TunnelBear VPN incelemesi

TunnelBear, ülkemizde çok tanınan sayılı VPN firmalarından biri. 2014 başındaki sosyal medya yasaklarında ülkemiz için ücretsiz VPN hizmeti sunmuş, gönüllerde taht kurmuştu.

Geçtiğimiz ay firmadan “Giant” aboneliği satın aldım ve bir ay 7/24 kullandım.Yazıda sitedeki 6. VPN incelemesini yapıyorum ve bir aylık TunnelBear deneyimimi aktarıyorum.

Firma şu anda hali hazırda en ucuz VPN firmalarından biri olduğundan (ve kotalı da olsa ücretsiz kullanılabildiğinden) ilgi merkezi konumunda. Önce hizmetleri hakkında genel bir bilgi aktaralım, sonra da performansı nasıl ona bakalım.

TunnelBear ne satıyor?

TunnelBear firmasının tek işi VPN. 3 farklı abonelik şeklinde satın alınabiliyor; Little, Giant, Grizzly. Little ücretsiz VPN aboneliği ve aylık 500mb kota ile sınırlanıyor. Twitter promosyonu ile kota 1.5gb’a arttırılabiliyor.

Giant, 3 cihazda eşzamanlı olarak 1 ay boyunca kota/limit olmadan kullanılabiliyor. Grizzly ise Giant ile aynı ama abonelik süresi bir yılı kapsıyor.

Firmanın künyesi

Aboneliklerin müşteriye sunduğu özelliklere baktığımızda, Torrent desteği olmadığını görüyoruz. Firma sebep olarak lisans haklarını ihlal etmek maksadıyla yazılımlarının kullanılmasına karşı olduklarını söylemiş. Herhalde torrent’i de bunun kaynağı olarak görmüş. “Ya bu durumla mücadele etmek için log tutacaktık (ki istemiyoruz) ya da torrent portlarını iptal edecektik” demiş. Göreceğiniz üzere ikincisini tercih etmiş. Açıkçası iki seçenek te kullanıcı hayrına olmamış.

Birden fazla lokasyon desteği Mevcut
Sınırsız bant genişliği Mevcut (Ücretli paketlerde)
P2P/Torrent desteği Hayır
Anonim ödeme yöntemi Hayır (Şu anda sadece Kredi Kartı ve Paypal)
Deneme aboneliği Mevcut (500mb/ay limitli)
Kullanıcı aktiviteleri Kaydedilmiyor
Yazılım desteği sunduğu sistemler Windows, Mac, iOS, Android
Desteklediği protokoller Hayır (Sadece TunnelBear yazılımı)
Firma merkezi Kanada
Windows Yazılımında…
DNS leak koruması Mevcut
IPv6 leak koruması Hayır
VPN drop koruması Mevcut

Firmanın iPad, iPhone, PC, Mac, Android için yazılımları mevcut. Fakat sizin bu yazılım dışında bir protokol kullanarak bağlanmanıza izin yok. Bu nedenle Linux ve desteklenmeyen diğer sistemlerde aboneliklerinizi kullanmanıza olanak kalmıyor.

Fiyatları nasıl?

Firmanın fiyatları oldukça iyi. “Aylık abonelik” fiyatlarında şimdiye kadar gördüğüm en ucuz fiyat TunnelBear firmasında. (Yıllık’ta iş değişiyor, PIA daha uygun)

Giant aylık 4.99$’dan satılıyor. Mesela bir önce incelediğim VPN firması PureVPN bunun 2 katını istiyordu. (Fakat o da 5 eş zamanlı bağlantıya destek veriyor ve torrent desteği var. Firmaları sadece para üzerinden değerlendirmemek gerek. Aldığınız içerik de çok önemli.)

TunnelBear yazılımı nasıl satın alınır?

Yazılımı satın almak için öncelikle bilgisayarınıza TunnelBear yazılımını kuruyorsunuz. Yazılımın üzerindeki “Upgrade” butonuna tıklıyorsunuz. Açılan web sayfasından istediğiniz planı satın alıyorsunuz.

Ana sayfaya kolayca erişebileceğiniz bir satış bölümü eklenmemiş. Ama ürünü buradan kayıt olarak, yazılımı yüklemeden önce de alabilirsiniz.

000060-02-01

TunnelBear yazılımını kuralım. Yazılımın üzerindeki sarı "Upgrade" butonuna tıklayalım. Tarayıcımız açılacak ve satın alma sayfası karşımıza gelecek.

