Tablette 3G özelliği olmalı mı? Yoksa WiFi (Wireless) bağlantısı yeter mi?

Markayı, modeli geçersek bugünlerde tablet alacak birinin vereceği en önemli karar tabletin 3G’li mi yoksa 3G’siz mi olacağı. Kısa süre önce ben de tablet aldım ve bu kararı vermek zorunda kaldım. Bakın ne oldu, yanlış seçim yaptım ve 300 TL fazla para ödedim.

Bunun farkına varmam bile biraz vakit alınca, aklında bu soru olanlara kısa bir yazı hazırlayayım istedim. İnternette bazı yanlış yönlendirmeler var, o yüzden isterseniz birde beni takip edin. Belki 3G özelliğine gerçekten ihtiyacınız yoktur, tasarruf edersiniz yada belkide vardır, sonra keşke alsaydım demezsiniz.

Tablette 3G özelliği olmalı mı? Yoksa WiFi (Wireless) bağlantı yeter mi?

Reklamla başlayalım;

3G demek mobil internet demek. Elinizi ayağınızı WiFi ağlarından koparmak, özgürlük demek. İnternet her yerde sizinle. WiFi aramıyorsunuz. Tablet için mobil interneti tethering ile cepten sağlamıyor, zaten akşamı çıkaramayan cep telefonunun pilini daha fazla tüketmiyorsunuz. Evin içinde bile, bir odadan bir odaya tableti telefon ile birlikte taşımak zorunda kalmıyorsunuz.

Peki başka?

Bakşa birşey yok. En süslü anlatımıyla 3G erişimine sahip tablet size bunu sunuyor. Sizin için olmazsa olmaz bir gereklilik ise alın gitsin. Fakat bedeli biraz astronomik. O yüzden bunlar keyfe keder, para ödemeye değer mi diyenlerle konuşmaya devam edelim;

3G özelliğine sahip tablet modelleri, WiFi’li modellere göre %25 civarı daha pahalı. Farkı kabul ettiniz, aldınız. Üzerine bir de 3G data hattı masrafı çıkacak. Turkcell, Vodafone yada Avea’ya gitmeli ayrı bir data hattı açtırmalısınız. Aylık ücreti 30 TL civarı olacak. Eğer telefonunuzdaki internet yetmiyorsa ne ala ama benim gibi kotanızın yarısını bile harcamıyorsanız bu ücreti ödemek israf durumuna düşecek. Tethering yapmak daha mantıklı hale gelecek. (Tethering 3G mobil interneti diğer cihazlara paylaştırmak için kullanılan yöntemdir. 3G özelliğine sahip olmayan bir tablet WiFi yada Bluetooth aracılığı ile cep telefonunuzun 3G erişimini kullanabilir!)

Yani ne yapmak lazım?

Ben kısa süre önce 3G’li Samsung Galaxy Tab S T807 almıştım. Şu anda alınabilecek en iyi Android tablet o, modeli seçerken pek düşünmedim. Aynı özelliklere sahip T800 modelinden 300 TL fazla para ödedim. Sebebi internette okuduğum birkaç yorumdan, mevcut hattımdaki interneti ek bir sim kartla tablete aktarabileceğimi düşünmemdi.

Fakat sonradan bunun hayal olduğu, alınması gereken data hattı maliyetinin de yıllık 360 TL’yi bulduğu ortaya çıkınca, zararın neresinden dönsem kardır dedim ve 3G’den vazgeçtim. İşin ekonomik yolunu düşünüyorsanız, bunların ışığında size 3G’siz modeli tavsiye ederim. Fakat telefonun mevcut internet kotası zor yetiyorsa, tablet iş amaçlı kullanılacak ve çok fazla mobil internet lazım olacaksa 3G erişimi olan tablet öneririm.

7 Comments

  1. Engin 18/04/2016
  2. Atilla 30/10/2016
  3. Nevzat Çakı 18/01/2017
    • admin 16/03/2017
  4. Engin 02/02/2017
  5. Ahmet 23/02/2017
  6. Aydin 18/10/2017

Leave a Reply