Android işletim sistemine sahip Samsung telefon ve tabletlere Orjinal Stock Rom nasıl yüklenir?

Samsung telefon aldığımda, ilk yaptığım şey telefonu root etmek olmuştu. Fakat ondan sonra telefon modifiye edildiğini farketti ve güncellemeleri indirmeyi kesti. Android sürümü eskide kaldı. Ben de o zaman güncellemeleri manuel olarak yüklemenin bir yolunu bulmak zorunda kaldım.

Sonuçta bazen root yapmak için bazen de başka bir romu denemek için telefonu modifiye ediyoruz ve sonra da eski haline getirmek için bir yol arıyoruz. Her telefonu bilemem ama Samsung telefonlarda bu işin çözümü ODIN ile orjinal romu yüklemekten geçiyor.

Bu düşündüğünüz kadar zor, sadece profesyonellerin yapabileceği birşey değil. Android işletim sistemine sahip Samsung modellerinin hepsi için aynı şekilde kolayca yapılabiliyor. Bir bilgisayar, internet, telefon ve usb kablosu yetiyor.

Eğer orjinal Samsung Rom’unu geri yüklemek gibi bir ihtiyacınız varsa, önce Sammobile sitesine kayıt olun sonra da talimatları takip edin yeter. En kolay yöntemi burada adım adım anlatıyorum.

000062-02-01

Sammobile firmware arama sayfasına girin. Telefon modelinizi ve satın aldığınız ülkeyi seçerek "Check firmware" butonuna tıklayın.

Güncel firmware görüntülenecektir. "Download" butonuna tıklayın.

000062-02-02

Sayfayı aşağa kaydırın ve firmware detaylarında verilen Odin linkini yeni sekmede açın.

000062-02-03

Odin programını indirip bu sekmeyi kapatın.

000062-02-04

Sayfayı yukarıya doğru kaydırıp "Confirm Download" bölümündeki "Download" butonuna tıklayın.

000062-02-5

Açılan sayfada, Sammobile kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapın. Sayfa sizi tekrar olduğunuz sayfaya yönlendirecektir. "Download" butonuna tıklayın ve dosyayı indirin. İndirme tamamlanınca isterseniz tarayıcınızı kapatabilirsiniz.

000062-02-06

İndirdiğiniz dosyaları Bandizip gibi bir sıkıştırma yazılımıyla ayıklayın.

000062-02-07

Odin klasörünü açın.

000062-02-08

Odin uygulamasını çalıştırın.

000062-02-09

AP butonuna tıklayın. (Bazı eski ODIN modellerinde PDA olarak geçer)

000062-02-10

İndirdiğiniz ve ayıkladığınız MD5 uzantılı rom'u seçin. (Bazı telefon modellerinde TAR uzantılı olabilir)

000062-02-11

Rom yüklenmeye başlayacak...

000062-02-12

... ve yükleme tamamlanacak. Bu esnada ODIN yanıt vermeyi kesebilir. Merak etmeyin kendine gelecektir.

000062-02-13

Telefonunuzu kapatın. Download modda açarak bilgisayarınıza bağlayın. (Samsung telefonlar kapatıldıktan sonra, Ses Kısma+Home+Kapatma tuşlarına eş zamanlı basarak download mod'a girer. Ardından Ses Açma tuşu ile rom yüklemeye hazır hale getirilir.)

ID:COM bölümü yandığında "Start" butonuna tıklayın. İşlem tamamlanacak, rom telefonunuza yüklenecektir. Telefonunuz restart yapacak ve tekrar açıldığında karşınıza orjinal Samsung ekranı gelecektir.

Odin ve Samsung Rom yükleme hakkında bilmeniz gereken önemli şeyler;

Kısmen evet diyebiliriz. Yükleme esnasında bir problem çıkabilir, telefonunuz kullanılmaz hale gelebilir. İşleme başlamadan önce bunun sorumluluğunu kabul etmeniz gerekir.

