN konfigürasyon dosyalarını indirmek.

Bu konfigürasyon dosyaları, OpenVPN yazılımınızın VPN firmanıza bağlanabilmesi için gerekli .ovpn uzantılı dosyalardır ve VPN hizmetini aldığınız firma tarafından sağlanır.

Bu dosyayı nerede bulabileceğiniz VPN firmanızın web sitesinde mevcuttur. Bazı VPN firmaları için bu dosyaları bulabileceğiniz linkler; PureVPN, Mullvad, iVPN, Privacy IO, Private Internet Access, Cyberghost

000003-02-03

03/24

Firmamız OpenVPN desteği verdiğine ve konfigürasyon dosyalarımız hazır olduğuna göre tek eksiğimiz OpenVPN.

OpenVPN yazılımını OpenVPN web sitesinden indirebileceğiniz gibi Softpedia ve Majorgeeks gibi güvenilir download sitelerinden de indirebilirsiniz.

İndirdiğimiz kurulum dosyamıza çift tıklayıp çalıştıralım. Karşımıza Windows UAC (Kullanıcı Hesabı Denetimi) uyarısı çıkacak. "Evet" butonuna tıklayıp devam edelim.

000003-02-04

04/24

Kurulum sihirbazı çalışacak. Bu ekranı "Next" butonu ile geçiyoruz.

000003-02-05

05/24

Sihirbaz yazılım için lisans şartlarını bildiriyor. Eğer okuduysak ve bize uygunsa "I Agree" butonuna tıklıyoruz.

000003-02-06

06/24

Karşımıza komponent seçim ekranı geliyor. Varsayılanda seçili komponentler bizim için yeterli olduğundan "Next" butonuna tıklıyoruz.

000003-02-07

07/24

Sihirbaz, kurulum lokasyonunu gösteriyor. "Install" butonuna tıklıyoruz.

000003-02-08

08/24

Kurulum başlıyor.

000003-02-09

09/24

Kurulum sürdürülürken, Windows ağ bağdaştırıcısı yüklemek için izninizi istiyor. "Yükle" diyerek izin veriyoruz.

000003-02-10

10/24

Kurulum bir süre daha devam ediyor ve tamamlanıyor. Bu ekranda "Next" butonuna tıklıyoruz.

000003-02-11

11/24

"Finish" butonuna basarak bu ekranı kapatıyoruz.

000003-02-12

12/24

Kurulumun ardından OpenVPN bize bir metin belgesi gösteriyor. Bu belgede "C:Program FilesOpenVPNconfig" yolunu seçip ctrl+c tuşlarıyla kopyalayalım.

000003-02-13

13/24

"Bilgisayarım" penceresini açıp panomuzdaki adresi, adres çubuğuna ctrl+v ile yapıştırıp enter tuşuna basalım.

Karşımıza gelen klasör, OpenVPN konfigürasyon dosyalarını kopyalayacağımız klasördür.

000003-02-14

14/24

VPN hizmetini satın aldığımız firmaya ait konfigürasyon dosyalarını bu klasöre kopyalayalım ve ardından klasörü kapatalım.

Bu işlemle birlikte artık OpenVPN kullanmaya hazırız.

000003-02-15

15/24

Masaüstümüzdeki OpenVPN kısayolunu üzerinde sağ tıklayıp "Yönetici olarak çalıştır" seçeneği ile çalıştıralım. Açılan Kullanıcı Hesabı Denetimi uyarısına "Evet" diyerek izin verelim.

Eğer bu şekilde değilde, çift tıklayarak çalıştırırsanız, "HKLMSOFTWAREOpenVPN-GUI anahtarı oluşturulamadı" uyarısı alırsınız.

000003-02-16

16/24

Open VPN şu anda çalışıyor. Şaşırmış olabilirsiniz, çünkü ekrana herhangi bir arayüz gelmedi. Ama görev çubuğuna bakarsanız gri Open VPN simgesini göreceksiniz. Open VPN yazılımını bu simgeden yöneteceğiz.

Gri simgenin anlamı, VPN bağlantısının olmadığı. Bu simge bağlantı kurulmaya çalışırken sarı, bağlantı kurulduğunda ise yeşil renk olacak.

000003-02-17

17/24

Simgenin üzerinde sağ tıkladığımızda temel işlemleri görebiliyoruz.

