Programların deneme süresini uzatın, sonsuza kadar tekrar-tekrar deneyin!

İhtiyacım olan her yazılımı satın almam mümkün değil. Öyle bir bütçem yok. Mümkün olduğunca güvenilir ücretsiz yazılımlar ile hayatıma devam ediyorum.

Mesela Winzip’e 110 TL ücret ödeyeceğime Bandizip kullanıyorum. Ücretsiz VLC medya oynatıcıyı tercih ediyorum. Yada kampanya olduğunda düşük ücretle lisans satın alıyorum.

Pek sık olmasa da, tercih ettiğim diğer bir yöntem deneme sürümlerini tekrar-tekrar kullanmak. Hemen her yazılımın deneme sürümlerini iki basit yöntemle sonsuza kadar kullanmak mümkün.

Yöntem 1: Yazılımların deneme sürümlerini tekrar kullanın

Yazılımlar lisans bilgilerini genellikle bilgisayarımızda bir dosya yada kayıt anahtarında saklıyor. Kurulumda oluşturulan bu bilgi, programı kaldırsanız da silinmiyor. Böylece deneme sürümü bittikten sonra bilgisayarınızdan programı kaldırıp tekrar kursanız da, eski lisans bilgisi hatırlanıyor ve program deneme süresinin dolduğunu söylüyor.

Bu tür yazılımları format attıktan sonra tekrar kurup deneyebilirsiniz. Çünkü yazılımın kaydettiği lisans dosyaları/anahtarları format ile birlikte silinir.

Ben elbette format atmanızı önermeyeceğim. Çok daha verimli ve kolay bir yol var; daha önce paylaştığım gerçek program kaldırma araçları

Bu araçlar kurulum esnasında bilgisayarınızı izler ve yazılımın oluşturduğu tüm dosya/registry kayıtlarını takip eder. Yazılımı kaldırdığınızda bu dosya ve kayıtlar da kaldırılır. Programı sisteme hiç kurmamışsınız gibi %100 kaldırmak mümkündür.

Uninstall Tool yazılımları lisans bilgileri dahil %100 kaldırıyor. Bu şekilde deneme sürümlerini tekrar kullanabilmek mümkün oluyor.

Uninstall Tool yazılımları lisans bilgileri dahil %100 kaldırıyor. Bu şekilde deneme sürümlerini tekrar kullanabilmek mümkün oluyor.

Eğer deneme sürümlerini bu tür bir program kaldırma aracıyla takip ettirip kurar ve deneme zamanınız dolunca sistemden kaldırırsanız, tekrar aynı şekilde kurup kullanabilirsiniz.

30 günde 1 kez yapacağınız bu işlem ile deneme süresini sonsuza kadar uzatabilirsiniz.

Yöntem 2: Online lisans kontrolü yapan yazılımlar deneme süresi dolduğunda tekrar nasıl kullanılır?

Bazı yazılımlar, sisteme format atsanız dahi deneme sürümünü kurduğunuzda daha önce kullandığınızı anlayabilir. (Mesela güvenlik yazılımları; Emsisoft Anti-malware, G-data Antivirus vb)

Yazılımlar bunu şu şekilde yapıyor;

 1. Yazılım kurulduğunda sisteminize özel bir kod oluşturur. Bu kod her bilgisayar için benzersizdir. Format atsanız dahi değişmez.
  (Genellikle HDD seri numaranız yada bilgisayarınızın MAC adresi bu kodu oluşturan parçalardır.)
 2. Yazılım kodu kendi sunucularına gönderir. Sunucu kodun daha önce kullanıp kullanılmadığı gibi lisans bilgilerini yazılıma döndürür.
 3. Yazılım sonuca göre deneme süresini başlatır yada daha önce kullandıysanız deneme süresi doldu uyarısı verir.

Bu yazılımların deneme sürümlerini tekrar denemek için sabit diskinizi yada network kartınızı değiştirmeniz gerekir. Pek te ucuz olmayan bir yöntem.

Bedavası şu;

Yazılımlarla bu numaraları donanım üzerinde değiştirmek mümkün değil fakat maskeleyip sisteme farklı göstermek mümkün. Biz de onu yapacağız; HDD seri numaranız için; Hard Disk Serial Number Changer, MAC adresiniz için; Technitium MAC Address Changer kullanacağız.

Yapacağımız işlem 3 basit adımda şöyle;

 1. Deneme sürümünü kaldırın. Bazı yazılımlar her iki yöntemi kullanarak lisans durumunu test etmektedir. O nedenle Yöntem 1’de bahsettiğim yöntemi kullanarak kaldırmanız sonucu garantiler.
 2. HDD seri numaranızı ve/veya MAC adresinizi değiştirin.
 3. Deneme sürümünü tekrar kurun.

