PureVPN incelemesi

PureVPN en popüler VPN sağlayıcılarından biri. 2007’den beri faaliyet gösteriyor. Bugün çoğu VPN sitesinde ilk 10’da hatta bazısında en üst sıralarda yer alıyor (1, 2). Kendini “Dünyanın en iyi VPN Hizmeti” olarak tanıtıyor.

Geçtiğimiz ay hizmeti merak edip aldım ve bir ay kullandım. Ardından detaylı bir inceleme hazırladım. Eğer firmayı merak ediyor yada VPN için firma bakıyorsanız, önce PureVPN ürünleri tanıyalım ardından da gerçekten dünyanın en iyi VPN hizmetini veriyor mu beraberce bir bakalım…

PureVPN ne tür ürünler sunuyor?

Firma, 1 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık süreler için satın alabileceğiniz VPN abonelikleri sunuyor. Bu aboneliklerin içeriği tamamen aynı. Süre uzadıkça fiyat avantajı artıyor.

Abonelik sepete ekledikten sonra opsiyonel özellik olarak güvenlik duvarı, sabit IP, smart dns hizmeti vb. alınabiliyor.

PureVPN aboneliklerinin özellikleri neler?

Firmanın künyesine baktığımızda ilk falsoyu görüyoruz. Kullanıcı kayıtlarının (kısmen de olsa) tutulması benim beklediğim hizmet şartlarını karşılamıyor.

Tutulan kayıtlar, girdiğiniz web sitelerine ait değil. IP numaranız ve PureVPN sunucularına bağlantı süreniz/zamanınız saklanıyor. (Burada yazan bilgiye göre logları saklama süresi 5 gün.)

Birden fazla lokasyon desteği Mevcut (40+ Ülke)
Sınırsız bant genişliği Mevcut
P2P/Torrent desteği 14 ülke üzerinde mevcut
Anonim ödeme yöntemi Mevcut
Deneme aboneliği Hayır (deneme amaçlı 3 günlük ücretli abonelik mevcut)
Kullanıcı aktiviteleri Kısmen
Yazılım desteği sunduğu sistemler Windows, Mac, iPhone, iPad, Android ve bazı modemler
Desteklediği protokoller OpenVPN, PPTP, L2TP, SSTP, IKEv2
Firma merkezi Hong Kong
Windows Yazılımında…
DNS leak koruması Mevcut (Manuel olarak aktif edilmeli)
IPv6 leak koruması Belirtilmemiş
VPN drop koruması Mevcut (Manuel olarak aktif edilmeli)

Ben VPN şirketlerinin hizmet kalitesini korumak için bağlantı loglarını tutmak isteyebileceğini anlıyorum ama bundan hoşlanmıyorum. Kullanıcı için risk oluşturduğunu, kısıtlı bilgi tutulsa dahi, teorik olarak geriye dönük teknik takip yapmanın mümkün olduğunu düşünüyorum.

PureVPN geçtiğimiz yıl içinde hacklendi. Bir WHMCS açığından yararlanan korsanlar, müşterilerin isimlerini ve mail adreslerini ele geçirdi. Ardından kullanıcılara sahte mailler gönderdi.

Dikkatli kullanıcılar için çok ciddi bir sonuç doğurmayan bu atak sonrası bazı yorumcuların PureVPN’i tavsiye etmekten vazgeçtiğini gördüm. Ben onlardan biri değilim.

Ancak bu hack olayı iyi bir ders niteliğinde. Hiçbir online hizmet sahibi, %100 güvenlik garanti edemiyor. Öyleyse güvenceye alamadığı verileri de mümkün olduğunca saklamamalı. Tüm internet trafiğimizi üzerinden geçirdiğimiz VPN firmalarının log tutmaması bu bakımdan çok önemli.

Fiyatları nasıl?