Buradaki ülke isimleri aslında konfigürasyon dosyalarımızın isimleri. Sizin konfigürasyon dosyalarınız hangi isimde ise, sizde o isimler görünecektir. Dilerseniz burada görünen isimleri, konfigürasyon dosyalarınızın isimlerini değiştirerek kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

İlk bağlantımızı kurmak üzere imlecimizi bir ülkenin üzerine götürüp "Bağlan" bölümüne tıklayalım.

000003-02-18

18/24

OpenVPN bağlantıyı kurmaya başlıyor. Bu esnada bize kullanıcı adımızı ve şifremizi soruyor. Bilgileri girip "Tamam" butonuna tıklayalım.

Bu bilgiler VPN hizmeti alırken size VPN firmanız tarafından verilen bilgilerdir.

000003-02-19

19/24

Bağlantı kurulduğunda, OpenVPN log ekranını kapatacak ve durum çubuğunda bir bilgilendirme balonu gösterecek.

Bu balonda bağlantının tamamlandığı ve hangi IP numarasından internete çıktığımızı gösteren bir bilgi var. Eğer bu ip numarasını sonradan merak ederseniz, imlecinizi görev çubuğundaki ikonun üzerine getirebilirsiniz.

000003-02-20

20/24

OpenVPN ile bağlantıyı kesmekte bir o kadar kolay. Bağlantıyı, durum çubuğundaki ikon yardımıyla koparabiliyoruz. Bu sefer bağlan yerine "Bağlantıyı Kes" seçeneğine tıklamamız gerekiyor. Böylece VPN ağımız sonlandırılmış oluyor.

OpenVPN kullanımı işte bu kadar basit. Ama sunum bitmedi, devamında küçük bir tiyo var...

000003-02-21

21/24

OpenVPN yazılımı, bağlantıyı kurmak için kullandığımız şifreyi kaydedip hatırlamıyor. Bu nedenle her yeni bağlantı kurma esnasında login bilgilerini tekrar tekrar soruyor.

Sürekli şifre girmek bir süre sonra sıktığından, insan bunun pratik bir yöntemi var mı diye merak ediyor.

Bu sorunun çözümü için OpenVPN konfigürasyon klasörümüzü tekrar açalım. Bu klasörde "AutoLogin.txt" isminde bir text dosyası oluşturalım. (Dosyanın ismi önemli değil, örnek olması amaçlanmıştır. Siz istediğiniz adı verebilirsiniz.)

000003-02-22

22/24

Oluşturduğumuz text dosyasına, kullanıcı adı ve şifremizi alt alta satırlar olacak şekilde yazalım.

000003-02-23

23/24

Durum çubuğumuzdaki OpenVPN ikonu üzerinde sağ tıklayalım. Ayarlar seçeneğini seçelim.

000003-02-24

24/24

Bir metin belgesi açılacak. Bu belge aslında bizim daha önce kopyaladığımız VPN firmamıza ait konfigürasyon dosyasıdır.

Bu dosyada "auth-user-pass" yazan satırın yanına bir boşluk bırakıp şifreyi yazdığımız dosyamızın adını ekleyelim ve metin belgesini kaydedelim.

Bu ayarla birlikte, kullanıcı adı ve şifremizi değiştirmediğimiz sürece, otomatik olarak OpenVPN şifremizi girmeden bağlanabileceğiz. Elbette bu ayarı sadece "Romania" için yaptık ve sadece bu dosya için geçerli oldu. Bu ayarı kullanıcı adı ve şifremizi girmeden bağlanmak istediğimiz bütün konfigürasyon dosyalarımız için tekrarlamamız gerekecektir.

OpenVPN android sistemlere de destek veriyor. Bu işlemler Android sistemlerde nasıl yapılır, Android üzerinde OpenVPN nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız, cevap burada;

000003-03-01

01/09

OpenVPN for Android uygulamasını cihazımıza yükleyelim. Ardından uygulamayı çalıştıralım. İlk yapacağımız iş konfigürasyon dosyalarını import etmek olacak. Import menüsüne tıklayalım.

000003-03-02

02/09

VPN servisimizden indirdiğimiz konfigürasyon dosyalarını seçelim. Bu dosyaları nereden nasıl indirdiğimizi bir önceki sunumda anlatmıştım.