Bu yöntemle, antivirüs yazılımlarını dahi tekrar denemeniz mümkün. Mesela Emsisoft’u tekrar denemek için HDD seri numaranızı, Gdata Antivirus’ü tekrar denemeniz için MAC adresinizi değiştirmeniz yeterli. (Ben genel bir anlatım yaptığımdan aynı anda her kodu değiştirmenizi önerdim.)

000038-01-03-hard-disk-serial-number-changer

Hard disk seri numarası nasıl değiştirilir?

0-9 ve A-F arasındaki harfleri/karakterleri kullanarak rasgele bir seri numarası oluşturun ve "Change" butonuna basın. Ardından sisteminizi baştan başlatın.

Yazılımı ilk çalıştırdığınızda, karşınıza gelen numara gerçek seri numarasıdır. Bu numarayı biryere kaydederek, ihtiyacınız olduğunda tekrar kullanabilirsiniz.

000038-01-04-technitium-mac-address-changer

Mac adresi nasıl değiştirilir?

Network bağlantınızı seçin ve önce "Random MAC Address" sonra "Change Now!" butonlarına tıklayın.

Gerektiğinde yaptığınız şeyi geri çevirecek buton "Restore Original"

Bu yöntemin bir dezavantajı var. Mesela HDD seri numaranızı değiştirdiğinizde, lisanslama için bu numarayı kullanan diğer yazılımlar da etkilenir. (Eğer sisteminizde varsa!)

Örneğin, RoboForm bu değişimden etkilendi ve lisanssız moda geçti. Yazılımı lisans anahtarımla tekrar etkinleştirmek zorunda kaldım.

RoboForm ile sorun olmadı ama bazı yazılımlar aynı lisans kodu ile farklı HDD numarası üzerinde etkinleştirilemeyebilir.

Bu gibi durumlara önlem olması için;

 • Başlamadan önce, Hard Disk Serial Number Changer’ın gösterdiği ilk disk numarasını kaydedin. Bu sizin orjinal seri numaranızdır. Eğer bir problem olursa, tekrar bu numaraya dönebilirsiniz.
 • Technitium MAC Address Changer ile zaten sistemi normale çevirmek mümkündür.
 • Bu gibi işlemlerde sisteminizin tam bir yedeğini almak en güzel önlemdir.

Bonus: Tarih manipulasyonu ile yazılımların deneme süresini uzatın

Eskiden sık kullanılan ama geliştiricilerin de duruma uyanıp çözümler yarattığı pek işe yaramayan bir yöntem daha var.

RunAsDate (ve benzerleri) programları bir başka zamanda çalıştıklarını düşünecek şekilde başlatabiliyor. Teoride eğer zamanı, deneme süresinin bitiminden daha öncesinde gösterirseniz, programı sonsuza kadar kullanabilirsiniz gibi görünüyor.

000038-01-05-runasdate

RunAsDate yazılımları deneme süresi bitiminden önceki bir tarihte çalıştırıyor. Bu şekilde bazı yazılımların deneme sürümlerini sonsuza kadar kullanmak mümkün oluyor.

Pratikte ise pek öyle olmuyor. Programın geliştiricisi dahi bu konuda siteye bir not eklemiş;

“RunAsDate kullanarak programların deneme süresini uzatmayı denedim ancak işe yaramadı” yazan pek çok mail alıyorum.

Yazılımları değişik saat/tarihte çalıştırmak birçok meşru amaç için kullanılabilir ve RunAsDate bu yüzden yaratılmıştır.

Ben RunAsDate yazılımının hiçbir zaman deneme süresini uzatmak için kullanılabileceğini söylemedim. Bazı yazılımlar için RunAsDate gerçekten bunu yapabilir. Fakat çoğu geliştirici sistem saatinin/tarihinin modifiye edildiğini tespit edebilecek kadar zekidir ve bunu yapmanız yazılımın deneme süresini hemen bitirebilir.

Önemli bir not

Burada anlattığım yöntemin etik olarak ne kadar doğru olduğu tartışılır. Bu şekilde kullanıma karşı kurulum lisans anlaşmasında karşı madde konulmuş olabilir.

Tabi öte yandan, bilgisayar bizim olduğundan istediğimiz registry değerini silip, istediğimiz ayarları değiştirebiliriz de. Yaptığımız bir lisansı kırmak yada manupule etmek değil, kendi bilgisayarımıza bir müdahaledir.

Konunun teorik tartışması çok su götürür.

Pratikte ise, hiçbir deneme sürümünü sonsuza kadar kullanan görmedim. Eğer yazılıma gerçekten ihtiyaç duyuyorsanız, bir şekilde eninde sonunda satın alıyorsunuz. O nedenle günün sonunda geliştiriciler açısından da pek kaygılanacak birşey olduğunu sanmıyorum.

3 Comments

 1. Melih 22/03/2015
 2. ali 01/05/2016
 3. hasan 10/11/2017

Leave a Reply