Martı hatırlattı: Takip mesafesi önemlidir!

Yeni sürücüyüm ve yaklaşık bir aydır araç kullanıyorum. İstanbul’un berbat trafiğinde kafi derecede zorluk çektim ama en büyük endişeyi ben takip mesafesini korumaya çalışırken, önümdeki birkaç metrelik boşluğa yamanmaya çalışan sürücüler yüzünden yaşadım diyebilirim.

Bu takip mesafesi, bir kural ve bir nedeni var. Açıkçası bu arkadaşlar neye güvenip böyle hareket ediyor anlamakta güçlük çekiyorum. Burası İstanbul, burada takip mesafesi olmaz demek kolay da, kaza olduktan sonra inşallah kimseye birşey olmamıştır demenin de bir hükmü kalmıyor.

Nitekim birkaç gün önce meydana gelen bir kaza, takip mesafesinin önemini tekrar gündeme getirdi, dip dibe gitmenin ve bulduğu her açığı dolduran sürücülerin yol açtığı sonucu gösterdi. İBB trafikten Murat Kazanasmaz, E5’te yaşanan 9 araçlık zincirleme kazanın ardından, kaza görüntülerini Youtube’da yayınlayınca, konu her yerde haber oldu.

Görüntülerde E5’te hızla ilerleyen bir araç, önüne çıkan martıyı ezmemek için fren yapmak zorunda kalıyor, arkada takip mesafesini korumayan 8 araç birbirine girerek maddi hasarlı kazaya sebep oluyor.

Olayın ardından, insanların bir kısmı martıyı ezmeyip duran arabayı, bir kısmı peşindeki dip dibe giden arabaları eleştirdi. Ben kritik etmeyeceğim ama kimi suçlu kabul edersek edelim, bu tür kazaların olmaması için yapılması gereken şey belli. Önümüzdeki aracın aniden durmayacağının garantisi asla yok. Martı tekrar hatırlatmış oldu: Takip mesafesi önemlidir!

Leave a Reply