Şu anda 12 aylık ücret 143.40$lık fiyattan 49.95$’a düşmüş görünüyor. Bu fiyat uygun. Ama indirim olmasaydı piyasa ortalamasının çok üzerinde bir fiyat olduğunu rahatlıkla söyleyebilirdim.

Sitede biraz vakit geçirip satınalma sayfasında gezindiğinizde bazen %10 ekstra indirim kazanıyorsunuz. Bazen de 3 günlük ücretsiz deneme hediye ediliyor. Bunlar bazen geliyor bazen gelmiyor. Eğer PureVPN almak isterseniz bu konuda umarım şansınız açık olur.

Satın aldığınız aboneliği eşzamanlı olarak 5 cihazda kullanabiliyorsunuz. İndirimli fiyatıyla PureVPN’i ekonomik VPN servislerinden sayabilirim.

Nasıl satın alınır?

Hizmetleri firmanın Buy now/Satin Al linkine tıklayarak alabiliyoruz. Arzu ettiğiniz abonelik süresine tıkladığınızda, karşınıza ek seçeneklerle birlikte satın alma sayfası çıkıyor.

000045-02-01

PureVPN'i ziyaret ettiğimizde ana sayfada "Buy Now" butonunu göreceğiz. Bu butona tıklıyoruz.

000045-02-02

Karşımıza gelen sayfada 3 farklı teklif görüyoruz. Bizim için uygun olan aboneliğin altındaki "Buy Now" butonuna tıklıyoruz.

(Benim önerim VPN hizmetini önce aylık olarak denemeniz, beğenirseniz tasarruf için yıllık aboneliğe geçmeniz.)

000045-02-03

Bazen bir önceki sayfada aniden böyle bir anlık indirim belirebiliyor. Böylece %10 ekstra tasarruf sağlayabiliyoruz.

Eğer bu ekranı görürseniz, indirimden faydalanmak için "Avail this Offer!" butonuna tıklamanız gerekiyor.

000045-02-04

Alışveriş listemiz karşımıza geliyor. Halen istersek aboneliğimizi değiştirebiliriz. Extra özellikleri listemize ekleyebiliriz.

Genellikle bu özellikler tercih edilmez çünkü çoğu kişi için ciddi bir önemi yoktur. Bende sunumda satın almıyorum. "Proceed to Checkout" butonuna tıklıyorum.

000045-02-05

Bir kullanıcı adı, email adresi ve şifre girip ödeme yöntemini seçeceğiz.

Burada ad, email ve şifre girişi yaparken dikkat etmelisiniz. Eğer bir hata yaparsanız sonradan sorun yaşayabilirsiniz. Firma nedense doğrulama yapmak için şifreyi iki kez girmemizi istememiş.

Gördüğünüz gibi birçok ödeme yöntemi mevcut. Ben havale ile ödeme, telefon ile ödeme, ön ödemeli kartlarla ödeme gibi birçok alternatif içeren PaymentWall sistemini tercih ediyorum. Ardından "Checkout" butonuna tıklıyorum.

000045-02-06

Sistem bizi yeni bir sayfaya yönlendirmek üzere bir süre bekletiyor...

000045-02-07

... ve karşımıza PaymentWall sistemi geliyor. Sistemde ödeme alternatifi bol. Burada Havale/EFT opsiyonunu seçelim ve "Satın Al" butonuna tıklayalım.

000045-02-08

Havale/EFT yapabileceğimiz bankalar listelenecektir. Burada bize uygun olan bir bankanın üzerine tıklayalım.

000045-02-09

Banka bilgileri gelecektir. Tek yapmamız gereken bankamızın internet sitesinden (yada ATM'den/banka şubesinden) verilen hesaba havale yapmak. Yaklaşık 1 saat içinde ödeme alınıyor ve bilgileriniz mail adresinize gönderiliyor.

