Samsung telefonu / tableti Odin ile root yapma!

Android sistemleri root yapmak kolay. Başta herkes konudan tedirgin olsa da, Android kullanıcılarının %47’si telefonlarını eninde sonunda root yapıyor. Üstelik root yapma işlemini gerçekleştirenlerin %95’i bunu kendi başına hallediyor.

Tabi kendi başına halledenlerin bir numaralı yardımcısı, internetteki rehberler. Bende bu yüzden daha önce root nedir, nasıl yapılır, yapıldığında ne olur? gibi şeylerden bahsetmiş, Android telefon ve tabletler nasıl root yapılır? konusunda universal (tüm cihazlar, markalar, modeller için geçerli) yöntemi anlatmıştım.

Halen de root yapmak için en kolay yöntemin orada anlattığım yöntem olduğunu düşünüyorum. Fakat alternatif yaratmak adına, bu yazıda da sadece Samsung telefon ve tabletlerde kullanabileceğiniz, Odin ile root yapma yöntemini anlatacağım.

Bu yöntem, çok basit, çok hızlı ve konudan bihaber olsa da, herkesin uygulayabileceği kolaylıkta. Hemen tarife başlayalım.

Samsung telefonu / tableti Odin ile root yapma!

175-2-1-samsung-android-usb-driver-indir

İlk olarak Samsung resmi web sitesinden Samsung telefonlar için USB sürücüsü dosyasını indirin ve kurun.

175-2-2-chainfire-cf-auto-root-indir-1

Ardından autoroot.chainfire.eu sitesine girin ve telefonunuzun modeline uygun root paketini bulun. Download kısmına tıklayın.

(Elinizdeki cihazın modelini bilmiyorsanız "Telefon Ayarları -> Telefon Hakkında" bölümünden öğrenebilirsiniz. )

175-2-3-chainfire-cf-auto-root-indir-2

Açılan yeni sayfanın en altındaki download kısmına tıklayın ve dosyayı indirin.

175-2-4-chainfire-cf-auto-root-paketi-ayiklama

İndirdiğiniz dosya, zip dosyası şeklinde olacaktır. Sağ tıklayıp ayıklayın.

175-2-5-cf-auto-root-paketi

Ayıklanmış paketin içindeki Odin programını çalıştırın.

175-2-6-odin-ile-cf-auto-root-flashlama-1

Odin üzerindeki PDA yazan butona tıklayın...

175-2-7-odin-ile-cf-auto-root-flashlama-2

... ve açılan pencereden karşınıza gelen .tar.md5 uzantılı dosyayı seçin.

175-2-8-odin-ile-cf-auto-root-flashlama-3

Odin hazır olacaktır. Şimdi telefonu kapatın ve USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın. Ardından ses kısma+home+güç tuşuna aynı anda basılı tutarak download modda açın. Son olarak ses açma butonuna bir kez basın.

175-2-9-odin-ile-cf-auto-root-flashlama-4

Odin telefonu algılayacak ve "Added!!" şeklinde log çıktısı üretecektir. Artık start butonuna tıklayarak işlemi başlatabilirsiniz.

175-2-10-odin-ile-cf-auto-root-flashlama-5

İşlem sırasında kutular fotoğraftaki gibi değişir, işin akışı gösterilir. Bu esnada 30-60 saniye kadar beklemeniz gerekir.

175-2-11-odin-ile-cf-auto-root-flashlama-6

Bekleyişin ardından telefon reset edilir...

175-2-12-odin-ile-cf-auto-root-flashlama-7

... ve açılmasıyla birlikte PASS! yani işlemin başarılı olduğu gösterilir. Samsung telefonu / tableti root yapma işlemi bu şekilde tamamlanmış olur.

175-2-13-supersu

Bundan sonra telefonunuzda ne zaman root yetkisi isteyen bir uygulama çalıştırsanız, Superuser uyarısı çıkacaktır. Uygulamanın root yetkisine erişmesi için, uyarıya izin vermelisiniz. Yaptığınız işleme ait kaydı SuperSU uygulamasında bulabilir ve isterseniz sonradan değiştirebilirsiniz.

Leave a Reply