Private Internet Access VPN incelemesi

Birkaç ay önce lifehacker.com sitesi kullanıcıların favori VPN firmasını seçmesi için bir anket yaptı. Bu ankette 8.754 oy kullanıldı ve Private Internet Access oyların %25ini alarak en çok beğenilen VPN firması seçildi.

Elbette bu oyları veren herkesi uzman kişiler olarak kabul edemeyiz. Fakat anket belirli bir eğilimi göstermesi açısından ilginçti.

Ben de bir Private Internet Access aboneliği alarak bir ay boyunca sundukları VPN hizmetini test ettim. Böylece namı kadar kaliteli hizmet veriyorlar mı görmüş oldum. Eğer sizde Private Internet Access VPN ile ilgileniyorsanız ya da bir VPN aboneliği için firma arıyorsanız, bu yazı ilginizi çekebilir.

Private Internet Access ne tür ürünler sunuyor?

Private Internet Access web sitesini ziyaret ettiğinizde, satın alabileceğiniz farklı hizmet türleri görmüyorsunuz. VPN hizmeti tek bir ürün olarak sunuluyor. Bu ürün farklı sürelerde satın alınabiliyor.

Aylık, 6 aylık ya da 1 yıllık olarak sunulan abonelik sürelerinde elbette fiyat, süre uzadıkça düşüyor. Abonelikleriniz 5 cihazda kullanılabiliyor.

Private Internet Access aboneliklerinin özellikleri neler?

Private Internet Access, beklenen tüm VPN standartlarına uygun. Firmanın VPN künyesi aşağıdaki şekilde;

Birden fazla lokasyon desteği Mevcut (10 ülke)
Sınırsız bant genişliği Mevcut
P2P/Torrent desteği Mevcut
Anonim ödeme yöntemi Mevcut
Deneme aboneliği Yok
Kullanıcı aktiviteleri Kaydedilmiyor
Yazılım desteği sunduğu sistemler Windows, Mac, iOS, Android
Desteklediği protokoller Open VPN, L2TP/IPSec, PPTP, SOCKS5
Firma merkezi Amerika
Windows Yazılımında…
DNS leak koruması Mevcut
IPv6 leak koruması Mevcut
VPN drop koruması Mevcut

Bu künyede can sıkan tek şey firmanın Amerika merkezli olması. 2013 yılındaki NSA skandalı sonrası, Amerika’nın tüm dünyadaki kullanıcıların aktivitelerini kaydetmeye çalıştığını ve bunu da Amerikan teknoloji şirketleri üzerinden yaptığını öğrenmiştik.

PIA yetkilileri, son gelişmelere rağmen Amerika’nın iyi bir VPN servisi için hala uygun olduğunu iddia ediyor. Kullanıcı aktivitelerini monitör etmediklerini, kaydetmediklerini bu nedenle de yasal bir zorlama ile karşı karşıya kalsalar dahi yasal mercilere ellerinde verilebilecek birşey olmadığını söylüyor.

Fiyatları nasıl?

Firma, hizmetlerini ortalama piyasa fiyatlarının altında tutuyor. Şu anda en uygun fiyatlı VPN firmalarından biri.

000005-01-02

Nasıl satın alınır?

Hizmetleri firmanın sitesindeki satış bölümünden satın alabiliyoruz. Burada öncelikle almak istediğimiz aboneliği belirleyip “Buy now” butonuna tıklamamız gerekiyor. Size birçok ödeme seçeneği sunuluyor. Eğer bu seçenekler yeterli gelmediyse bu sayfadan hediye kartları ile dahi hizmet satın alabiliyorsunuz (Dikkat: Bunlar sadece ABD’de geçerli hediye kartları. Türkiyede satılan Starbucks vb. hediye kartları ile satın almak mümkün değil).

Bu noktadan sonra, ödeme yöntemine göre yeni bir popup açılabiliyor yada yeni bir sayfaya yönlendirilebiliyorsunuz. Bu ekranlarda karşınıza çıkan işlemleri takip etmeniz gerekiyor. İşlem tamamlandığında abonelik bilgileriniz mail adresinize gönderiliyor.

Aboneliği satın aldığınızda, size ait bir kullanıcı kontrol paneli oluyor. Bu sayfada şifre değiştirme, e-mail adresinizi değiştirme, aboneliğinizi iptal etme, PPT/L2TP/SOCKS protokolleri için kullanıcı adı ve şifre oluşturma işlemlerimizi yapabiliyoruz.

000005-01-03

Yukarıda göreceğiniz üzere, kontrol panelimiz yetersiz. Aboneliğimizi ne zaman başlattık, süresi ne zaman dolacak belli bile değil.

