VMware Workstation “Cannot connect the virtual device sata0:1/ide1:0 because no corresponding device is available on the host” hatası

Sanal makina yazılımlarında tercihim VirtualBox’dan yana. Fakat zaman zaman karşı tarafı da kaçırmamak için VMware Workstation yazılımını da yüklüyor, sürüm güncellemelerini takip ediyorum. Birkaç gün önce çıkan v11 sürümünü denemeye başladığımda, sanal makina yüklenirken bir uyarı mesajı ile karşılaşmaya başladım;

Cannot connect the virtual device sata0:1/ide1:0 because no corresponding device is available on the host. Do you want to try to connect virtual device every time you power on the virtual machine?: Yes/No” (VMware Workstation burada sanal bir sürücünün sisteme bağlanamadığını çünkü fiziki sistemde ona denk düşen sürücünün olmadığını söylüyor. Sanal makinayı her çalıştırdığımızda bu cihaza bağlanmayı denemeyi isteyip istemediğimizi soruyor.)

Hatayı gördüğümde şaşırdım çünkü baştan bir anlam veremedim. Daha önce hiç görmemiştim. Unutkanlık zor şey, sonradan aklıma geldi. Bilgisayarımın DVD sürücüsünü devre dışı bırakmıştım. VMware Workstation, sanal makinadaki CD/DVD sürücüsünde kullanmak üzere fiziki sistemdeki CD/DVD sürücülerini kontrol ediyor ve bir karşılık bulamayınca da uyarıyı gösteriyordu.

Bu hatayı çözmek için 2 farklı alternatif çözüm düşündüm. Siz de aynı hatayı alıyorsanız, kullanabilirsiniz. Paylaşayım;

000072-01-02-wmware-workstation-cannot-connect-virtual-device-uyarisi

Uyarıyı gördüğünüzde "No" butonuna tıklayın. Bu durumda VMware artık bu kontrolü yapmayı bırakır ve sizi uyarıp durmaz. Bu durum aslında bir hata değil, bilgilendirme. Sanal makina normal şekilde çalışacaktır. Fakat sanal makinanın CD/DVD sürücünüze bir ISO dosyası bağlamadıkça sanal makinadaki CD/DVD sürücünüz görünmeyecektir.

000072-01-03-wmware-workstation

Uyarıyı gördüğünüzde "Yes" butonuna tıklayın. Sanal makinanız açıldıktan sonra kapatın ve "Edit virtual machine settings" linkine tıklayarak sisteme bir CD/DVD imajı bağlayın. (Mesela işletim sistemini kurduğunuz ISO dosyası olabilir.)

Bu durumda VMware Workstation fiziksel sistemdeki sürücünüzü kontrol etmez ve ISO dosyasını CD/DVD sürücüsü olarak sanal makinaya ekler. Siz de hatadan kurtulmuş olursunuz.

Tabi bir seçenek de "Remove" butonuna tıklayarak sanal makinadaki CD/DVD sürücüsünü sistemden kaldırmak. Sanal makinada CD/DVD sürücüsüne ihtiyaç duymuyorsanız, işletim sistemini yükledikten sonra sürücüyü kaldırabilirsiniz.

Leave a Reply