000003-03-03

03/09

"Import" bölümüne tıklayalım.

000003-03-04

04/09

Dosyamız import edildi ve kullanıma hazır. Aynı şekilde diğer konfigürasyon dosyalarını da import edelim. (İsteğe bağlıdır!)

000003-03-05

05/09

Tüm konfigürasyon dosyalarını import ettikten sonra ilk VPN bağlantımızı kuralım. Herhangi bir profil üzerine tıklayalım.

000003-03-06

06/09

Android, VPN bağlantısı için standart uyarısını gösterecek. "I trust this application." seçeneğini seçip "OK" butonuna tıklayalım.

000003-03-07

07/09

OpenVPN kullanıcı adı ve şifremizi soracak. Bu bilgileri girelim ve "OK" butonuna tıklayalım.

Bu noktada şifre girme işlemini her bağlantıda tekrarlamamak için "Save Password" seçeneğini seçebilirsiniz.

000003-03-08

08/09

OpenVPN bağlantısı kurulacak...

Dilerseniz menüden "Edit VPN Settings" seçeneğini seçebilirsiniz. Bu şekilde VPN profilinizde değişiklikler yapabilirsiniz. Normal şartlarda VPN bağlantısı kurmak için bunu yapmanıza gerek yoktur.

000003-03-09

09/09

Değiştirilebilecek ayarlar listesi bu şekilde...

VPN sağlayıcının yazılımı dururken neden OpenVPN kullanayım?

VPN sağlayıcınızın sunduğu yazılım bilgisayarınızda sorunlara yol açabilir. Bu durumda OpenVPN ile satın aldığınız hizmeti kullanabilirsiniz.

Sık sık, örneğin her ay VPN sağlayıcınızı değiştiriyorsanız, bir o VPN yazılımını bir diğerini bilgisayarınıza kurup kaldırmak yerine global bir çözüm olan OpenVPN kurup, sadece konfigürasyon dosyalarını değiştirerek bağlantınızı sürdürebilirsiniz.

VPN sağlayıcımın kendi yazılımı yerine OpenVPN kullandığımda ne kaybederim?

Çoğu VPN yazılımı, OpenVPN tabanlıdır. Kullanıcı ekranları ise daha kullanıcı dostu ve firma kimliğine uygun olacak şekilde dizayn edilmiştir. Bazı VPN yazılımlarında ek özellikler bulunabilir.

Örneğin, Cyberghost firmasının kendi yazılımında Anti-Fingerprint adı verilmiş bir özellik mevcut. Cyberghost firmasından satın aldığınız hizmeti OpenVPN ile kullanırsanız bu özelliği yitireceksiniz. Yine Cyberghost ile istediğiniz siteler için VPN yerine kendi ISP adresinizden bağlanmak üzere istisna kuralları oluşturabiliyorsunuz. Bunu OpenVPN ile yapamayacaksınız.

Bu farklılıkların miktarı, VPN yazılımınızın ek özellikleri miktarınca değişecektir. Bazı VPN yazılımlarında hiçbir ek özellik bulunmaz. Bazı yazılım ise özellik yönünden zengindir.

Genellikle bu farklar önemli değildir. Bu ikisi hariç;

VPN servis sağlayıcılarının yazılımları genellikle DNS sızıntısı korumasına sahiptir. OpenVPN kullanıcılarına bunu sağlamaz. Bu sorunu çözmek için önerilmiş yolları takip ederseniz, Bu güvenlikten mahrum kalmazsınız.

Eğer bir sebepten VPN bağlantınız koparsa, bazı VPN yazılımları bağlantı tekrar kurulana dek internete çıkışınızı bloke eder ve gerçek IP numaranız sızmaz. OpenVPN’de hali hazırda bu güvenlik olmadığı için iyi bir firewall ile bazı ayarlamalar yapmanız gerekecek. Aksi taktirde, bağlantınız koptuğunda haberiniz olmadan gerçek IP numaranız ve internet servis sağlayıcınız ile internette dolaşıyor olacaksınız. Bu noktada önerdiğim çözümü burada bulabilirsiniz; VPN Bağlantı Kopmasından Kaynaklı IP Sızıntıları Nasıl Engellenir?

Leave a Reply