Programlar, sistem başlangıcına yönetici yetkileri ile nasıl eklenir?

Şu anda kullandığım VPN yazılımı PureVPN. Üründe VPN drop koruması var ancak çalışması için yazılımın admin/yönetici yetkileri ile başlatılması gerekiyor. Herhalde geliştirici bu detayı unutmuş ki, yazılım başlangıçta standart haklarla başlatılıyor ve özellik kullanılamıyor.

Windows 7’de pek rastlamamıştım ama Windows 8’de birkaç tane daha bu probleme sahip yazılıma rastladım. Ya program yönetici yetkileri ile çalışmadığından işini yapamıyor. Yada yönetici yetkileriyle çalışıyor ama başlangıçta UAC (kullanıcı hesabı denetimi uyarısı) gösteriyor.

Eğer sizin de başınızda böyle bir problem varsa, iki basit işlem ile sorunu çözebilirsiniz.

Öncelikle program Windows açılışında çalışıyorsa, başlangıçtan kaldıracağız. Sonradan kendimiz manuel olarak ekleyeceğimizden, mükerrer kayıt olmaması için bunu yapacağız. Bir yazılımı sistem başlangıcından üç basit yolla kaldırabiliriz;

000040-02-01

Program üzerinden Windows açılışında çalışmayı iptal edebiliriz.

000040-02-02

Ctrl+Alt+Del tuşlarına basarak çalıştırdığımız görev yöneticisindeki başlangıç sekmesinden devre dışı bırakabiliriz.

000040-02-03

CCleaner veya benzeri bir yazılım kullanarak başlangıçta çalışmayı engelleyebilir yada silebiliriz.

İşlem tamamsa, programı admin/yönetici yetkileri ile otomatik başlangıca ekleyeceğiz. Burada 2 farklı yöntem anlatacağım. Windows 8.1/8/7/Vista üzerinde kullanabilirsiniz.

Yöntem 1: UAC Pass ile programları başlangıçta yönetici yetkileri ile çalıştırın

İlk yöntem yardımcı bir araç ile; UAC Pass. Uygulama, yazılımları kullanıcıya UAC uyarısı göstermeden çalıştırmak için tasarlanmış. Bizim işimizi görecek bir özelliği de mevcut.

Yapmamız gereken şey basit;

Uygulamayı çalıştırıyoruz. Üzerindeki sarı “Startup” butonuna tıklıyoruz. Bilgisayar açılışında yönetici yetkileri ile çalıştırmak istediğimiz uygulamanın kısayolunu (yada kendisini) “Drop programs, shortcuts or other files here” yazan yere sürükleyip bırakıyoruz. İşlem tamam.

UAC Pass, masaüstünde “Switch UAC Passes” isimli bir batch dosyası oluşturacak. Bu dosyayı yazılımın üzerine sürükleyip bırakırsanız işlem geri alınır. Fonksiyonu bu. İsterseniz silebilirsiniz, isterseniz sonra kullanmak üzere saklayabilirsiniz.

UAC Pass ile yazılımları UAC (kullanıcı hesabı denetimi) uyarısı görmeden çalıştırmak yada sistem başlangıcına yönetici yetkileri ile eklemek mümkün.

UAC Pass ile yazılımları UAC (kullanıcı hesabı denetimi) uyarısı görmeden çalıştırmak yada sistem başlangıcına yönetici yetkileri ile eklemek mümkün.

UAC Pass için bir alternatif isterseniz Chameleon Startup Manager Pro yazılımını tavsiye edebilirim. Ancak Chameleon ücretli ve 30$ bu iş için çok fazla.

Yöntem 2: Windows görev zamanlayıcısı ile yazılımları başlangıçta admin yetkileri ile çalıştırın

UAC Pass güvenilir ve pratik bir yazılım. Kurulum dahi istemiyor. Fakat kullanmak istemezseniz, Windows’un dahili görev zamanlayıcısı ile yazılımları admin yetkisiyle başlangıçta otomatik olarak çalıştırabilirsiniz.

000040-03-01

Win+R tuşlarına basarak Çalıştır penceresini açalım. "taskschd.msc" yazıp "Tamam" butonuna basalım.

000040-03-02

Görev Zamanlayıcı açılacak. Sağ kısımdaki "Görev Oluştur" linkine tıklayalım. Açılan pencerede görevimize bir ad verelim ve "En yüksek ayrıcalıklar ile çalıştır" kutucuğunu işaretleyelim.

000040-03-03

Tetikleyiciler sekmesine geçelim ve "Yeni..." butonuna tıklayalım.

000040-03-04

Açılan pencerede görevi başlat seçeneğini "Oturum açıldığında" olarak değiştirelim ve Tamam butonuna tıklayalım.

000040-03-05

Tetikleyici eklenecektir.

000040-03-06

Eylemler sekmesine geçelim. "Yeni.." butonuna tıklayalım.

000040-03-07

Oturum açılışında yönetici hakları ile otomatik olarak başlatmak istediğimiz programı seçelim ve Tamam butonuna tıklayalım.

000040-03-08

Eylem eklenecektir. Tamam butonuna tıklayabiliriz. İşlem bu kadar. Sorular cevaplarını buldu;

Program her açılışta UAC (kullanıcı hesabı denetimi) uyarısı gösteriyor, nasıl kaldırabilirim?
Yazılımları başlangıçta admin/yönetici yetkileri ile nasıl çalıştırabilirim?

000040-03-09

Gerektiğinde yaptığınız işlemi değiştirmek ve silmek için "Görev Zamanlığı Kitaplığı" kullanılabilir.

One Response

  1. Alpar Kilic October 9, 2014

Leave a Reply