QTranslate : Google Translate destekli 66 dilde sözlük ve çeviri programı

Çeşitli dillerden, özellikle de İngilizce’den Türkçe’ye çeviri konusunda bana göre en başarılı hizmeti Google Translate veriyor. Tabi birkaç ay öncesine kadar tuhaf hatalarla karşılaştığımızı unutmadım ama Google Translate geçtiğimiz kasım ayında çeviri hizmetinde yapay zekayı kullanmaya başladı ve bilgisayar çevirisi bana göre çağ atladı.

Öte yandan Google Translate’in bilgisayar kullanıcıları açısından kullanışlılığı konusunda büyük eksiği var ve Google’ın bu konuda bir şey yaptığını göremiyoruz. Google, Android tarafında Google Çeviri uygulaması ile kullanışlı bir deneyim sunuyor fakat masaüstü bilgisayarlarla fazla ilgilenmediklerinden, hizmet için aynı işi yapan iyi bir masaüstü programı geliştirmiyor.

Bu yüzden örneğin bir pdf’te metin okurken takıldığınız biryer olursa, önce o yeri seçmek, sonra tarayıcıyı açıp Google Translate sitesine girmek, sonra yapıştırmak, çeviriyi beklemek ve sonucu okumak durumunda kalıyorsunuz. Sonra dikkatiniz dağılmadıysa orijinal metne geri dönebiliyorsunuz. Halbuki bir masaüstü uygulaması olsa, seçtiğiniz metnin karşılığını anında karşınıza getiriverse ne güzel olacak. Aynı Google Çeviri uygulamasının Android’de yapabildiği gibi.

Neyse ki eksiği tamamlayan ve tam da Android’deki Google Çeviri uygulaması gibi çalışan bir çeviri programı buldum biryerlerde. Ardından hemen bloğa taşımak istedim.
Zira yazılım Google ‘ın yapmadığını yapıyor, sizi bahsettiğim o zahmetli adımlardan kurtarıyor. Adı QTranslate. Dilerseniz kendisini tanıyalım;

QTranslate : Google Translate destekli 66 dilde sözlük ve çeviri programı

QTranslate sıradan bir sözlük veya çeviri programı gibi yerel tabanına değil tamamen online servisleri masaüstüne getirmek üzerine odaklanmış farklı bi yazılım. Üzerinde uzun süre durduğum Google Translate başta olmak üzere, 9 farklı online çeviri servisi sayesinde 66 dil arasında çeviri yapabiliyor.

Yazılımın kullanımı çok pratik. Arayüzü Google Translate’i andırmakta fakat yazılımın esas faydası kelime veya metin seçerek Ctrl+Q tuşuna bastığınızda ortaya çıkıyor. Bu tuş kombinasyonu, işinizi yarıda kesmeden anında pencere açıyor ve çeviriyi karşınıza getiriyor;

Yazılımın çekici ikinci bir yanı da, yazdığınız metni anında yabancı dile mesela İngilizce’ye çevirerek yazdıklarınızı değiştirebilmesi. Bunun için kendi istediğiniz kısayolu ayarlıyabiliyorsunuz. Kullandığınızda da Türkçe metin anında İngilizce ‘ye dönüşüveriyor. Tabi bu özelliği sadece Word’de değil sohbet programları gibi heryerde kullanabilirsiniz.

Özetle yazılım güzel ve çeviri ihtiyacını karşılamakta. Tek tuşla çeviri yapabilecek pratik bir masaüstü çeviri yazılımı arıyorsanız, muhakkak denemenizi tavsiye ederim.

Qtranslate programının yetenekleri;

 • Seçilen kelimeyi veya metni klavye kısayolu (Ctrl+Q) ile anında çevirebilme
 • Seçilen kelimeyi veya metni klavye kısayolu (Ctrl+E) ile anında seslendirebilme
 • Ses tanıma teknolojisi ile çevrilecek kelimeyi / metni programa konuşarak girebilme
 • İmaj dosyasından metin çevirisi yapabilme (Ücretsiz olan OCR API üyeliği gerektirir)
 • 9 farklı online servis ile online çeviri
 • İndirilebilir XDXF sözlükleri ile offline çeviri
 • Yazım denetimi yapabilme
 • Kelime tahmini ve otomatik tamamlama yapabilme
 • Çeviri geçmişini saklayabilme
 • Klavyenizde olmayan harflerin girişi için sanal klavye desteği
 • Kurulmadan çalışabilme (portable çeviri programı)

One Response

 1. Cahit 08/08/2020

Leave a Reply