Ultra Adware Killer: Potansiyel Olarak İstenmeyen Program temizleme aracı

Bilgisayar kullanıcılarının en büyük sorunlarından biri Potansiyel Olarak İstenmeyen Programlar (PUP, PUA). Son dönemde sayıları öyle arttı ki, geçtiğimiz ay Avira bile isyan bayrağını çekti. Söylediğine göre sadece bir ayda tespit edilen PUP sayısı 22 milyonu geçmiş. Firma bunun üzerine PUP sınıfına sokulacak yazılımlar için tanımlama yöntemini daha agresif hale getirmiş.

İyi haber gibi geliyor ama işin üzücü yanı, Antivirus firmalarının bu konuda epey geç kalmış olması. Antivirüslerin tespit oranları düşük, silme başarıları daha da düşük olunca, insanlar kendi başının çaresine bakmaya başlamıştı bile. Manuel temizleme tavsiyeleri veren bazı sitelerin dışında, bazı geliştiriciler de bu konuda AV yazılımlarından çok daha başarılı sonuçlar veren PUP temizleme araçlarını uzun süredir geliştiriyor.

Ultra Adware Killer o araçlardan biri. Geçmişte çeşitli durumlarda denemiş ve memnuniyet verici sonuçlar almıştım. Mesela şu aralar piyasada yaygın olan ve birçok insanın şikayet ettiği Epic Scale‘yi kolayca tespit edip sistemden kaldırabiliyor. İşin iyi yanı kurmaya gerek olmayan portable bir yazılım olması. 1 MB’dan birazcık fazla yer kaplıyor.

Yazılımın yetenekleri şu şekilde;

  • Adware, Spyware benzeri reklam gösteren yada internet alışkanlıklarınızı takip eden zararlı (kötücül) yazılımları kaldırmak.
  • PUP, PUA gibi isimlerle adlandırılan, bilgisayarınızda birden bire beliren nereden geldiğini pek anlamadığınız istenmeyen yazılımları silmek.
  • Internet Explorer, Google Chrome ve Firefox’a eklenmiş, bir türlü silinmeyen kullanmak istemediğiniz eklentileri, araç çubuklarını (toolbar) kaldırmak.
  • Tarayıcılarınızın açılış sayfasına musallat olan, varsayılan arama motorunu değiştiren uygulamaları temizlemek.
  • Tarayıcınızda yada masaüstünde reklam gösteren, popup açan, alışveriş yardımcısı olduğunu söyleyen rahatsız edici reklam yazılımlarını ve uzantılarını silmek.
  • Bilgisayarınızda zararlı bulduğunu söyleyerek sürekli uyarı gösteren ve kendisini satın almanızı isteyen sahte antivirüs yazılımları, registry hataları bulduğunu söyleyen registry temizleme yazılımları gibi fake programları kaldırmak.
  • Antivirüslerin silemediği diğer zorlu (fakat Virüs, Trojan, Rootkit vb yüksek tehlikeli sınıfında olmayan) zararlıları sistemden temizlemek.

Bu tür problemlerle boğuşanların, yazılımı denemesini tavsiye ederim. Her durumda başarılı olan sihirli bir değnek değildir ama işinize yarayabilir. Kullanımı da basit, kısaca anlatayım;

Ultra Adware Killer nasıl kullanılır?

0001500301-ultra-adware-killer

Sisteminizde bulunan zararlı, kötücül, istenmeyen yazılımları aramak için "Scan" butonuna tıklayın.

0001500302

Arama tamamlandığında, tespit edilen zararlılara dair uyarı gösterilecektir. OK butonuna tıklayın.

0001500303

Bulunan zararlılar ve ilişkili dosyalar, registry kayıtları, tarayıcı eklentileri sekmelerde listelenecektir. İsterseniz sekmelere tıklayıp öğeleri inceleyebilirsiniz. Zararlıları silmek içinse, cleanup butonuna tıklayın.

0001500304

Açık tarayıcının kapatılacağı söylenecek, öğeleri silmek konusunda emin olup olmadığınız sorulacak. Yes butonuna tıklayın.

0001500305

Sistem geri yükleme noktasının oluşturulmasını bekleyin.

0001500306

İşlemin başarıyla tamamlanmasıyla birlikte önce OK butonuna...

0001500307

...sonrada sağ üst köşedeki kapatma simgesine tıklayarak işlemi tamamlayın.

0001500308

Eğer yaptığınız işlem sonunda bir terslik olursa, Sistem geri yüklemeden işlemi geri alabilirsiniz.

One Response

  1. Hakan 11/04/2015

Leave a Reply