Varsayılan tarayıcı nasıl değiştirilir?

Diyelim ki internette gezinmek için Mozilla Firefox kullanıyorsunuz. Merak ettiniz, yeni çıkan Vivaldi Browser’ı denemek istediniz. Yüklerken de gözünüzden kaçtı, yanlışlıkla varsayılan tarayıcı olarak seçtiniz. Şimdi hatayı telafi edip Firefox’u varsayılan tarayıcı yapmak istiyorsunuz. Nasıl yapabilirsiniz?

Yazıdaki amacım işte bu soruya kısa bir cevap vermek. Firefox dedim ama aldırmayın. Chrome, Internet Explorer, Opera, Maxthon, Iron, … Ne kullanırsanız kullanın, aşağıdaki adımları izleyerek istediğiniz tarayıcıyı sistem varsayılanı olarak atayabilirsiniz.

Varsayılan tarayıcıyı değiştirme

179-3-1

Klavyenizden Windows ve R tuşlarına eşzamanlı olarak basın. Açılan çalıştır penceresine "control /name Microsoft.DefaultPrograms" yazın ve Tamam butonuna tıklayın.

179-3-2-windows-varsayilan-programlar

"Varsayılan programlarınızı ayarlayın" linkine tıklayın.

179-3-3-windows-varsayilan-programlari-ayarla

Sol taraftan varsayılan tarayıcı yapmak istediğiniz programı seçerek "Bu programı varsayılan olarak ayarla" butonuna tıklayın.

179-3-4-windows-varsayilan-programlari-ayarla

Seçtiğiniz tarayıcı (bu örnekte Mozilla Firefox) varsayılan tarayıcı olarak atanacaktır. Bu arada "Bu programın varsayılanlarını seçin" butonuna tıklarsanız...

179-3-5-windows-program-iliskilendirmelerini-ayarla

... programın kendini ilişkilendirdiği dosya uzantılarını görebilir, hatta isterseniz ilişkiyi kesebilirsiniz.

Leave a Reply