Ücretsiz reklam engelleme yazılımı: Adfender

İnternetin gittikçe büyümesinin en büyük etkeni internet reklamları. Firmalar, internet önem kazandıkça internet reklamları bütçesini büyütüyor ve bu bütçeler büyüdükçe internet büyüyor. Bu döngü çerçevesinde aslında internet reklamları hepimizin faydasına.

Fakat geçen zamanla birlikte, internet reklamları çoğumuzu rahatsız eden tehlikeli bir hal almaya başladı. Reklamlar sadece reklam olmaktan çıktı.

Bazı reklam firmaları, profile dayalı reklamcılık adı altında insanları takip eden mekanizmalarla mahremiyet ihlali yaratıyor. Bazı bilgisayar korsanları ise reklam networklerini kullanarak malware yayan sistemler oluşturuyor. Buna Malvertising deniyor.

Artan reklam ve profile dayalı takip için kullanılan scriptler, girdiğimiz internet sayfalarını %30 civarı büyütüyor. Bu da bant genişliği ihtiyacımızın artmasına neden oluyor.

Bu durum ile mücadele etmek için Adblockplus gibi tarayıcı eklentileri kullanmak en çok tercih edilen yöntem. Tabi bir diğer çözüm alternatifi olarak bazı yazılımlar da üretiliyor. Adfender bu çözümlerden biri ve tamamen ücretsiz.

Adfender nedir, ne işe yarar?

Adfender, Windows XP ve üzeri Windows sistemlere destek veren bir anti-reklam yazılımı. Reklam dışında, kullanıcıları takip eden ve profilleyen sistemlere ve bazı malware sunucularına karşı da yardımcı oluyor.

Yazılım yerel bir proxy gibi çalışmakta. Yani internet trafiğini üzerinden geçiriyor. Bu sayede aynı anda tüm tarayıcılara destek sunabiliyor. Reklam engelleme veritabanı olarak Adblock Plus listelerini kullanıyor. Bu nedenle, reklam engelleme başarısı olarak ABP kalitesini yakalayabiliyor.

Nasıl Kullanılır?

Yazılım basit bir kuruluma sahip. Varsayılan ayarlarda herhangi bir konfigürasyona ihtiyaç duymuyor. Kurduğunuz gibi işini yapmaya başlıyor. Arayüzü basit ve sade.

Yazılımın ekran görüntülerini ve tüm fonksiyonlarını aşağıda bulabilirsiniz.

000004-02-01

Karşılama Ekranı

Adfender'i çalıştırdığınızda karşınıza çıkan ekran. Burada bloke edilmiş reklam ve unsurlara ilişkin istatistikleri görebiliyoruz.

Ayrıca bu ekranda "Status" bölümündeki "Filter Enabled" butonundan, reklam engellemesini aktif/pasif hale getirebiliyoruz.

000004-02-02

Ayarlar

Adfender yazılımına ilişkin genel ayarları bu ekrandan yapabiliyoruz.

000004-02-03

Uygulamalar

Adfender hangi uygulamaları filtreleyecek? Buradan seçenekleri değiştirebiliyoruz. Adfender P2P ve anlık mesajlaşma uygulamalarına da destek sunuyor.

000004-02-04

Filtreler

Adfender reklam veritabanları. Varsayılanda sadece Easylist seçili olarak geliyor.

Arzu ederseniz tüm filtreleri aktif hale getirebiliyoruz. Bu durumda yazılımın RAM kullanımı artacaktır. Ben en azından "Easy Privacy" listesini de aktif hale getirmenizi öneririm.

000004-02-05

Çerezler

Bu ekranda tüm tarayıcılarınıza ait çerezleri görmemiz ve istersek temizlememiz mümkün.

000004-02-06

Tarayıcı Geçmişi

Bu ekranda tüm tarayıcılarınıza ait geçmişi görmemiz ve istersek temizlememiz mümkün.

000004-02-07

Log Kayıtları

Adfender engellediği tüm kaynakları kaydediyor. Log ekranında engellenen öğelere ulaşmamız mümkün.

İsterseniz bu ekranda bir öğenin üzerine sağ tıklayıp, onu beyaz listeye ekleyebilir ve engellenmesini önleyebilirsiniz.

000004-02-08

İstatistikler

Bu ekranda hangi sitede kaç adet reklamın engellendiğine dair istatistikler yer alıyor.

Bu istatistikleri zaman zaman temizlemek gerekiyor. Çünkü ziyaret ettiğiniz siteler kaydedileceği için bir başkası tarafından ileride görülebilir.

