“Uygulamaları Doğrulama” uyarıları nasıl kapatılır?

Android’e APK yüklerken “uygulamaları doğrulama” (Verify Apps) uyarısı alıyor musunuz bilmiyorum. İşletim sisteminiz Android 2.3+ ve GAPPS yüklüyse, muhakkak karşınıza çıkıyor (yada en azından bir kez çıkmış) olmalı.

Google, zararlı bir şekilde çalışıp çalışmadıklarını anlamak için yüklü uygulamaları düzenli olarak kontrol edebilir.“, “Google’ın güvenlik sorunları ile ilgili olarak cihaz etkinliğinizi düzenli bir şekilde kontrol etmesine ve potansiyel zararları önlemesine veya bunlarla ilgili uyarıda bulunmasına izin verin.

Şeklindeki uyarılar bahsettiğim uygulama doğrulama uyarıları. İzin verirseniz, Google yeni yüklediğiniz (ve daha önce yüklenmiş) uygulamaları Antivirüs gibi taramaya başlıyor. Bende zaten antivirüs var, birde Google’a ne gerek var deyip reddederseniz tarama yapılmıyor.

Bununla birlikte, buradaki sıkıntı Reddet deseniz de, her apk yüklemesinde uyarıların karşınıza tekrar tekrar çıkması. Eğer özelliği kullanmaya niyetiniz yoksa, sizi bundan kurtaracak küçük bir tiyo vereyim;

Uygulamaları doğrula uyarılarını kapatmak ve birdaha görmemek için, Google Ayarları’na girip Güvenlik bölümündeki “Cihazı güvenlik tehditlerine karşı tara” ve “Zararlı uygulama tespitini iyileştirme” sürgülerini pasif hale getirebilirsiniz.

172-2-1-android-uygulamalari-dogrulama-uyarisini-kapatma

Bu sürgüleri yada güvenlik menüsünü göremezseniz demekki Android versiyonunuz benimkinden eski. O halde uyarıyı kapatmak için, “Uygulamaları doğrula” bölümündeki “Uygulamaları doğrulama” kutusunun işaretini kaldırmanız yeterli olacaktır.

172-2-2-android-uygulama-dogrulama-uyarisini-kapatma

Eğer Google Ayarları’na ulaşamazsanız, (bahsettiğim simge yoksa) “Telefon Ayarları -> Güvenlik -> Uygulamaları doğrula” bölümüne bakabilirsiniz.

172-2-3-android-uygulamalari-dogrula-ozelligini-kapatma

MIUI6 kullanıcıları ise, “Telefon ayarları-> Gizlilik -> Cihaz yönetimi” yolunu izlemeli ve Uygulamaları doğrula bölümünün sürgüsünü çekmelidir.

Leave a Reply