Proxy.sh, Safejumper VPN incelemesi

Bilenler Kabilesi’ni yayına aldığımdan beri her ay farklı bir VPN firması kullanıyorum. Amacım, hem farklı hizmetleri denemek hem de VPN firması araştıranlara yardımcı olması ümidiyle incelemelerini yayınlamak. Son 8 ayda 7 farklı inceleme yayınladım. Neredeyse tüm popüler servisleri değerlendirdim diyebilirim. Sırada bekleyen VPN yazılımı sayısını azalttım ama halen bitiremedim.

Bu ay Proxy.sh (Safejumper) ile bir ürünü daha listeden çıkarıyorum. 7/24 çalışan makinada 30 gün boyunca denediğim Safejumper yazılımı ile ilgili her şeyi yazıda anlatıyorum. Firmayı merak ediyorsanız, yada kullanılabilecek VPN firması tavsiyesi istiyorsanız, bir göz atın derim.

Proxy.sh firmasının VPN hizmetleri neler?

Bildiğiniz gibi VPN servisleri, cep telefonu operatörleri gibi satış yapıyor. VPN servislerini aylık/3aylık gibi sabit süre ve ücretlerde abonelik olarak satıyor. Proxy.sh firmasının da bu anlamda 4 farklı abonelik paketi bulunuyor.

En uygun fiyatlı ürün, Quick. Sadece 2 ülke üzerinden VPN çıkışına izin veriyor. Yani aboneliği alırsanız, Safejump sizi sadece Amerika yada Ukrayna’dan internete bağlanıyormuş gibi gösterebiliyor. Basic paketi 6, Solid paketi ise 40+ ülke kullanmanıza izin veriyor. Tabi fiyatlar da biraz pahalanıyor.

Firmanın birde Boost adında aboneliği mevcut. Kotalı ama yüksek hızlı fiber optik kullanıcıları için güzel bir paket. Kişiye özel “çok hızlı” abonelik sağlıyor. Fakat öte yandan 250 GB kota koyarak bant kullanımını sınırlıyor.

İsterseniz bu paketi, eklenti şeklinde sonradan da alabiliyorsunuz. Bu durumda mesela Basic paketi aboneleri ayrıca 5 dolar ödeyerek 150gb kotalı Boost network paketi alabiliyor. Firmaların, yada özel ihtiyaç sahiplerinin kendi özel tarifesini oluşturabilmesi de mümkün olabiliyor.

Ben “Basic” paketini seçtim. Eğer internete çıktığınız ülke konusunda özel bir beklentiniz yoksa “Quick” paketini kullanın derim. 2 ülke amaç anonimlik ise yeterli olacaktır. Fakat Amerika ve Ukrayna’da ping değerleri düşük olduğundan, internet üzerinden oyun oynayanlar için belki de Almanya’yı içeren Basic paketi daha uygun olabilir. Para önemli değil diyorsanız Solid yada Boost tercih edilebilir.

Proxy.sh aboneliklerinin özellikleri neler?

Birden fazla lokasyon desteği Mevcut
Sınırsız bant genişliği Mevcut
P2P/Torrent desteği Mevcut
Anonim ödeme yöntemi Mevcut
Deneme aboneliği Yok
Kullanıcı aktiviteleri Saklanmıyor
Yazılım desteği sunduğu sistemler Windows, Mac OSX, Linux, IOS, Android
Desteklediği protokoller PPTP, L2TP, OpenVPN
Firma merkezi Seyşeller
Windows Yazılımında…
DNS leak koruması Mevcut
IPv6 leak koruması Mevcut
VPN drop koruması Mevcut

Fiyatları nasıl? Nasıl Satın alınır?

Quick paketi 2 dolarlık fiyatıyla en ilgi çekici ürün. Basic paketi de 5$’a makul bir seviyede satılıyor. Solid ve Boost paketleri ise, sırasıyla 10-15$’lık fiyatlara sahip ve piyasa ortalamasının biraz üzerinde duruyor. Satın alma adımları ise şu şekilde;

0001070201

Proxy.sh Prices sayfasından istediğimiz aboneliği seçip, "Select Package" butonuna tıklıyoruz.

0001070202

"Billing Cycle" bölümünden aylık, 6 aylık, yada yıllık olacak şekilde abonelik süresini seçip "Add to Cart" butonuna tıklıyoruz.

0001070203

"Checkout" butonuna tıklıyoruz.

0001070204

Mail adresimizi yazıp şifre belirleyerek password kutularına giriyoruz. Para yada Bitcoin ödeme türünü seçip "Complete Order" butonuna tıklıyoruz. (Ben para bölümü ile devam edeceğim.)

0001070205

Kırmızı Invoice butonuna tıklıyoruz. Malesef satınalma işlemi anlamsız derecede uzun. Biraz daha uğraşacağız.