Bu panelde “Cancel Subscription” bölümü çok önemli. Aboneliğiniz bittiğinde kredi kartınızdan ücreti alınıp aboneliğinizin yenilenmesi söz konusu olabilir. Bu nedenle eğer aboneliğinizin sadece 1 dönemle kısıtlı tutmak istiyorsanız buradaki “Cancel CC” butonuna tıklamalısınız. Tıklamanızın hemen ardından abonelik yenilemenin durdurulduğuna dair bir mail alacaksınız.

Private Internet Access VPN yazılım incelemesi

Abonelik satın aldıktan sonra, mail adresimize yazılımın linki geliyor. Yazılımı bu linkten yada client support sayfasından indirip kullanabiliyoruz.

Bu yazılım ile neler yapabiliyoruz, nasıl kuruyoruz, nasıl kullanıyoruz, ekran arayüzü nasıl, özellikleri neler? İşte sadece 8 adımda bütün cevaplar;

000005-02-01

01/08

Private Internet Access yazılımını, satın alma aşamasından sonra size gönderilen maildeki linkten yada PIA web sitesinden indirilebilir.

İndirdiğimiz yazılımı çift tıklayarak çalıştırıyoruz. "Kullanıcı Hesabı Denetimi" uyarısına "Evet" diyoruz. Ardından bizi bu dos ekranı karşılıyor.

Yazılımın alıştığımız kurulum sihirbazları yerine bu şekilde virüs gibi kurulması hoşumuza gitmiyor.

000005-02-02

02/08

Kurulum, Open VPN tarafından sağlanan ağ bağdaştırıcısını yüklemek için iznimizi istiyor. Birçok VPN yazılımı gibi, PIA'da Open VPN tabanlı bir yazılım. "Yükle" butonuna tıklıyoruz.

000005-02-03

03/08

Ağ bağdaştırıcının yüklenmesinin ardından ekranda kurulumun tamamlandığı bilgisini okuyoruz. Ardından kurulum bu ekranı kapatıyor.

000005-02-04

04/08

PIA arayüzü kurulumun tamamlanmasından sonra otomatik olarak çalışıyor.

Eğer kurulumu mail adresimize gelen linkten indirip yaptıysanız, kullanıcı adı ve adresiniz hazır girilmiş halde karşınıza çıkıyor.

Eğer kurulumu web sitesindeki linkten indirip yaptıysanız, bu ekrana kullanıcı adı ve şifrenizi sizin yazmanız gerekiyor.

Bu ekrandaki "Advanced" butonuna tıklayalım. "Advanced" butonu gelişmiş ayarları görmemizi sağlayacak şekilde arayüzü büyüten bir buton.

000005-02-05

05/08

Yazılım arayüzünün tamamı bu şekilde. Tüm ayarlar tek bir ekranda görünüyor. Ben aşağıdaki özellikleri aktif hale getirmenizi öneriyorum.

Start Application at Logon: Yazılımı bilgisayar açılışında çalıştır.
Auto-Connect When App is Started: Yazılım çalıştığında VPN bağlantısını otomatik olarak kur.
DNS Leak Protection: DNS sorguları kaynaklı sızıntıları engelle
IPv6 Leak Protection: VPN ile bağlanırken IPv6 protokolünü iptal et
VPN Kill Switch: VPN bağlantısı olmadan internete bağlanmayı engelle

000005-02-06

06/08

Eğer "DNS Leak Protection" ve "VPN Kill Switch" korumalarını açmaya çalışırsanız, uyarı ile karşılaşacaksınız.

Yazılım size bu özellikleri aktif hale getirirseniz network problemleri yaşayabileceğinizi söylüyor.

İşte bu beğenmediğim bir uyarı. Bu iki koruma olmadan beklenen VPN anonimliğini sağlamak imkansız. Firmanın bunu sorunsuz bir şekilde çözmesini dilerdim. Kullanıcılar böyle bir uyarı ile karşı karşıya kalmamalıydı.

000005-02-07

07/08

PIA ile VPN bağlantısı kurmak çok kolay. Durum çubuğundaki kırmızı PIA ikonuna sağ tıkladığımızda açılan menüden herhangi bir ülkenin üzerine tıklayıp bağlantıyı sağlayabiliyoruz.

Bu durumda PIA ikon rengi önce soluk bir yeşile daha sonra da ışıldayan bir yeşile dönüyor. Burada soluk yeşil; bağlantı kuruluyor, parlak yeşil; bağlantı sağlandı anlamına geliyor.

000005-02-08

08/08

Eğer VPN bağlantısını koparmak istersek, yine durum çubuğundaki PIA ikonuna sağ tıklıyoruz. Açılan menüden "Disconnect" seçeneğini seçiyoruz.