Eğer beklemek istemezseniz, havale/eft seçeneği yerine kredi kartı ile yada telefon ile ödeme gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Ödemeyi yaptıktan sonra mail adresinize VPN yazılımlarında kullanacağınız kullanıcı adı ve parolanız gönderiliyor. Bu bilgiler ile PureVPN müşteri alanına girebilir, VPN programını indirip hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

000045-03-01

Login ekranı

000045-03-02

Karşılama sayfası

000045-03-03

Dashboard

000045-03-04

Kullanıcı detayları

000045-03-05

Nat Firewall

000045-03-06

Smart DNS

000045-03-07

Referral programı

000045-03-08

Servisler

000045-03-09

Faturalar

000045-03-10

Destek talepleri

000045-03-11

Gönderilen mailler

000045-03-12

Network durumu

000045-03-13

Affiliates

000045-03-14

Yardım

000045-03-15

Download

PureVPN yazılım incelemesi

Yazılım kurulumu basit ama uzun sürüyor. Nedense gereksiz yere birçok kez ileri butonuna tıklamanız gerekiyor. Güncel yazılımın dili İngilizce. İsterseniz Türkçe versiyonunu da indirebilirsiniz. Ancak ben indirdiğimde, eski bir versiyon olduğunu ve OpenVPN desteği sunmadığını gördüm.

PureVPN çoğu VPN yazılımı gibi kullanımı kolay bir yazılım. Programın kullanımı ve değiştirmeniz gereken önemli ayarları 9 adımda anlatalım;

000045-04-01

Yazılımın kısayolu üzerinde sağ tıklıyoruz ve "Yönetici olarak çalıştır" seçeneği ile çalıştırıyoruz. (Bu şekilde çalıştırmamızın nedeni "İnternet Kill Switch" özelliğinin sadece yönetici hakları ile çalışması.) Karşımıza gelen ekranda kullanacağımız protokolü ve ülkeyi seçip giriş bilgilerimizi yazarak "Quick Connect" butonuna tıklıyoruz.

Dikkat: VPN şifreniz ve kullanıcı adınız, satın aldığınızda sizin girdiğiniz bilgiler değildir. Bu bilgiler satın alma işleminin ardından PureVPN tarafından oluşturulur ve maille size gönderilir.

000045-04-02

Kısa bir süre bekliyoruz...

000045-04-03

... ve bağlantımız kuruluyor. Şimdi programın özelliklerine bir bakalım.

000045-04-04

Personalized Selection bölümü açılır kutudan seçmek yerine amaca uygun olarak görsel bir şekilde ülkeyi seçmek üzere hazırlanmış bir bölüm. Mesela "Purpose" bölümünden "File Sharing" seçerek torrent destekli ülkelere ulaşabilirsiniz.

Aslında bu seçenekler açılır kutudada mevcut ancak seçtiğinizde yine bu ekrana yönlendiriliyorsunuz.

000045-04-05

SmartDNS, ek bir özellik. Satın almanız gerekiyor. Popüler internet yayınlarına ulaşmak için DNS servisi sunuyor.

Bildiğiniz gibi Hulu gibi internet kanalları sadece belirli ülkelerden erişime izin verir. Normalde VPN ile ülkemizi değiştirirsek bu yayınları alabiliriz. Ama VPN internet bağlantımızı %100 kullanmamıza izin vermeyebilir. Mesela 100Mbit gibi yüksek bağlantı hızına sahipseniz VPN'den 4-20Mbit aralığında hız alıyor olabilirsiniz. Bu zaman zaman yetersiz gelebilir.

Smart DNS, VPN değildir. Bağlantımızı şifrelemeden sadece yönlendirerek bu kanallara kendi fiziki internet bağlantımız üzerinden erişmemizi sağlar. Böylece servis sağlayıcınızın size verdiği hızı %100 kullanabilirsiniz.

Bu hizmet sadece belirli sitelerde için sunulur ve VPN gibi bir güvenlik fonksiyonu bulunmaz. (Bknz: Smart DNS vs VPN)

Ülkemizde ortalama hızın 3Mbit olduğunu düşünürsek, SmartDNS gibi servislerin bizim için pratikte pek faydası yok diyebiliriz.