Bu sayfada istediğimiz aboneliği seçelim ve ilgili "Upgrade" butonuna tıklayalım. Ben "Giant" aboneliğini seçeceğim.

000060-02-02

Açılan sayfada kredi kartı bilgilerimizi verip "Upgrade My Bear!" butonuna tıklayarak ürünü satın alabiliyoruz. Bilmeyenler için küçük bir ingilizce-türkçe sözlüğü vereyim;

I understand I will... : Her ay kartımdan 4.99$ çekileceğini anlıyorum. Bunu istediğim zaman durdurabileceğimi biliyorum.
(TunnelBear aboneliğinizi her ay yenileyecek şekilde bir kural oluşturuyor. Aboneliğiniz bittikçe, ücret kartınızdan çekilerek otomatik yenileniyor. İsterseniz ödemeyi yapmanızın hemen ardından bu otomatik ödeme sisteminden çıkabiliyorsunuz)
Card Number: Kredi kartı numaranız
Name on Card: Kredi karı üzerindeki isim yani adınız ve soyadınız
Security Code: Kredi kartınızın arkasındaki 3 haneli güvenlik kodu
Street Address: Adresiniz
State/Province: Oturduğunuz il ve ilçe
ZIP/Postal Code: Posta kodunuz
Country: Ülke (Türkiye)

Burası kolay, ben PayPal ile ödeme yapacağım. O yüzden "Pay with PayPal" linkine tıklıyorum.

000060-02-03

PayPal hesabıma giriyorum. (Eğer PayPal hesabınız yoksa ikinci seçenekten yeni bir tane oluşturabilirsiniz)

000060-02-04

Ödemeyi gözden geçirip onaylıyorum. (Burada daha önceden tanımladığım bir kredi kartım olduğu için ödemeyi kolayca bir kerede yapabildim. Eğer sizin PayPal hesabına eklenmiş kartınız yoksa, önce kart ekleyeceksiniz.)

000060-02-05

İşlem tamamlanıyor. "PayPal Hesap Özeti" butonuna tıklıyorum.

000060-02-06

Artık aboneliği satın aldık ama dikkat etmemiz gereken bir nokta var. TunnelBear aboneliğinizi her ay yenileyecek şekilde bir kural oluşturuyor. Aboneliğiniz bittikçe, ücret kartınızdan çekilerek otomatik yenileniyor. Eğer böyle olmasını istemiyorsanız, aboneliğinizi sadece bir dönem kullanmak istiyorsanız otomatik ödemeyi iptal etmelisiniz.

İptal için düzenli ödeme talimatının ayrıntılar'ına tıklıyoruz.

000060-02-07

Açılan sayfada "İptal" linkine tıklıyoruz.

000060-02-08

"Profili İptal Et" butonuna tıklıyoruz.

000060-02-09

İşlem tamamlanıyor. Artık aboneliğimiz otomatik yenilenmeyecek.

Aboneliğiniz başladıktan sonra isterseniz müşteri sayfasına girebilirsiniz. Pek bir aksiyonu olmayan sayfa, yetenekleri aboneliğinizi uzatmak, durdurmak yada başlangıç/bitiş tarihlerini göstermek ile sınırlı.

000060-01-02

TunnelBear yazılım incelemesi

Yazılım arayüzü antika bir radyoyu andırıyor ve kulanımı müthiş kolay. Ben özellikle Android arayüzünü çok beğendim (buradan görüp indirebilirsiniz). Biz Windows ile devam edelim.

000060-03-01-tunnelbear-vpn-gui

VPN'i aktif etmek için tek yapmanız gereken OFF konumundaki düğmeyi ON konumuna getirmek. İsterseniz sağ taraftaki açılır kutudan spesifik bir ülkeyi seçebilirsiniz.

"Privacy" butonuna tıklayalım ve ekranı büyütelim.

000060-03-02-tunnelbear-vpn-maul-trackers

Burada profile dayalı reklamcılık için sizi internette takip eden sistemleri bloke eden Maul Trackers özelliğini görüyoruz. Varsayılanda kapalı ama ON konumuna getirerek açabilirsiniz.

Maul Trackers, tarayıcınızda Adblock, Ghostery, Disconnect gibi bir eklenti varsa pek işe yaramıyor ama zararı da yok. (daha fazla bilgi için: Maul trackers)

Tekerleğe tıklayalım ve "Settings" öğesini seçelim.

