Optimize Images Resizing: WordPress’de thumbnail (küçük resim) optimizasyonu eklentisi

WordPress’in övülecek çok yanı var ama eleştirmem gerekseydi ilk önce medya yönetiminden bahsederdim. Özellikle yüklenen her fotoğraf için farklı çözünürlüklerde 5-10 kopya oluşturulmasını çok anlamsız buluyorum. Thumbnail (küçük resim) denilen bu kopyalar tema ve eklentiler tarafından kullanılmak üzere oluşturuluyor fakat çoğu kopya kullanılmıyor. Nihayetinde katlanarak artan dosya sayısı bir süre sonra yedekleme gibi işlemleri lüzumsuz yere zorlaştırıyor.

Bir örnek vereyim…

Mesela temanız featured image (konu resmi) için 800×450 boyutunda resim kullanıyor olsun. Siz yazıya 5 fotoğraf eklediniz, bir de featured image için altıncı fotoğrafı eklediniz. Normalde altıncı fotoğrafın 800×450 boyutundaki kopyasının oluşturulması yeterli, çünkü sadece o kullanılacak. Fakat mevcut çalışma sistematiği yüzünden WordPress diğer 5 fotoğrafın 800×450 kopyalarını da boşu boşuna oluşturmuş oluyor.

Tam da bu noktada, bir WordPress geliştiricisi duruma çözüm niteliğinde olan Optimize Images Resizing eklentisini geliştirmiş. Biraz tanıyalım;

Optimize Images Resizing: WordPress’de thumbnail (küçük resim) optimizasyonu eklentisi

Optimize Images Resizing, imaj dosyalarının farklı çözünürlükteki kopyalarını oluşturma sürecini optimize eden benzersiz bir WordPress eklentisi. Kurulur kurulmaz, resim yüklemesinin ardından gerçekleştirilen küçük resim oluşturma işlemini kısmen kaldırıyor. Eğer resmin orjinalinden farklı bir boyu talep edilirse, küçük resim talep anında oluşturuluyor. Sonuçta lüzumlu olmayan hiçbir thumbnail (küçük resim) sunucuda depolanmıyor.

Geliştirici, eklentiye eskiden oluşturulmuş küçük resimleri temizleme özelliği de eklemiş. Kullanım isteğe bağlı. Ayarlar-Medya kısmından ulaşabiliyorsunuz. Butona tıkladığınızda, mevcut thumbnail dosyaları (gerektiğinde yeniden oluşturulmak üzere) siliniyor. Onun dışında herhangi bir ayar yok, sistem tam otomatik çalışıyor.

Ben eklentiyi bir süre localhost’ta test ettim ve epey beğendim. Sonradan canlı sisteme aldım, şu an kullanıyorum. WordPress optimizasyonu yapmak isteyen herkese tavsiye anlamında yazayım istedim. Faydası daha hızlı yedekleme, daha küçük yedek boyutları, daha az sunucu alanı kullanımı. İhtiyaç varsa bi bakın derim.

Leave a Reply