Fakat işin ters gitme olasılığı çok büyük değil. Öyle olsaydı, kimse bu işlemi yapmazdı. Ben bu güne kadar değişik romları ve root uygulamalarını ODIN ile defalarca kullandım ve hiçbir problem yaşamadım. Ama sizin de problem yaşamayacağınız konusunda bir garanti veremem.

Tüm Android işletim sistemli Samsung akıllı telefon modellerine uygun olduğu söyleniyor. Universal bir teknik olarak kullanılıyor. Rom’ları indirdiğimiz Sammobile sitesinde de anlatım bu şekilde.

Ben Samsung Galaxy S3 modelinde birçok kez denedim ve başarılı sonuç elde ettim. Aşağıdaki telefon modellerinde de kullanıldığını gördüm (Linklere tıklayın, siz de görün). CF-Auto-Root tarafından 272 farklı model için ODIN’in kullanıldığını biliyorum. Ama tabi ki her modelde çalışacağının bir garantisini veremiyorum. Çünkü benim her Android modelinde deneme şansım olmadı.

  • İşleme başlamadan önce muhakkak telefonunuzun içindeki değerli bilgilerinizi yedekleyin (Rehber, Fotoğraflar vb). Yedeğinizi muhakkak bilgisayarınıza aktarın.
  • Bataryanızı doldurun.
  • Telefonun bilgisayar ile bağlantısını sağlayan USB kablonuzun düzgün çalıştığından emin olun. Mesela telefonu bağlayın, dosya aktarımı yapın. Aktarım problemsiz tamamlanıyorsa, genellikle sorun yok demektir.
  • Bilgisayarınızdaki güvenlik yazılımlarını işlem esnasında geçici olarak devre dışı bırakın. Hatalı bir güvenlik uyarısı yaptığınız işlemi durdurmasın.
  • Kurulum başladığında USB kablosuna ve telefona dokunmamaya çalışın. Kablo temassızlık yapıp işlemi durdurmasın.
  • Bilgisayarınız mümkünse güç kaynağına bağlı olsun, ani elektrik kesintisi yaşanırsa sorun çıkmasın.
  • Telefonunuzun USB sürücüleri bilgisayarınızda kurulu olsun. Samsung KIES resmi yazılımını yüklediyseniz, USB sürücüleri de yüklenmiştir. Buradan USB sürücülerini yükleyebilirsiniz.
000062-03-02

Kullanıcı adınız, şifreniz, email adresiniz gibi istenen bilgileri girin.

000062-03-03

Kullanım şartlarını kabul ederek formu onaylayın.

000062-03-04

Üyeliğiniz kabul edilecek ve eposta doğrulaması istenecektir.

000062-03-05

Email adresinize girin ve Sammobile tarafından gönderilmiş postayı açın.

000062-03-06

Mail doğrulama linkine tıklayın.

000062-03-07

Doğrulama tamamlanacak, üyeliğiniz başlatılacaktır. Artık üye olduğunuza göre Samsung telefonlarınız için rom indirebilirsiniz.

Telefonun açılması biraz uzun sürebilir. Daha önce yüklü olan ROM’daki uygulamalar import edilmeye çalışıldığından süre gittikçe uzayabilir. Eğer sıkılırsanız telefonu kapatarak recovery modunda açıp Wipe dediğimiz işlemi yapabilirsiniz. Aslında en iyisi bu işlemi hem Odin yüklemesinden önce hem de yüklemeden sonra yapmaktır.

(Samsung telefonlar kapatıldıktan sonra, Ses Açma+Home+Kapatma tuşlarına eş zamanlı basarak recovery moda girer. Moda girdiğinizde karşınıza çıkan ekran size Wipe konusunda yardımcı olacaktır.)

2 Comments

  1. berkay 17/05/2015
  2. metin bozlar 23/05/2016

Leave a Reply