Bağlantımız koptuğunda PIA ikonunun rengi kırmızıya dönüyor.

Eğer ayarlar ekranında "VPN Kill Switch" korumasını açtıysanız, VPN bağlantısını kopardığınız anda network ikonunda sarı bir ünlem belirecektir. Bu andan itibaren kendi IP numaranız ile dahi internete bağlanamayacaksınız. Bu pek çok kullanıcı için uygunsuz bir durum olabilir. Bu durumda "VPN Kill Switch" korumasını kaldırmak isteyebilirsiniz.

Yazılımın Android versiyonu da benzer şekilde basit bir kullanıma sahip. Ekran görüntüleri ve kurulum için Google Play; VPN by Private Internet Access

Private Internet Access Değerlendirmesi

Private Internet Access, uygun fiyatı ve binbir çeşit ödeme yöntemi ile oldukça iyi bir satınalma deneyimi sunuyor. Anonim ödeme metodları müthiş.

Hizmeti satın aldığımızda sunulan yazılım ise, malesef bir bilgisayar mühendisliği öğrencisinin bitmemiş projesine benziyor.

Kurulum ekranı olarak düzgün bir arayüz kullanmamaları, “DNS Leak Protection” ve “VPN Kill Switch” korumalarını açında kullanıcıyı korkutan bir uyarı vermesi…

Öte yandan aboneliğimiz bittiğinde PIA VPN yazılımını kaldırmak isteyeceğiz. İlginçtir bunu yapamıyoruz. Program ekle/kaldır bölümüne baktığımızda burada “Private Internet Access Support Files” isimli bir girdi görüyoruz. Bu girdiyi kaldırdığımızdaysa yazılım hala bilgisayarımızda kalıyor ve hala çalıştırabiliyoruz.

Yazılımın bu bölümünü kaldırmak için bir uninstaller yerine, manuel uninstall için yardım belgesi hazırlanmış. Oldukça nahoş bir durum.

Elbette VPN aboneliğimizi kullanmamız için bu yazılımı illa yüklemek zorunda değiliz. OpenVPN ve diğer çözümler ile firmadan VPN hizmeti almaya devam edebiliriz. Alternatif çözümler ile nasıl hizmet alabileceğimiz müşteri desteği kısmında oldukça detaylı anlatılmış. Ama genel eğilim firmanın yazılımını yüklemek olacağından yazılım kalitesine önem veriyorum.

Nahoş yönleri ile birlikte yazılım işini yapıyor. Üstelik sunucu tarafı da oldukça iyi olmalı ki, gerçekten bağlantı kalitesi iyi. Kopma yok.

Ben 7/24 çalışan VPN bağlantısı ile 1 ayda sadece 3 kez 1-2 saniye süren kopma yaşandığını farkettim. Kopmanın ardından hemen bağlantı tekrar kuruldu. Herhangi bir rahatsızlık vermedi.

Firmanın Android yazılımını beğendim. 3G<->Wifi değişimlerinde yazılım çökmedi. VPN bağlantı kopmalarına karşı güvenlik mevcut. Tam bir kaliteli VPN yazılımı örneği. Belki ileride ek özellikler ile zenginleştirebilirler ama şu anda da müthiş çalışıyor.

Sonuçta lifehacker.com okurlarının en iyi VPN firması seçtiği PIA benim de beğendiğim bir VPN servisi oldu. Aboneliğim boyunca hiçbir problem yaşamadım. Firma çok uygun bir fiyata her kesimden kullanıcıyı memnun edebilecek bir hizmet kalitesi sunuluyor. Eğer puanlamam gerekseydi 10 üzerinden 8 verirdim.

Son olarak İyi/Kötü/Çirkin notlarını da koyayım ve konuyu sizlerin değerlendirmesine bırakayım.

İyi

 • Piyasa standartlarına uygun VPN hizmeti.
 • Ücreti diğer VPN firmalarına göre çok ekonomik.
 • Bitcoin, ön ödemeli kartlar gibi değişik anonim ödeme araçları ile satın alabiliyorsunuz.
 • Bağlantı kopma problemi minimum ve soruna yol açmıyor.
 • Oldukça iyi bir destek dokümantasyonu bulunuyor.
 • Android uygulaması oldukça kaliteli.

Kötü

 • Zayıf bir web ekranını.

Çirkin

 • Satın almadan önce deneme imkanı yok.
 • Firmanın Amerika merkezli olması.
 • Yazılımsal eksiklikler.

6 Comments

 1. şenol 21/11/2015
  • admin 23/11/2015
 2. hatice 27/11/2015
  • admin 27/11/2015
 3. Deniz 07/01/2016
  • admin 16/01/2016

Leave a Reply