Ücretsiz VPN servisleri

Blogda yazmayı sevdiğim konulardan biri VPN incelemeleri. Şimdiye kadar 8 firmayı inceledim. VPN satın almak isteyen kullanıcılara, seçimlerinde yardımcı olması için deneyimlerimi aktardım. Fakat farkettim ki, sayfalarımı ziyaret eden çoğu kişi VPN incelemesiyle ilgilenmiyor. Analytics raporlarına göre okuyucular daha çok “key, serial, lisans anahtarı” gibi ücretsiz (ve genellikle de illegal) şeyler peşinde koşuyor.

Şaşılır mı bilmem tabi. Webden sunulan hemen her hizmet bedava olunca, VPN’e de para ödemek istemiyoruz. Öte yandan dolar kurundan dolayı, ücretlerin ülkemizdeki karşılığı oldukça yüksek. Bazı firmaların 1 aylık abonelik fiyatları 1 aylık internet bağlantı parasına yaklaşıyor. Durum böyle olunca da, VPN’e onca para ödemeye cüzdan bazen izin vermiyor.

Bu nedenle internette anonim kalmak için para harcamak istemeyen okuyuculara ihtiyaçlarını ücretsiz karşılamanın 7 farklı yolunu göstereyim istedim. Lafı fazla uzatmadan, sizi illegal key aramak zorunda bırakmayacak ücretsiz (ve yasal) VPN yazılımlarının (servislerinin) listesini vereyim.

VPN Gate

0001260102-vpn-gate

VPN Gate, Tsukuba üniversitesi’nin yürüttüğü, gönüllülerin sunucu bağışlayarak destek olduğu akademik bir proje. Onlarca ülkede bulunan 100’den fazla sunucu ücretsiz olarak hizmetinize sunuluyor.

Hizmetten faydalanmak için Windows’ta SoftEther VPN isimli VPN yazılımını kullanabiliyorsunuz. Diğer işletim sistemlerinde (telefon ve tabletlerde) L2TP/IPsec gibi VPN protokollerini kullanmanız gerekiyor.

Bahsettiğim L2TP/IPsec kulağınıza biraz yabancı gelmiş olabilir. Birazdan PPTP adını da kullanacağım. O nedenle nedir bunlar, ben birşey anlamıyorum diyenlere kısaca durumu izah edeyim;

L2TP/IPsec ve PPTP, sizin ile VPN firmasının sunucuları arasında iletişim kurmak üzere kullanılan VPN protokolleridir. Neredeyse tüm işletim sistemleri tarafından doğal olarak desteklenir. Bu nedenle ek bir yazılım kullanmadan, direkt işletim sistemi olanakları ile VPN bağlantısı oluşturabilirsiniz. Sizin yapmanız gereken VPN servis adresini, kullanıcı adı ve parolasını işletim sistemindeki yazılıma girmektir.

Bazı firmalar bu nedenle ayrı bir yazılım geliştirmez. Sizi hali hazırda işletim sisteminizde var olan altyapıyı kullanmaya yönlendirir. Nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız dert etmeyin, PPTP, L2TP/IPsec, SSTP nedir, nasıl kullanılır? yada VPN Gate: How to Connect linkinden kolayca öğrenebilirsiniz.

VPNBook Free VPN

0001260103-vpnbook-free-vpn

VPNBook, 6 farklı sunucuyu PPTP ve OpenVPN ile kullanabilmenizi sağlayan ücretsiz bir VPN servisi. Almanya, Kanada, Amerika ve Avrupa bölgesinde sunucuları var. Bağlantı için yapmanız gerekenler basit ve VPNBook nasıl kullanılır? sayfasında her cihaz için ayrı ayrı anlatılmış. Fotoğraflarla öğrenebiliyorsunuz.

Beyana göre, servisi kullanırken yaptığınız internet aktiviteleri kayıt altına alınmıyor. Firma mahremiyetimize saygı gösterdiğini söylüyor.

itshidden VPN

0001260104-itshidden-ucretsiz-vpn-servisi

itshidden, aylık ücreti 12.95$ olan premium VPN servisi. Fakat Avrupa sunucuları üzerinden herkese ücretsiz PPTP hizmeti dağıtıyor. Sistemin kullanımı PPTP Installation sayfasında anlatılıyor.

Servisi kullanırken yaptığınız faaliyetler, ziyaret ettiğiniz sayfalar kayıt altına alınmıyor.

Best Free VPN Service

0001260105-best-free-vpn-service

Best Free VPN Service, aslında bir VPN servis sağlayıcısı değil. Her hafta internetteki ücretsiz VPN servislerini derleyip, içlerinden en iyilerini listelediğini söyleyen bir katalog servisi. Siteye girdiğinizde 6 farklı adrese link buluyorsunuz. Linklere tıkladığınızda, PPTP, SSTP, L2TP ile bağlanabileceğiniz sunucular için kullanıcı adı ve şifrelere ulaşıyorsunuz.

Siteleri biraz incelediğinizde, herbir sitenin aynı kişinin elinden çıktığı çok belli oluyor. Pek güven veren bir servis değil ama Virustotal güvenilir diyor ve sunucular da düzgün çalışıyor. Bu hizmeti kullanarak yaptığınız web faaliyetleri malesef monitör ediliyor.

proXPN

0001260106-proxpn

ProxXPN, sadece Windows’ta kullanabileceğiniz ücretsiz bir VPN servisi. Kullanmanız için yapmanız gereken, hesap açmak ve ProXPN yazılımını yükleyerek kullanıcı adı ve şifrenizle VPN bağlantınızı kurmak. (Formu doldururken gerçek telefon numaranızı vermek zorunda değilsiniz!)

Yazılım sadece Dallas,USA lokasyonundan çıkış yapmanıza izin veriyor. Kullanıcı aktiviteleri kaydedilmiyor fakat gerçek IP numaranız ile VPN tarafından size atanan IP numarası eşleştirilip 2 hafta saklanıyor.

AnchorFree Hotspot Shield

0001260107-anchorfree-hotspot-shield

Herhalde Türkiye’de VPN konusuna biraz ilgisi olup da Hotspot Shield yazılımını tanımayan yoktur. Firma 2014 başındaki sosyal medya yasaklarında popüler olmuş, Türkiye’den gördükleri ilgi karşısında şaşkınlığa düşmüştü. Hatta Twitter’dan Türkçe twitler atmaya başlamıştı.

Popülaritesine karşın sıkıntılı olduğu taraf reklam destekli olması. Kullandığınızda, tarayıcınızda sponsor destekli reklamlar görünmeye başlıyor. Kurtulmak için para ödeyip premium sürüme geçmeniz gerekiyor. Tabi o zaman da bu yazının kapsamı dışına çıkıyor.

Cyberghost VPN Free

0001260108-cyberghost-vpn

CyberghostVPN, popüler ve ücretli VPN servislerinden biri. Free adında ücretsiz versiyonu da var. Client yazılımını indirip kurduğunuzda, 5 saat boyunca VPN bağlantısı kurabiliyorsunuz. 5 saat sonra bağlantı kopuyor. İsterseniz tekrar aktif edip kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Ürünün nasıl kullanılacağını Cyberghost VPN incelemesi başlığında anlatmıştım. İsterseniz bir göz atabilirsiniz. Firma kullanıcı aktivitelerini kesinlikle monitör etmediklerini söylüyor. Ücretsiz versiyon Android, iPhone, iPad, iOS, Windows, Mac OS X üzerinde kullanılabiliyor.

Leave a Reply