000060-03-03-tunnelbear-vpn-ayarlar

Özellikler 3 basit sekmede toparlanmış. Vigilant varsayılanda kapalı, açmanızı tavsiye ederim. Eğer VPN bağlantınız koparsa internet bağlantınızı yeniden bağlanana kadar bloke eder ve IP adresiniz sızmaz. Güvenlik amaçlı bir özelliktir. (daha fazla bilgi için: Vigilant)

TCP override, eğer bağlantı problemleri yaşıyorsanız deneyebileceğiniz bir seçenek. TunnelBear sunucularına bağlanmak için varsayılanda UDP bağlantı yöntemini kullanır. UDP hızlıdır ama stabilite problemleri doğurabilir. Eğer VPN bağlantınızın sorunlu olduğunu düşünüyorsanız UDP yerine daha stabil olan TCP bağlantı yöntemini tercih edebilirsiniz. Sorun yaşamadığınız sürece TCP'ye geçmenize gerek yoktur. (daha fazla bilgi için: TCP override)

000060-03-04-tunnelbear-vpn-intellibear

IntelliBear, sadece belirli siteleri VPN'den geçirmek yada belirli siteleri hariç tutmak için kullanabileceğiniz bir özellik.

Eğer siteadi.com adresini VPN tünelinden geçirmek istemiyorsanız sağ bölmeye eklemeniz gerekir. Eğer tüm sitelere kendi IP numaram ile gireyim ama bir tek siteadi.com'a VPN ile gireyim derseniz sol bölmeye eklemeniz gerekir. (daha fazla bilgi için: IntelliBear)

000060-03-05-tunnelbear-vpn-aboneligi-yonet

Eğer "Manage Account" butonuna tıklarsanız, web sitesindeki müşteri panelinize ulaşabilirsiniz.

TunnelBear VPN değerlendirmesi

Yazılımını bilgisayarıma kurduktan sonra ilk yaptığım şey “Vigilant” korumasını açmak oldu. Vigilant, TunnelBear sunucuları ile kurulan VPN bağlantısı koparsa, IP numaranızın sızmaması için güvenlik amacıyla internetinizi bloke ediyor.

Bu esnada TunnelBear bağlantıyı tekrar kurmaya çalışıyor. Kurulursa iyi, internet açılıyor. Kurulamazsa siz VPN düğmesini OFF konumuna çevirene kadar internetiniz bloke edilmeye devam ediyor.

Ürünü bu şekilde bir ay 7/24 kullandım ve birkaç kez bağlantım koptu. Bunların bazısında TunnelBear tekrar bağlandı ve sorun yaşamadım. Fakat 6 seferinde bağlantı tekrar kurulamadı ve zaman aşımına uğradı. Bu yüzden kendim manuel müdahale etmek zorunda kaldım.

Bu konuda yazılıma (-) veriyorum. Çünkü ben yazılımların bağlantı koptuğunda, Astrill VPN gibi tekrar bağlanana kadar sürekli bağlantı kurmaya çalışmasını bekliyorum. TunnelBear bu noktada Cyberghost VPN gibi çalışıyor. Bu da 7/24 aktif internet erişimine sahip makinalarda büyük bir dezavantaj haline geliyor.

(Mesela download edecek birşeyler ayarladınız ve bilgisayarın başından ayrıldınız. Eğer VPN bağlantısı koparsa bilgisayarınız siz tekrar müdahale edene kadar boşa çalışacak ve internet bloke edildiğinden istedikleriniz indirilemeyecek. Olayın gece olduğunu düşünün, sabaha siz bakana kadar 8 saat download duruyor.)

Siz sadece engelli bir siteye erişmek amacıyla VPN kullanıyorsanız, (Mesela Türkiye’ye yayın yapmayan web kanallarına ulaşmak için) bu sizin için önemli bir dezavantaj değil. Vigilant’ı açmazsınız, gider. Ama ben mahremiyet amaçlı kullanımlarda Vigilant ve benzerlerini olmazsa olmaz görüyorum, o yüzden sistemin komple düzgün çalışmasını bekliyorum. (Para da veriyoruz tabi, VPN fiyatları ucuz değil ve internet bağlantı fiyatımızın yarısına yakın. Karşılığını almamız lazım.)

Bunun dışında ürünle ilgili bir sorun yaşamadım. TunnelBear, uygun fiyatı ile çoğu kişi için makul bir çözüm gibi duruyor. Kimler için?

