Trafi: Android, iPhone, İPad, ve Web üzerinden kullanabileceğiniz mükemmel toplu taşıma uygulaması

İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerde toplu taşıma oldukça yaygın. Yolculuk balık istifi, konfor hak getire ama bir şekilde şehrin her tarafına ulaşabiliyoruz. İşin zor tarafı, istediğimiz yere gidecek otobüsü bulmak oluyor. Buradan IKEA’ya hangi otobüs gider, giden varsa ne zaman geçer mesele onu öğrenmek.

Ben bu iş için otobüs numaralarını ona buna sormak yerine IETT’nin sitesini kullanırdım. Fakat birkaç ay önce Trafi adında yeni bir servis buldum, onu kullanmaya başladım.Çok işimi görüyor, sizin işinize de yarayacağını düşünüyorum. O yüzden kısaca Trafi’yi anlatayım;

Trafi nedir, nasıl çalışır?

Trafi, benzersiz özellikleri ile bir tür toplu taşıma asistanı. Hikayesi 2013’te Litvanya’da başlamış. Kısa zamanda çok sevilmiş ve 500.000 dolarlık yatırım almış. Para dünya pazarına açılmak için kullanılmış. Güzel ülkemiz, 2014 başında bu büyümeden nasibini almış, 4 büyük ilimiz Trafi’nin kapsama alanına girmiş. Servisi şu anda iOS (iPhone, iPad) ve Android uygulamaları ile yada Web üzerinden Türkçe olarak kullanabiliyoruz.

Servisin sevilmesinin en önemli sebebi, benzersiz çalışma biçimi. Yaptığı iş, basitçe size en yakın durağı göstermek yada duraktan geçen otobüsleri listelemek değil. Bir başka IETT uygulaması gibi çalışmıyor. Servis, herhangi bir noktadan, bir diğer noktaya gidebilmemiz için kişisel yol asistanlığımızı yapıyor.

Öncelikle cihazınızdaki GPS ile bulunduğunuz yer tespit ediliyor. Gitmek istediğiniz yeri seçtiğinizde, en hızlı yolculuk, en yakın durak, en az aktarma gibi parametreler değerlendirilerek size güzergah alternatifleri sunuluyor. İstediğiniz birini seçtiğinizde, karşınıza izlemeniz gereken rotanın, binmeniz gereken aracın/araçların tam bir tarifi getiriliyor.

Tarifler de öyle yüzeysel değil. Mesela “150 metre yürü, Çatalçeşme durağına gel. 18:50’de duraktan geçecek 16:Kadıköy-Çatalçeşme otobüsüne bin. Kadıköy durağında in. 70 metre yürü ve 19:30’da gitmek istediğin noktadasın” gibi şematik dilde detaylı bir tarif veriliyor. Rota ayrıca haritada gösteriliyor. Çoğu data real-time. Bu sebeple otobüsün geçeceği dakikalar ve varış süresi gibi bilgiler neredeyse birebir tutuyor.

Trafi toplu taşıma uygulaması nasıl kullanılır?

Trafi tüm platformlarda var. Fakat çalışma biçimi çok benzer olduğundan ayrı ayrı anlatmaya gerek yok. Servisin doğuşu Android üzerinde olduğundan, biz de Android penceresinden verilen hizmete bakalım.

Google Play’dan Trafi uygulaması‘nı yüklüyoruz. Uygulamayı çalıştırıp bulunduğumuz şehri seçiyoruz. Ardından “Vınnn!” butonuna taplıyoruz.

Trafi İstanbul dışında Ankara, İzmir, Bursa illerine destek veriyor.

Trafi İstanbul dışında Ankara, İzmir, Bursa illerine destek veriyor.

Uygulama bulunduğumuz noktayı GPS üzerinden tespit ediyor. Biz “Varış” bölümüne taplayarak gitmek istediğimiz noktayı yazıyoruz.

0001150103

Arama butonuna tapladığımızda toplu taşıma önerilerine ulaşıyoruz. Önerilerde yolculuk süresi, ücreti, aktarma olup olmadığı, ne kadar yürümemiz gerektiği vb. gibi bilgiler var. Biz bunlara göre bir tercih yapıp seçtiğimiz güzergahın üzerine taplıyoruz. Trafi takip etmemiz gereken adımları gösteriyor, bize uygulamak düşüyor.

0001150104

Trafi özellikleri ve ipuçları

Genel kullanım bu şekilde. Hoşunuza gider de servisi kullanırsanız, işinize yarar diye birkaç ipucu ve özelliği daha anlatarak konuyu kapatayım.

– Bulunduğunuz noktaya en yakın otobüs duraklarını “Menü->En yakın durak” bölümünde bulabilirsiniz. Listelenen durakların üzerine tıklayarak, duraktan geçen otobüs listesine ve otobüs kalkış saatlerine ulaşabilirsiniz.

-Çıkış zaman’ı olarak “Şimdi” yerine ileri bir tarih, saat seçebilirsiniz. Böylece yarın yapacağınız seyehatin planını bugünden yapabilirsiniz. İsterseniz uygulamaya gitmek istediğiniz noktada olmak istediğiniz zamanı girin. Harekete geçmeniz gereken zamanı Trafi hesaplasın.

-Sık kullandığınız durakları favoriler’e ekleyebilirsiniz. Böylece her seferinde arama yapmadan hızlıca seçebilirsiniz.

-Trafi zaman zaman bildirim penceresinde uyarı gösteriyor. “Menü->Ayarlar->Bildirimler” bölümünden kapatabilirsiniz.

-Haritalar zoom in/out özellikli. Özellikle yürümeniz istenen bölümleri daha iyi görebilmek için büyütebilirsiniz. Siz yürüdükçe, sizi simgeleyen nokta da sizinle birlikte hareket edecektir. Haritayı açık tutup yolu takip edebilirsiniz.

-Beklediğiniz otobüs gelmediyse, bölgenize yakın bir yerde aniden trafik tıkanmış, otobüs gecikmiş olabilir. Gerçek zamanlı verilerin güncellenmesi için sorgulama işlemini tekrarlayabilirsiniz.

Leave a Reply