000045-04-06

Active Web Protection, zararlı siteler için bir tür filtredir. Kullanabilmeniz için satın almanız gerekir.

Günümüzde her ciddi güvenlik yazılımı bu korumayı içerdiğinden kritik bir özellik değildir ve satın almanız dijital hayatınıza çok büyük farklar katmaz.

000045-04-07

Normalde VPN tüm yazılımlarınız için geçerlidir. Aktif ettiğinizde tüm internet bağlantılarınız VPN üzerinden yürütülür.

Split Tunneling ise bunu değiştiren, sadece belirli uygulamaları VPN üzerinden geçiren, diğerlerini hariç tutan bir sistem.

Amacı yüksek bağlantı hızınız varsa (Mesela 100Mbit adil kullanım limitsiz, sınırsız) ve bağlandığınız VPN sunucusu bunu kaldıramıyorsa (Size 4-20Mbit bağlantı veriyorsa) arda kalan bant genişliğini VPN dışında kullanabilmenize olanak sağlamak.

Ancak uyarayım, bu şekilde kullanım IP sızıntılarına sebep olabilir, güvenli değildir. Keşke kullanımı biraz farklı olsaymış, sadece seçilen uygulamaları VPN üzerinden geçirmek yerine tersini yapsaymış. (Seçilen uygulamaları VPN'den hariç tutsaymış.) Böyleyce daha güvenli bir özellik ortaya çıkarmış.

000045-04-08

Son olarak ayarlar ekranı bu şekilde. Varsayılan ayarlar güvenlik anlamında çok zayıf tutulmuş.

Ayarları değiştirmek için "Disconnect" linkine tıklayalım.

000045-04-09

ve ayarları ekrandaki gibi değiştirerek VPN güvenliğini arttıralım.

Şirketin, Android için hazırladığı uygulama “PureVPN – FREE VPN APP”. Uygulama şu anda v2.2 sürümünde ve sadece temel VPN becerilerine sahip. Ekran görüntülerine Google Play‘den ulaşabilirsiniz. Uygulama detaylarına birazdan bakacağız.

PureVPN Değerlendirmesi

Güvensiz WiFi bağlantılarında bilgisayar korsanlarının ve her durumda internet servis sağlayıcımızın (İSS) internet trafiğimizi görememesi için VPN bağlantıları şifreli olmalıdır. Yoksa VPN güvenlik anlamında işimize yaramaz.

PureVPN (v4.0.0.2) ise varsayılanda şifreleme yapmayacak şekilde ayarlanmış. Bu nedenle yazılımı sisteme kurduktan sonra ilk yapmanız gereken ayarlar bölümüne girmek ve şifreleme metodunu 256 bit’e getirmek olmalı. Ayrıca DNS ve Kill Switch korumalarını sizin açmanız gerekiyor.

İnternet Kill Switch, eğer olur da VPN bağlantısı koparsa bağlantı tekrar kurulana kadar IP adresinizin sızmaması için internet erişiminizi bloke eden bir sistem. VPN yazılımlarında muhakkak aranan bir özellik. PureVPN’de şimdilik beta aşamasında bulunuyor. SSTP ve OpenVPN protokolleri ile tam uyumlu şekilde çalışmıyor. Programdan PPTP yada L2TP protokollerini seçmeniz gerekiyor.

(Eğer VPN protokolü nedir?, OpenVPN nedir?, İnternet Kill Switch nedir? bilmiyorsanız, bunlar size karışık geldiyse öğrenmek için linklere tıklayabilirsiniz. VPN kullanmaya niyetiniz varsa, bunları eninde sonunda öğrenmeniz gerekecektir.)

