Unchecky ile Muhtemelen istenmeyen yazılımlardan (PUP) korunabilirsiniz

Son zamanlarda program kurmak dikkat gerektiren bir iş haline geldi. Bilirsiniz Windows’ta program kurmak kolay. Next->Next mantığı hızlıca ilerlemenizi sağlıyor, birkaç adımda program kuruluyor. Karşımıza gelen sayfalara dikkat etmiyoruz bile.

Bu dikkatsizliği fırsata çevirmeye çalışan bazı firmalar, kurulumda size hiç ihtiyacınız olmayan reklam yazılımları da yüklemeye çalışıyor. Eğer dikkat etmezseniz kurulum bittikten sonra bir bakmışsınız tarayıcınıza toolbar eklenmiş, arama sayfanız değişmiş. Hatta sisteminize yeni bir tarayıcı gelmiş! İşin kötüsü bu yazılımlarının bir kısmını kaldırmanın neredeyse imkansız olması.

Unchecky

Unchecky

Bu yeni birşey değil ama son zamanlarda daha da fazla kullanılmaya başlandı. Bırakın uyduruk kıytırık ücretsiz programları parayla satılan yazılımlarda bile 3.parti uygulama teklifleri bulunuyor. Mesela Gerçekten işe yarayan uninstall yazılımları başlığında incelediğim “Advanced Uninstaller Pro” buna örnek sayılabilir.

Softpedia, bu tür programlara “Ad-supported” diyor. Majorgeeks “Bundleware” tanımını kullanıyor. Adı ne olursa olsun, son dönemde bu şekilde para kazanmaya çalışan pek çok yazılım mevcut. Avast antivirüs bile, ihtiyacı olmadığı halde Chrome kurmaya çalışmakta.

Bu tuzağa karşı yazılımları kurarken biraz dikkatli olmak yeterli. Ama her zaman bu dikkate sahip olmak zor. Unchecky bu durumda yardımımıza koşan bir yazılım.

Unchecky reklam-destekli yazılımlara karşı güvenlik sağlayan ve kendini otomatik güncelleştiren bir yazılım.

Unchecky reklam-destekli yazılımlara karşı güvenlik sağlayan ve kendini otomatik güncelleştiren bir yazılım.

Yazılım gerçekten işe yarıyor. Mesela “Advanced Uninstaller Pro” kurulumunu tek bir reklam yazılımı için kurulum adımı görmeden tamamlıyorsunuz. Reklam networklerine ilişkin host dosyası tanımlamaları da kullandığından, PUP (Potansiyel olarak istenmeyen yazılımlar) için reklam ağları topluca bloke edilebilmiş.

Unchecky kur ve unut tarzı çalışıyor. Programı sisteme kurmak yetiyor. Başka yapacağınız hiçbirşey yok. Gerektiğinde program kendini güncelleyecek, yazılım kurulumlarında istenmeyen programları otomatik olarak bloke edecek. Sürekli çalışmasına rağmen sisteme yük olmuyor. RAM üzerindeki ağırlığı sadece 1.5 megabyte.

Geliştiricilerin hazırladığı 2 dakikalık kısa videoda yazılımın faydasını görebilirsiniz. Ben bilgisayarımda kullanıyorum, size de tavsiye ederim.

Leave a Reply