Portable Virtualbox ile sanal makinalarınız her zaman yanınızda

VirtualBox kadar sevdiğim çok az yazılım var. İnsan sevdiğini yanından ayırmaz misali USB diskimde taşımak için geçmişte “Application Virtualization” yazılımlarıyla portable versiyonunu oluşturmaya çalışmış ama (beklendiği üzere) başaramamıştım. Kısa zaman önce github’da Portable-VirtualBox isimli bir proje ile karşılaştım.

Portable-VirtualBox, sadece 1,5mb boyutunda bir araç. VirtualBox’u indirip kurulum dosyasını ayıklıyor. Siz yazılımı çalıştırdığınızda, anlık olarak gerekli sürücüler sisteme kuruluyor. VirtualBox ile işiniz bittiğinde yine anlık olarak sistemden kaldırılıyor. Böylece VirtualBox’u portable olarak kullanmak mümkün oluyor.

(Burada kullanılan yöntemden dolayı teknik açıdan %100 portable diyemeyiz belki ama kullanım açısından öyle. Bahsettiğim kurulumlardan sizin haberiniz olmuyor ve 1 saniyede tamamlanıyor.)

Kurulum ve kullanımı içeren 9 slaytlık rehberi aşağıda bulabilirsiniz.

000042-02-01

Yazılımı indirip çalıştırıyoruz. Dosyaların ayıklanmasını istediğimiz klasörü seçip Extract butonuna tıklıyoruz.

000042-02-02

Oluşan klasörün içindeki "Portable-VirtualBox.exe" dosyasını çalıştırıyoruz. Dil seçim ekranında ingilizce seçiliyken OK butonuna tıklıyoruz.

000042-02-03

"Download installation files of VirtualBox" butonuna tıklıyoruz. VirtualBox indiriliyor. Siz hali hazırda VirtualBox kurulum dosyasına sahipseniz, Search butonuna tıklayıp seçerek onu da kullanabilirsiniz.

000042-02-04

İndirme tamamlandığında, tüm kutucukları işaretleyip Ok butonuna tıklıyoruz. (İndirmenin tamamlandığını Status-Info bölümünde görebilirsiniz)

000042-02-05

İşlem tamamlanıyor ve karşımıza uyarı çıkıyor; Lütfen VirtualBox'u tekrar başlatın böylece tüm dosya/klasör adresleri/yolları adapte edilebilir. Tamam butonuna tıklıyoruz.

000042-02-06

VirtualBox çalışıyor. Görev çubuğundaki ikon, Portable-VirtualBox ayarları için. Öncelikle VirtualBox uygulamasını az önceki uyarı nedeniyle kapatalım.

000042-02-07

Exit VirtualBox şeklinde bir uyarı belirecek ve kaybolacak. Bu esnada sisteme geçici olarak kurulan sürücüler kaldırılıyor. Çok kısa süren bu işlemi yarıda kesmemelisiniz. Eğer USB diskte kullanıyorsanız, uyarı kaybolmadan diskinizi çıkarmamalısınız.

000042-02-08

Klasörün içindeki "Portable-VirtualBox.exe" dosyasını çalıştırarak tekrar VirtualBox ekranını açalım. Artık portable VirtualBox hazırlama ekranı görüntülenmeyecek ve direk VirtualBox çalışacak.

Bundan sonra yeni sanal makinalar oluşturabilir, VirtualBox'u her zamanki gibi kullanabilirsiniz. Klasörü komple USB diskinize kopyalayıp, her yerde VirtualBox'a erişebilirsiniz.

Portable VirtualBox ayarları için görev çubuğundaki simgeye sağ tıklayalım.

000042-02-09

Burada opsiyonel olarak yapabileceğiniz ayarları göreceğiz. Varsayılanda USB ve Network desteği kapalı tutulmuş. İstersek buradan açabiliyoruz.

Leave a Reply