Bu ekrandaki kayıtların her bilgisayar açılışında otomatik olarak silinmesini istiyorsanız "Settings" ekranından "Reset information in Statistics dialog" seçeneğini aktif hale getirebilirsiniz.

000004-02-09

Hakkında

"About" ekranından Adfender ürün bilgilerine ulaşıp, istersek firmaya bağışta bulunabiliyoruz.

Yazılım isterseniz kendi kurallarınızı eklemenize imkan tanıyor. Bu şekilde herhangi bir siteyi yada sitenin bir bölümünü bloke edebilecek bir kural ekleyebiliyorsunuz.

Bu işlemin nasıl yapıldığına bir göz atalım.

000004-03-01

01/05

Adfender yazılımına kural eklemenin yolu "Filters" ekranından geçiyor.

Bu ekranda "Custom rules" seçeneğini aktif hale getiriyoruz. Bundan sonra kural eklemek için 2 seçeneğimiz var. Birincisi "Add" butonuna , ikincisi "View" butonuna tıklamak.

000004-03-02

02/05

"Add" butonuna tıkladığımızda karşımıza "Add Rule/Kural Ekle" ekranı geliyor ve bu ekrana bir adet kural ekleyebiliyoruz.

000004-03-03

03/05

"View" butonuna tıkladığımızda karşımıza bir text dosyası açılıyor ve bu ekrana istediğimiz kadar kuralı, herbir kural yeni bir satırda olacak şekilde girebiliyoruz.

000004-03-04

04/05

Peki kural nasıl oluşturulur? Yada daha fazla reklam engellemek için kurallar nereden bulunur?

Adfender destek sayfasında 3. parti filtre listelerinin Adfender'e yüklenebileceğini belirtmiş. Fakat bu konuda bir liste işaret etmemiş.

Ben kendilerinin dahili filtrelerini incelediğimde, Adblock Plus filtrelerinden hazırlandıklarını gördüm. Bu durumda Adblock Plus filtreleri Adfender için de geçerli diyebiliriz. Adblock Plus filtrelerini ise bu üç adresten bulabiliriz; 1, 2, 3

Bu adreslerdeki filtreleri kopyalayıp Adfender tarafından açılan txt dosyasına yapıştırabilirsiniz. Dosyayı kaydettiğinizde, filtreleriniz geçerli olacak.

İsterseniz kendi filtrelerinizi de oluşturmanız mümkün. Bununla ilgili gerekli bilgileri Adblockplus.org sitesindeki yardım belgesinde bulabilirsiniz.

000004-03-05

05/05

Kural dosyamızı kaydettikten sonra, Adfender kuralları kullanmak üzere yeniden yükleyecek. Kurallar ekranımıza yansıyacak ve bir uyarı balonu ile bilgilendirileceğiz.

Adblock Plus vs Adfender, Hangisi daha iyi?

Her iki çözüm de kendine göre bazı avantajlara ve dezavantajlara sahip. Aşağıda bunları listeledim. Değerlendirmeyi size bırakıyorum.

Adfender>Adblock Plus

 • Adfender, tüm tarayıcılar için merkezi bir platform. ABP ise her tarayıcı için ayrıca yüklemek gerekiyor.
  Birden fazla tarayıcı açarsanız, ABP kendini her tarayıcı için ayrı ayrı yükleyeceğinden, çok daha fazla ram kullanımına neden olacaktır. Hali hazırda ABP yüksek ram kullanımından dolayı sürekli eleştirilmektedir.
 • Adfender lokal bir proxy olduğu için, bazı programlardaki reklamları da bloke edebiliyor.
  ABP için böyle birşey söz konusu değil.
 • Adfender daha iyi istatistik ve log özellikleri sunuyor. Daha fazla potansiyele sahip.

Adfender<Adblock Plus

 • Adfender, şu anda güvenli bağlantıya sahip https protokolünü denetleyemiyor. Dolayısıyla bu sayfalarda reklamlar görünüyor. Çoğu site bu bağlantı türünü kullanmasa da, yine de bu bir eksi.
  Adblock Plus bu tür bağlantılarda da sorunsuz çalışıyor.
 • Adfender, ABP listelerinden yararlanıyor. Yazılım ile birlikte ABP’de kullanılan temel listeler geliyor. Fakat ABP için hazırlanan 3. parti listeler yazılıma otomatik olarak update edilmek üzere eklenemiyor. Bu listeleri eklemenin tek yolu, manuel kural ekleme ekranı.
  ABP için ise kullanabileceğiniz birçok 3. parti liste mevcut ve otomatik update destekleniyor.

Site: Adfender / Download: Adfender v1.80

Leave a Reply