Üyeliğe zorlayan siteleri üye olmadan kullanmanın yolu

Zaman zaman, arama motorundan çıkan bazı sitelere giriş yaptığımda içeriği okumak için üyelik istediklerini görüyorum. Özellikle forum sitelerinde çok yaygın. Linkler saklanıyor, sadece üyeler görebiliyor.

Sitelerin bunu neden yaptıklarını anlamak güç. Bir başka siteye geçip bilgiyi almak bir tık uzakta. Kullanıcı kaybettirecek bir eylem ama onlar memnun demekki. Bir daha siteye uğramayacak binlerce sahte hesap/üye kaydı ile veritabanı doldurmak belki de insanların hoşuna gidiyor.

Sadece forum siteleri olsa…

Mesela eskiden Hürriyet’te okuduğum bir-iki yazar vardı. RSS üzerinden takip edip, yazı yayınlandıkça girip okurdum. Malesef Hürriyet -sözde- “sosyalleşti” ve yazarları okumak için üye girişi şart oldu. (Ana sayfadaki hanım kızlarımızın fotoğraflarına bakmak, tıklamak halen serbest!)

Sosyal Hürriyet'e sosyal tepki

Sosyal Hürriyet’e sosyal tepki

Pek çok kişi bu nedenle okumayı bıraktı. Sebep mahremiyet. Okuduğunuz haberlerden, yazarlardan politik kimliğinizi/beğenilerinizi fişleyebilecek bir sisteme üye olmak cazip mi? (Zaten yazıldı çizildi, ben tekrarlamayayım; Hürriyet Sosyal mi?)

İşin mahremiyet tarafı bir yanda, üyelik zahmeti diğer yanda. Sonuçta eğer bir site üye olmaya zorluyorsa ve siz üye olmak istemiyorsanız 4 seçenekle başbaşa kalıyorsunuz;

  • Siteye girmekten vazgeçersiniz. Herşey heryerde var, alternatif bakarsınız.
  • Gerçek bilgilerinizle üye olut, oturum açarsınız. (Asla önermem!)
  • Sahte bir mail adresinden, sahte bilgiler ile üye olur ve oturum açarsınız. (Belki!)
  • BugMeNot kullanıp, kamuya açık bir kullanıcı adı&şifre ile siteye giriş yaparsınız. (İşte Bu!)

BugMeNot nedir? nasıl çalışır?

BugMeNot, siteler için kullanıcı adı ve şifre veritabanı. İçinde binlerce siteye ait giriş bilgileri bulunuyor. Bilgiler sizin benim gibi siteyi kullananlar tarafından ekleniyor.

Mesela, hurriyet.com.tr’ye üye olmak istemiyorsunuz diyelim. Adresi BugMeNot sitesindeki arama kutucuğuna giriyorsunuz. Siteye giriş yapabileceğiniz login bilgileri size geri döndürülüyor.

BugMeNot, internet dünyasında her kapıyı açan bir maymuncuktur.

BugMeNot, internet dünyasında her kapıyı açan bir maymuncuktur.

Login bilgilerinin altında başarı oranları var. Bazı giriş bilgileri banlandığı için çalışmıyor. Bu nedenle, çalışan bir tanesini seçmeniz gerekiyor. (100% success rate)

Bilgiler ile siteye giriş yaptıktan sonra, size verilen şifrenin işe yarayıp yaramadığını oylayabiliyorsunuz. Bu şekilde sizden sonraki kullanıcılara bir faydanız oluyor.

Diyelim ki tüm kullanıcı adı&şifre kombinasyonları çalışmıyor. O zaman siz bir tane sahte hesap açıp siteye ekleyebilirsiniz. Böylece BugMeNot paylaşımlarla büyür ve ihtiyacı olanlar faydalanır.

BugMeNot ve mahremiyet

BugMeNot veritabanından aldığınız login bilgileri, birçok farklı kullanıcı tarafından kullanılıyor. Ziyaret ettiğiniz sayfalar web sitesi tarafından kayıt edilse dahi, biriktirilen profil size ait olmuyor.

Yanlış anlaşılmasın, BugMeNot anonimlik sağlamaz, anonim kalmanıza yardımcı olur. Ortak kullanımda olan bilgiler de olsa, sitelerde yaptığınız hareketlerden, yorumlardan halen sorumlusunuz.

Eğer yapmamanız gereken birşey yaparsanız (mesela hakaret dolu bir yorum!); muhtemelen site sizi banlar ve kullanıcı iptal edilir. Mesajınız yayınlanmaz. Diyelim ki yayınlandı, IP adresinizden (yada diğer teknikler ile) halen tespit edilebilirsiniz.

Anonim girişin faydası, istediğin siteye hızlıca giriş ve site profilinizin oluşturulmasına önlem. Daha fazlası değil.

Son olarak, eğer servisi sevdiyseniz, daha kolay kullanım için tarayıcı eklentilerini tercih edebilirsiniz; Mozilla Firefox, Google Chrome ve Opera

Leave a Reply