Samsung telefonlarda / tabletlerde ekran görüntüsü nasıl alınır?

Ekran görüntüsü alma özelliği, Android telefonlara Ice Cream Sandwich ile gelmiş eski bir özellik. Android 4.0 (2011) öncesi, bu özellik için 3. parti uygulama kullanmak gerekliydi fakat Android 4.0 ile birlikte Ses Kısma+Home kısayolu ile kullanılabilir hale geldi. Bununla birlikte firmalar kullanımı ve kısayol tuşlarını kendilerince özelleştirdi.

Mesela CyanogenMod’da ekran görüntüsü almak için güç tuşu menüsü, MIUI ROM’da bildirim çubuğundaki simge kullanılıyor. Samsung telefonlarda ve tabletlerde ise ekran görüntüsünü 2 farklı şekilde almak mümkün.

Bu yazıda yöntemleri anlatmak niyetindeyim. Sırasıyla konuşalım;

Samsung telefonlarda ve tabletlerde ekran görüntüsü almak

Samsung telefon ve tabletlerde ekran görüntüsü almak için en kolay yöntem Home+Güç tuşuna eş zamanlı olarak basmak. İlk denediğinizde olmadıysa, ekran görüntüsü alınmıyor, benim telefondaki Home + Güç tuşu kombinasyonu çalışmıyor diyebilirsiniz. Bu aslında telefonunuzun problemi değil sizdeki zamanlama sıkıntısı. Eğer sorunu yaşıyorsanız, zamanlamayı tutturamıyorsunuz demektir.

Açıkçası ben uzun süre, bundan dolayı tuş kombinasyonu çalışmıyor sandım. Sonra biraz titizlenince, aynı tuşlarla ekran görüntüsü alabilmeyi başardım. Yapmanız gereken iki butona da eşzamanlı olarak basmak. Önce home butonuna bastırıp sonra güç tuşuna basmak gibi hatalar yaptığınızda, telefonun ekran görüntüsünü almak yerine yanlışlıkla telefon kapanıyor.

Samsung telefon ve tabletlerde el hareketi ile ekran görüntüsü alma

İkinci yöntem el hareketi (palm gesture) yöntemi. Elinizi telefona dik şekilde telefon üzerinde sürüklerseniz, ekran görüntüsü alabilirsiniz.

177-2-1-samsung-telefonda-tablette-ekran-goruntusu-alma

Tabi burada da aynen ilk yöntemde olduğu gibi yaptım olmadı şikayetleri gelecektir. Çünkü Samsung telefonlarda el hareketi ile ekran görüntüsünü kaydetmek için öncelikle özelliği aktif etmeniz lazım.

Bunun için Ayarlar’a girip Hareket bölümünü açmalısınız. Bir uyarı çıkacaktır, Tamam dediğinizde…

177-2-2

Hareket ayarlarına girersiniz. “Ekranı yakalamak için avuçi..” seçeneğini açıp özelliği aktif edebilir, isterseniz “El hareketleri hakkında bilgi” bölümünden nasıl kullanıldığını öğrenebilirsiniz.

177-2-3

Aşağıdaki 30 saniyelik kısa videoda her iki yöntemde gösterilmiş. İsterseniz bir bakın derim.

Samsung telefonlarda ve tabletlerde çekilen ekran görüntüsü nereye kaydedilir?

Sonuçta hangi yöntemi kullanmış olursanız olun, ekran görüntüleri Pictures -> Screenshoots klasörüne kaydedilecektir. Yine Galeri uygulamasına girip, çektiğiniz fotoğrafa doğrudan ulaşabilirsiniz.

177-2-4

Leave a Reply