Çinli “Tencent PC Manager” ücretsiz antivirus yazılımı global pazara açıldı. İlk inceleme burada!

Bilgisayar güvenliği sektörü son bir-iki senedir dünya pazarına açılan Çinli oyuncular ile epey hareketlendi. Önce Baidu, çoklu motor teknolojisine sahip ücretsiz Antivirus ürününü yayınladı. Sonra Qihoo Çince olarak hizmet veren ürünlerinin İngilizce karşılıklarını yarattı. Şimdi ise sıra internetin en büyük beşinci şirketi olan Tencent‘e geldi. Uzun süredir güvenlik testlerinde gördüğümüz ama Çince olduğundan kullanamadığımız “Tencent PC Manager” artık İngilizce olarak kullanılabiliyor.

Yazılımın sade ama modern bir arayüze sahip olması, 4 farklı imza motorunun bulunması ve ücretsiz olması kullanıcıların epey dikkatini çekecek gibi. Zaten diğer Çin merkezli güvenlik yazılımları da (piyasadaki ucuz Çin mallarının aksine) oldukça beğeniliyor. Tencent aynı başarıyı gösterebilecek mi, önümüzdeki günlerde göreceğiz. Biz şimdilik yazılıma kısaca bir göz atalım.

“Tencent PC Manager” nasıl bir Antivirus?

Tencent PC Manager’in ilk İngilizce versiyonu v10.4 sürümünde. Zaten uzun süredir Çince olarak geliştirildiği için v1 gibi etiketle yayınlanmadı. Bu yeni bir antivirüs başlangıcı değil, uzun süredir Çin’de kullanılan bir antivirüs’ün İngilizce versiyonu. Oldukça sade bir arayüze sahip. 4 farklı antivirüs motoru içeriyor. Liste şöyle;

  • Tencent cloud protection engine
  • Tencent antivirus engine
  • Avira local antivirus engine
  • Tencent system repair engine

Çoklu antivirus motorlarına zaten alışkınız. Trustport, Gdata, F-secure, Baidu, Quiho gibi birçok yazılımda birden fazla antivirüs motoru bulunuyor. Yazılım kalitesi ve tespit oranı motor sayısı ile doğru orantılı olmasa da, kullanıcıların epey ilgisini çekiyor.

"Tencent PC Manager" güvenlik kalkanları

“Tencent PC Manager” güvenlik kalkanları

Yazılım standart bir Antivirus tarzında. Güvenlik duvarı içermiyor. Web filtresine sahip, zararlı web sitelerini bloke edilebiliyor. Arayüzü oldukça estetik. Biraz 360 Internet Security‘yi andırıyor. Kurulum ve kullanımı anlatarak arayüzün ekran görüntülerine yer verelim;

“Tencent PC Manager” Antivirus yazılımını tavsiye eder misiniz?

Yazılımın Çince versiyonu Antivirus testlerine uzun süredir katılıyor. Bu nedenle başarısı hakkında fikir sahibiyiz. Test sitesi Av-comparatives’te koruma becerisi olarak ilk 5 içinde. Fakat kullanıcı etkileşimi fazla olduğundan (zararlıları davranışları engellemek/izin vermek konusunda kullanıcıdan cevap beklediğinden) toplam puanı düşürülmüş.

Yazılımın ingilizce versiyonu ise Av-test.org’un son testinde yer almış. Başarı mükemmel sayılmaz ama yine de Bullguard, Eset, Avast, Gdata, Escan, Comodo gibi firmaları geride bırakmayı başarmış. Koruma derecesi olarak dördüncülüğü birçok farklı AV ile paylaşmış.

Sonuçta genel anlamda tespit yeteneği yeterli. Bilgisayarınıza kurup beğenirseniz, sunduğu güvenlik düzeyi nedeniyle kaldırmanıza gerek olmayacaktır. Yanında Comodo Firewall kullanırsanız, birazcık düşük olan 0. gün korumasını yükseltebilirsiniz. Özellikle para harcamadan üst düzey güvenlik isteyenler için Comodo+Tencent iyi bir ikili olacaktır.

Yazılım hakkında şu anda daha fazla bilgimiz yok. Web sitesinin linkleri dışa açılıyor ve İngilizce bilgi paylaşımı yapılmıyor. Sadece ürüne dair bir fotoğraf ve link bulunuyor. Önümüzdeki günler neler gösterecek, Tencent nasıl bir yol izleyecek, yeni AV test sonuçları ne olacak hep birlikte göreceğiz.

Leave a Reply