“Qemu Simple Boot” ile ISO dosyası gibi önyükleme medyalarını sanal ortamda test edebilirsiniz!

İnternetten indirdiğim büyük boyutlu ISO dosyalarını yazdırmadan önce hep kontrol ederim. Sonradan dosyanın bozuk çıkması halinde hem boşa DVD gitmesin, hem de vakit kaybı olmasın diye yaptığım birşeydir bu.

Kontrol için sanal makina kullanıyorum. ISO dosyasını sanal makinaya takıp boot ediyor ve sistemin medya ile açılıp açılamadığını öğrenmiş oluyorum. VirtualBox bu iş için benim tercihim ama sadece önyükleme kontrolü için biraz fazla şaşalı bir çözüm gibi duruyor. Ayrıca flash belleğe aktarılmış ISO dosyalarından önyükleme yapamıyor.

Aslında sadece bu iş için geliştirilmiş özel bir yazılım var. Adı; Qemu Simple Boot. 8mb boyutunda, ücretsiz portable bir yazılım. ISO/CD/DVD/HDD/USB disk ve flash bellek gibi önyüklenebilir medyalarınızın sistemi boot edip edemeyeceğini sanal ortamda kontrol etmeye yarıyor.

Mesela Windows kurulumu yapmak için bir ISO dosyası indirdiyseniz, dosyayı DVD’ye yada Flash Belleğe yazdırdığınızda sistemi boot edip kurulumu başlatabilecek mi, önceden görebiliyorsunuz. Böylece bozuk ISO dosyasını yazdırarak DVD israfı yapmıyorsunuz ve harcayacağınız zaman size kalıyor.

Qemu Simple Boot, (isminden belli) gücünü açık kaynak kodlu QEMU‘dan alıyor. Fakat tüm sistemi sanallaştırmak yerine sadece disklerin başlangıç bölümlerini sanal ortamda test etmek için kullanılıyor. Yani bir tür boot emülatorü ve kullanımı çok basit;

000078-02-01-quemu-simple-boot

Qsib.exe dosyasını çalıştırıyoruz. Test etmek istediğimiz şey ISO (CD/DVD kalıbı) yada IMA (Disket İmajı) ise, yazılımın üzerine sürükleyip bırakıyoruz ve "Quemu Ile Testi Başlat" butonuna tıklıyoruz.

Eğer test etmek istediğimiz şey Flash Bellek/USB Disk/HDD ise Önyükleme Medyası olarak HDD seçeneğini seçip, açılır kutudan ilgili fiziksel diski seçiyoruz. CD/DVD için de benzer bir kullanım söz konusu.

000078-02-02

"Quemu Ile Testi Başlat" butonuna tıkladığımız anda yeni bir pencere açılıyor ve seçtiğiniz medya önyükleniyor. Mesela örneğimizdeki Windows 10 TP sürümüne ait ISO dosyası yükleniyor.

Bu ekran itibariyle yazılım görevini yapmış oluyor. ISO dosyası açıldığına göre, boot bölümünde bir sorun olmadığını görüyoruz, CD/DVD'ye yazdırarak kullanmakta bir sakınca görmüyoruz.

000078-02-03

Bu arada küçük bir not; Eğer boot işleminin ardından pencereyi kapatmaz ve sanal makinayı çalıştırmaya devam ederseniz, ilerki aşamalarda hata alabilirsiniz. Mesela Windows 10 TP sürümü fotoğraftaki hatayı verir, Windows 8.1/8/7 BSOD gösterir. Aldığınız hata kullandığınız medyanın içeriğine göre değişecektir.

Bu normal çünkü Qemu Simple Boot tam bir sanallaştırma yazılımı değil. Sadece boot testi için geliştirilmiş. İlerleyen adımlarda Windows (yada diğer diskleriniz) lazım olan sistem donanımlarını bulamıyor ve hata veriyor. Bu nedenle üzerine Windows vb. kurmamız mümkün olmuyor.

Eğer tam bir disk kontrolü yapmak isterseniz VirtualBox, VMware Workstation kullanmanız gerekir. Onların dahi belirli limitleri vardır. Bundan dolayı disklerde ilerki aşamalarda BSOD yada çeşitli hatalar alırsanız aldırmamalısınız.

Leave a Reply