Sosyal medya’da paylaştığınız basit şeylerin bedeli ağır olabilir!

Kabul edelim ki bir internet var birde sosyal medya var. İkisi de farklı kavramlar. Facebook, Twitter, Google+ hepsi kendi içinde başka alem, hepsi kendi içinde ayrı internet.

Mesela her 2 kişiden 1’i Facebook kullanıyor. Çevremdeki birçok insan internete giriyorum derken vaktinin çoğunu Facebook’ta geçiriyor. Onlar için Facebook=Internet denklemi neredeyse tutuyor.

Facebook messenger’i kullanan aylık aktif kullanıcı sayısı 500 milyon mesela. Sayı Türkiye nüfusunun 6.5 katına denk geliyor. Sitede hergün 1 milyar video izleniyor. Hepimiz oturup bir video izlesek sayıyı tutturmaya 13 Türkiye lazım.

Sosyal medya’da işlem hacmine ilişkin sayılar muazzam. Bu sayıları oluşturan da bizleriz. Sosyal medyayı bir taraftan tüketiyor diğer taraftan da oluşturuyoruz ama yaptığımız işlemlerin sonucuyla pek ilgilenmiyoruz. Yüklediğimiz veriler ne oluyor, nasıl kullanılıyor, nasıl kullanılabilir pek umursadığımız söylenemez. Malesef bu başımıza gelecekte çok dert açacak gibi…

TED konuşmacıları uyarıyor!

TED fikirlerin yayılmasını misyon edinmiş bir organizasyon. Hemen hemen her yıl konferanslar düzenliyor ve konusunda uzman 50+ profesyonelin düşüncelerini paylaşmasını sağlıyor. Katılım pahalı, 8.500$ gibi bir rakam ama konuşmalar sonradan video olarak ücretsiz izlenebiliyor.

Bu muhteşem bilgi hazinesindeki 3 konuşma, çok kullandığımız sosyal medya konusunda bizleri bilgilendiren ve uyaran içeriğe sahip; paylaştıklarımız ve olası bedelleri…

Ben bu konuda birşeyler yazmaktan ziyade zaten hemen herşeyi söylemiş bu konuşmacılara bırakıyorum sözü, bakalım onlar ne diyor;

Sonuçta görüyoruz ki sosyal medya ve internette paylaştığımız veriler ve bunlardan çıkartılan anlamlar gelecekte boynumuza asılı birer dijital tabela olarak karşımıza çıkacak. Karşılaşacağımız riskler sadece “amcanızın soyadından annenizin kızlık soyadının tespiti” ile sınırlı değil.

NSA gibi istihbarat kurumları verilerimizi istiyor, pazarlamacılar verilerimizi istiyor, sigortacılar/işverenler verilerimizi istiyor. Sadece vermek istediklerimizi değil üstelik, alabildikleri her şeyi bizden almanın peşindeler. O nedenle belki de birşeyleri beğenmeden, bir metin yada fotoğraf paylaşmadan önce birkaç kez daha düşünmemiz gerekiyor, ne dersiniz?

Leave a Reply