Bu iki protokolün güvenlik nedeniyle pek tercih edilmediğini söylemeliyim. O nedenle ben Kill Switch’in tam olarak desteklememesine rağmen SSTP kullandım. (SSTP, Kill Switch ile kullanıldığında bağlantı düşmesinden sonra yeniden bağlanamıyor. Bağlantıyı manuel olarak tekrar sizin kurmanız gerekiyor.)

PureVPN bana 1 ayda 7 kez bağlantı düşmesi yaşattı. Bunlar genellikle gece olduğundan ve SSTP kullandığımdan sabaha kadar bağlantı kesik kaldı. Belki L2TP protokolünü seçseydim kaybım olmazdı. Sonuçta bu biraz da benim tercihimdi. Ama günümüzde bir VPN firmasının sağlıklı bir Kill Switch fonksiyonunu sunmamasını pek kabul edemiyorum. (Bu probleme geçici bir çözüm olarak VPN drop korumasını kendiniz oluşturabilirsiniz.)

Bunun dışında genel izlenimim iyi. Birçok kullanıcı İnternet Kill Switch nedir, DNS Leak nedir bilmediğinden, sistemi varsayılan ayarlar ile bıraktığından programın eksiklerini farketmeyecektir bile. O yüzden PureVPN için daha olumlu konuşanlar olabilir ama profesyoneller için durum bu.

Android yazılımı hiçbir ekstraya sahip olmayan standart bir VPN uygulaması. DNS leak testinden geçiyor ama Kill Switch ve açılışta otomatik çalışıp bağlantı kurma gibi özelliklere sahip değil. (Samsung S3+Cynagenmod Rom üzerinde denedim. Diğer marka ve Rom’larda başlangıçta otomatik çalışıyor olabilir!)

Genel olarak kullanılabilir kalitede. 3g<->Wifi geçişlerini algılayıp ayak uydurabiliyor. Fakat bazen uygulama gözden kayboluyor, VPN bağlantınız kopuyor.

Açıkçası Android uygulamasını Astrill VPN, CyberGhost VPN ve ibVPN uygulamalarından daha çok beğensem de, tam olarak beklentilerimi karşılamadı.

Toparlarsam, PureVPN yazılımı ve uygulaması beklentimin altında kaldı. Gerek yazılımın gerekse uygulamanın birkaç versiyondan sonra problemleri aşacağını umuyorum. Son olarak İyi/Kötü/Çirkin notları ile konuyu değerlendirmenize bırakayım.

İyi

 • SSTP protokolü kullanan bir VPN arıyorsanız, PureVPN bu konuda bir nimet. Diğer pek çok VPN firmasının aksine sunucuları SSTP desteği veriyor.

Kötü

 • Kill Switch şu anda Beta aşamasında. OpenVPN ve SSTP ile verimli çalışmıyor. (PPTP yada L2TP protokollerini tercih ediyorsanız sizin için bir problem yok.)
 • Kill Switch çalışmak için yönetici yetkilerine ihtiyaç duyuyor. PureVPN ise başlangıca kendini standart haklarla eklediğinden, eğer Kill Switch aktifse başlangıçta otomatik VPN bağlantısı kuramıyor. (Bu sorunu düzeltmek için PureVPN’i başlangıca yönetici hakları ile ekleyebilirsiniz.)
 • IP numaranız ve PureVPN sunucularına bağlantı süreniz/zamanınız kaydediliyor.

Çirkin

 • Varsayılan ayarların zayıf tutulması hoş olmamış. Pekçok bilinçsiz kullanıcı VPN kullanıyorum, güvendeyim sanarak aldanabilir. Varsayılanda trafik şifrelenmiyor, içeriği tamamen okunabilir durumda. (Benzer bir durum Astrill VPN’de vardı. Hoş değil bunlar!)
 • Kurulum adımları gereksiz derecede uzun.

4 Comments

 1. fatih 24/10/2014
  • admin 27/10/2014
  • fatih 27/10/2014
   • admin 11/11/2014

Leave a Reply