0001070206

Sarı renkli "Click here to pay" butonuna tıklıyoruz.

0001070207

Ülkemizi seçip "Proceed to payment" butonuna tıklıyoruz.

0001070208

Nihayet ödeme sayfası karşımıza geliyor. Burada kredi kartı ile PayPal ile yada havale gibi seçenekler ile ödeme yapmak için birkaç farklı ödeme türü bulunuyor. Sayfa Türkçe olduğundan kimse zorluk yaşamadan ödemeyi yapabilir.

Mesela kredi kartı bilgilerinizi verip "Satın Al" butonuna tıkladığınız anda işlem tamamlanıyor.

0001070209

Ödeme alındıktan sonra sağ üst köşedeki "Dashboard" linkine tıklayarak web paneline giriyoruz. "Number of VPN/proxy packages" linkine tıklıyoruz.

0001070210

Burada satın aldığımız VPN paketi/paketleri listeleniyor. Şimdilik tek satınalma yaptığımızdan bi tane görünecek. "View Details" butonuna tıklıyoruz.

0001070211

VPN Username, VPN Password bölümlerindeki kullanıcı adı ve şifreyi kopyalıyoruz. SafeJumper yazılımını indirip bu şifreleri kullanarak VPN bağlantısını kuruyoruz...

0001070212

Son bir hatırlatma. Quick paketi dışındaki VPN abonelikleri her ay otomatik olarak yenilenecek şekilde ayarlanır. Aylık abonelik tutarı otomatik olarak her ay kredi kartınızdan/PayPal hesabınızdan tahsil edilir. Eğer amacınız ürünü sadece bir ay kullanmaksa, "Request Cancellation" ile otomatik yenilemeyi durdurmanız gerekir.

Ürünü satın aldıktan sonra, aboneliğinizi yönetebileceğiniz ayrı bir web arayüzü karşınıza geliyor. Bu ekranla aslında pek işiniz yok. Fakat en azından OpenVPN konfigürasyon dosyalarını indirebileceğiniz ekranı gösterelim;

0001070301

Proxy.sh Client paneline girmek için ürünü satın alırken kullandığınız mail adresi ile seçtiğiniz şifreyi yazmanız gerekiyor.

0001070302-proxy-sh-client-area

Giriş yaptığınıza karşınıza aboneliğinizi yönetebileceğiniz, yeni abonelikler alabileceğiniz, duyuruları takip edebileceğiniz... vb işlevleriyle çeşitli menüler/bölümler çıkıyor. Genelde bu bölümleri kullanmıyoruz.

0001070303-proxy-sh-openvpn-config-generator

Orjinal VPN yazılımı yerine OpenVPN kullanmak istersek, gerekli konfigürasyon dosyalarını "Config Generator" bölümünden indirebiliyoruz.

Proxy.sh yazılım incelemesi

Aboneliği satın aldıktan sonra yapılacak ilk şey, Safejump yazılımını bilgisayarınıza kurmak olacak. Kurulum esnasında “Next->” butonlarına tıklamanız yeterli. Tabi gösterilen sürücü yüklemesini de kabul etmelisiniz. Kurulumdan sonra ise tamamen bildirim alanından yönetilen kullanımı kolay bir yazılım karşımıza geliyor;

0001070401

SafeJump bildirim alanında simge şeklinde duran ve oradan yönetilen bir VPN yazılımı. Kullanımı çok basit.

Kurulumun ardından öncelikle özellikler bölümüne giriyoruz.

0001070402-proxy-sh-safejumper-vpn-yazilimi

VPN kullanıcı adı ve şifresini yazıyoruz. Tüm güvenlik özelliklerini açıp, istediğimiz lokasyonu seçerek Connect butonuna tıklıyoruz.

0001070403

İlk VPN bağlantısı kısa sürede kuruluyor. Koparmak istersek, Disconnect butonuna tıklamamız yetiyor.

0001070404-safejumper-dns-ayarlari

Yazılım varsayılanda Google DNS servisini tercih etmiş. Pek mahremiyet dostu olmayan bu servisi değiştirmek için DNS ayarlarına girip...

0001070405

... istediğiniz DNS servisine ait numaraları yazarak OK butonuna tıklayabilirsiniz.

Yazılımın Android için geliştirilmiş versiyonu ise herhangi bir VPN uygulamasından farklı kullanıma sahip değil. Ekran görüntüleri Google Play: Safejumper adresinde yer aldığından ayrıca vermedim. Kullanım kabaca aşağıdaki gibi yapılıyor. İsterseniz görsel anlatıma Safejumper for Google Android yardım belgesinden ulaşabilirsiniz.

Safejumper Android uygulaması nasıl kullanılır?

Safejumper Android uygulaması nasıl kullanılır?