 • 7/24 bağlantı kurmayanlar
 • Torrent kullanmayanlar
 • OpenVPN, SSTP gibi alternatif protokollerle VPN bağlantısı kurmaya ihtiyacı olmayanlar

Bunun tersi beklentileriniz varsa, daha farklı bir çözüme yönelmeniz iyi olabilir.

Android tarafına da bakalım. Çünkü firmanın Android yazılımı ülkemizde masaüstü yazılımından çok daha ünlü. Öncelikle uygulamanın ücretsiz versiyonu olduğundan kendiniz yükleyip kullanın ve fikir sahibi olun derim. Ama ben kendi deneyimlerimi paylaşayım.

Uygulamayı çalıştırmak için Google hizmetlerine ihtiyaç var. Eğer telefonunuzda yoksa çalıştıramazsınız. Çoğu zaman dert değil, %99.99 vardır ama Mesela Cyanogenmod ROM yükleyip Google servislerini yüklemediyseniz yada telefonunuzu root edip hizmetleri kaldırdıysanız sizin için sıkıntı olacaktır.

Uygulama stabil çalışıyor. Daha önce incelediğim ibVPN, Astrill, PureVPN, Cyberghost uygulamalarına göre çok daha fazla verim aldım. (Daha iyi uygulamalarda yok değil tabi, mesela PIA, Freedome)

WiFi<->3g bağlantı değişimleri algılanıyor ve VPN bağlantınız hemen tekrar kuruluyor. Fakat interneti komple kaybederseniz (mesela metroya girdiniz çıktınız, telefon çekmediğinden bağlantı koptu) tekrar internet bağlantısı kurulduğunda yazılım VPN bağlantısını otomatik kurmuyor.

Uygulamada Windows’ta olan Vigilant ve Maul Trackers özellikleri yok. Tam lazım olan yerde neden eklenmemiş anlamadım. (Windows’ta Adblock gibi tarayıcı eklentileri zaten işimizi görüyor ama telefonda pek seçenek yok. Olsaymış hoş olurmuş.)

Uygulama ile VPN üzerinden bağlandığım sürece Google Play bağlantı kuramadı. VPN bağlantısını kestiğim anlarda ise bağlantı kurabildi. Muhtemelen Google’ın güvenlik önlemlerinden kaynaklanıyor. Söylemeden geçmeyelim yine de.

Toparlarsak,

Gerek Windows gerekse Android yazılımı çoğu kullanıcıyı memnun bırakacaktır. Beklentilerinizi benim gibi yüksek tutuyorsanız, hoşunuza gitmeyen birkaç şey olacaktır ama fiyatı düşününce gönül buna katlanır diyebilirsiniz. Ufacık bir detay, (bağlantı kopmasında tekrar bağlanana kadar sürekli denememesi) benim 7/24 çalışan makinamda keyfimi kaçırdı. Eğer öyle olmasaydı koşa koşa alın diyeceğim bir VPN servisi olurdu. Belki de durum yeni yazılım versiyonlarıyla değişir. Android uygulamasına da vigilant gelir ve hiçbir eleştirimiz kalmaz. Son olarak iyi,kötü,çirkin notlarını vereyim ve konuyu kapatayım.

İyi

 • Uygun fiyatlı
 • Satın almadan önce az da olsa deneme şansınız var
 • Acemiler için basit arayüzlü, sorunsuz program
 • Android yazılımı birçok alternatifinden iyi
 • Bazı siteleri VPN bağlantısından hariç tutabiliyorsunuz. Mesela bankanızın sitesini hariç tutup VPN tünelinden geçirmeden kendi IP adresinizle bağlanabilirsiniz. Bankanızın güvenlik ayarları sadece Türkiye IPlerinden bağlantılara izin verecek şekildeyse, bu özelliği seversiniz.

Kötü

 • Vpn bağlantı kopmasında tekrar bağlantı kurulması başarısız olabiliyor. Bu durumda internetiniz kilitli kalıyor.
 • Torrent desteği vermiyor

Çirkin

 • OpenVPN, SSTP, L2TP vb protokollere desteği yok
 • Üründe VPN’e blokaj koyan ülkelere karşı geliştirilmiş bir önlem yok. Yurtiçinde sorun değil ama, eğer yurtdışına çıkarsanız bazı ülkelerde sorun olabilir.

Leave a Reply