Gerek yazılımın gerekse firmanın vaadettikleri bu kadardı. Şimdi isterseniz 30 günlük deneyimin ardından değerlendirmeye geçelim.

Proxy.sh Safejumper VPN yazılımı değerlendirmesi

Proxy.sh incelediğimde beklediğim özellikleri teorik olarak karşılayan bir VPN firmasıydı. Safejumper VPN yazılımını kullanmaya başladığımda, yazılımda istediğim özelliklerin olduğunu gördüm. İlk yaptığım iş varsayılanda aktif olmayan VPN drop vb. güvenlik önlemlerini açmak oldu.

Yazılım bir ay boyunca 7/24 çalıştı. Birkaç kez düştü ama hemen kendi bağlandı. Benim müdahale etmeme gerek kalmadı. Bu anlamda VPN sunucularından memnun kaldım. Fakat bu yeniden bağlanma esnasında VPN drop korumasının çalışmadığını farkettim. Yine “Jump to fastest” ile sunucuyu değiştirirken VPN’in kendi IP numaramı geçici olarak sızdırdığını farkettim. Bu şekilde ilk memnuniyetsizliğimi yaşadım.

Yazılımın hoşuma gitmeyen ikinci noktası ise Google DNS adreslerini kullanması oldu. Bildiğiniz gibi Google DNS adresleri ülkemizde dns zehirleme olarak bilinen bir yöntemle manipüle edilmiş, yapılan sorgular devlet tarafından kaydedilmişti. Öte yandan Google’ın yapılan DNS sorgularını kaydettiğini, logladığını da biliyoruz. Bu nedenle sıfır log politikasını benimsemiş bir VPN firmasına bu tercihi yakıştıramadım.

Eleştirilere rağmen, genel olarak yazılımın işini yaptığını söyleyebilirim. VPN drop koruması başlığında anlattığım şekilde IP sızıntılarını engelleyebilir, Google DNS adresleri yerine daha mahremiyet dostu DNS adresleri kullanabilirsiniz. 5 dakikada bunları hallettikten sonra, aboneliğiniz süresince tahmin ediyorum ki başka sorun yaşamazsınız.

Bu bakımdan ben ürünü öneriyorum. Özellikle düşük fiyatlı VPN arayanlar için Quick ve Basic paketleri oldukça ekonomik. Fakat torrent kullanıcıları için küçük bir detay daha var, onu da söylemeden geçmeyeyim.

Firma kendisine lisans sahiplerinden gelen şikayetleri dikkate alıyor. Torrent ağlarından lisanslı film indirmeye/yüklemeye çalışırsanız ve şikayet edilirseniz, kullandığınız portu derhal bloke ediyor. Yapılan müdahaleleri, Transparency Report denilen raporda yayınlanıyor. Hergün 2-4 gibi az sayıda müdahale oluyor ve sonuçta size bir zarar dokunmuyor ama yaptığınız indirme/yükleme yarıda kalabiliyor.

Esasen benimsedikleri yöntemi ben korsanlıkla mücadele anlamında makul buldum. Fakat herkes bu şekilde görmeyecektir. Bu nedenle Torrent kullanıcıları belki de bir başka firma tercih etmek isteyebilir.

Firmanın Android uygulaması ise pek parlak değil. Sık sık ortadan kayboluyor ve sizi korumasız bırakıyor. Kill Switch özelliği de belli ki çalışmıyor. Proxy.sh, Android için tavsiye edilebilecek iyi bir yazılım geliştirememiş. Benim aboneliğimin bitmesinin hemen ardından uygulama güncellendiğinden, son sürümde sorunlar giderildi mi bilmiyorum.

Ben uygulamayı yaşattığı sorundan dolayı birkaç gün sonra kullanmayı bıraktım. Elimde başka lisans olduğundan, hizmeti almak konusunda ısrarcı olmadım. Fakat olur da siz kullanmak isterseniz ve sorun yaşarsanız, firmanın desteklediği protokoller üzerinden (Mesela PPTP, OpenVPN) VPN bağlantısı kurabilirsiniz. Windows platformunda başarılı birçok yazılım, henüz Android’te pek performans gösteremediğinden bunu sık sık tavsiye ediyorum.

Son olarak iyi/kötü/çirkin notları ile konuyu kapatalım;

İyi

 • Pratik, sorunsuz ve tüm beklentileri sağlayan güzel bir Windows yazılımı.
 • Anonim ödeme yöntemleri.
 • Sadece email ve şifre ile hızlı abonelik.
 • Pek kullanılmasa da eli yüzü düzgün kullanıcı paneli.
 • Kaliteli yardım belgeleri.

Kötü

 • Android yazılımı.
 • VPN drop koruması.

Çirkin

 • Google DNS tercihi.
 • Torrent konusunda yapılan müdahaleler.

2 Comments

 1. zev 13/03/2015
  • admin 13/03/2015

Leave a Reply