VPN yazılımınızın sizi gizlediğine emin misiniz? IPv6 sızıntısı kimliğinizi ele veriyor olabilir!

İnternette mahremiyet dendiğinde kullanıcıların ilk sığındığı çözüm VPN kullanmak. Elbette VPN tek başına tüm mahremiyet problemlerimizi çözmüyor ama, anonim kalmak adına önemli bir başlangıç yaratıyor.

Fakat eksik özellikler, düşük kalitedeki yazılımlar zaman zaman VPN’in faydalarını ortadan kaldırabiliyor. VPN firmalarının verdiği muhteşem vaadlere karşılık, söylemlerinin arkasını pek fazla dolduramadığına sık sık şahit oluyoruz. Nitekim blogda yaptığım incelemelerde, varsayılan ayarlarda VPN yerine Proxy kullanan yada varsayılan ayarlarda şifreleme yapmayan enteresan VPN yazılımlarına dahi rastlamıştık.

Program ayarlarını gözden geçirmeyen yada VPN teknolojisi nasıl çalışıyor bilmeyenler için bu oldukça sıkıntılı bir durum. Bir de VPN alırken söylenmeyen, ama sıkıntıya sebep olabilecek başka durumlar var. Mesela IPv6 desteği.

VPN yazılımı ve IPv6 desteği

Bildiğiniz gibi iki cihazın birbiri ile konuşabilmesi için önce birbirinin dilinden anlaması, birbirini tanıması gerek. İnternette bunun için şimdilik IPv4 protokolü kullanılıyor. İnternete (ve herhangi bir yerel ağa) bağlı her cihazın cep telefonu numarası gibi benzersiz bir IP numarası oluyor.

Tabi günümüzde cihaz sayısı muhteşem boyutlara ulaşınca, IPv4’te belirlenen isimlendirme formatı yetersiz kaldı. Benzersiz numara sayısı tükenmek üzere. Daha fazla cihazı tanımlamak için yeni bir yöntem gerekti. Bu yönteme IPv6 deniyor. Resmi olarak kullanılmaya başlanmasa da, şu anda IPv6 çoğu yeni cihaz ve işletim sistemi tarafından destekleniyor. Eğer internet servis sağlayıcınızın da desteği varsa, IPv6 iletişimi kurulabiliyor.

Bildiğiniz gibi VPN yazılımlarının amacı bahsettiğim benzersiz IP numaraları değiştirerek size mahremiyet sağlamak. Fakat malesef çoğu VPN yazılımı IPv4 üzerinde gösterdikleri başarıyı IPv6 üzerinde henüz gösteremiyor. Bu yüzden IPv6 desteği vermeyen VPN yazılımı kullandığınızda gerçek IP numaranız internete sızıyor. Girdiğiniz web sitesi, IPv4’e ait IP numaranızı farklı görürken, gerçek IPv6 numaranıza ulaşabiliyor. Elbette sonrasında IPv4 gizlenmiş olsa dahi bir mahremiyetten bahsetmek mümkün olmuyor.

IPv6 sızıntısı (leak) için ne yapmak lazım? çözüm ne?

IPv6 şu anda her internet servis sağlayıcı tarafından desteklenmediğinden, hali hazırda kullanmıyor olabilirsiniz. Bu durumda korkmaya gerek olmayacaktır. IPv6 desteğini test-ipv6.com gibi sitelerden kontrol edebilirsiniz. IPv6 çalışmıyorsa, zaten yapmanız gereken birşey olmaz.

IPv6 kullanan bir ağda elde edeceğiniz sonuç fotoğraftaki gibidir. Eğer VPN firmanız IPv6 teknolojisini desteklemiyorsa, 2 nolu yerde duran IPv6 numaranız kimliğinizi internette belli edecektir.

IPv6 kullanan bir ağda elde edeceğiniz sonuç fotoğraftaki gibidir. Eğer VPN firmanız IPv6 teknolojisini desteklemiyorsa, 2 nolu yerde duran IPv6 numaranız kimliğinizi internette belli edecektir.

Fakat IPv6 protokolü çalışıyorsa, VPN seçerken IPv6 desteği olan bir firmadan abonelik almak iyi bir çözüm olacaktır. Yine de favori VPN firmanızı IPv6 desteği vermiyor diye değiştirmenize gerek yok. Çünkü IPv6 protokolünü kapatabilirsiniz. (Henüz resmi olarak IPv6 kullanılmaya başlanmadığından pratikte kaybettiğiniz birşey olmaz.)

Windows XP/Vista/7/8/8.1/10’da IPv6 nasıl kapatılır?

Microsoft, Windows sistemlerde IPv6 kapatma için özel bir doküman hazırlayıp internete koymuş. “How to disable IPv6 or its components in Windows” sayfasında konu etraflıca anlatılıyor. Hatta işi sizin yerinize yapacak hazır scriptler de hazırlanmış. Böylece IPv6 problemini ortadan kaldırmak kolay bir hal alıyor.

Ben yine de bir örnek yapayım ve konuyu öyle kapatayım;

000084-02-01

Windows'ta IPv6 Kapatma

Klavyeymizden Windows ve R tuşlarına eşzamanlı olarak basıyoruz. "ncpa.cpl" yazıp enter tuşuna basıyoruz.

000084-02-02

Ağ bağdaştırıcımız üzerinde sağ tıklayıp özellikler öğesini seçiyoruz.

000084-02-03-windows-ipv6-kapatma

"Internet Protokolü sürüm 6 (TCP/IPv6)" öğesinin yanındaki işareti kaldırıp "Tamam" butonuna tıklıyoruz.

Bundan sonrasında artık IPv6, bağdaştırıcımızda çalışmıyor. Eğer birden fazla ağ bağdaştırıcısı görürseniz, hepsinde tek tek bu işlemi yapabilirsiniz.

000084-02-04

Az önce bağdaştırıcının IPv6 desteğini kestik ama işletim sisteminin IPv6 desteğini kapatmadık. Eğer az önce yaptığımız işlemi işletim sistemi düzeyinde yapmak isterseniz, Microsoft'un " How to disable IPv6 or its components in Windows" sayfasından "Disable IPv6 Fix It" aracını indirebilirsiniz.

Aracı çalıştırdığınızda kullanım şartlarını kabul edip ileri butonuna tıklamalısınız.

000084-02-05

Kurulum başka bir şey yapmanızı gerektirmeden hemen tamamlanır ve sonlanır. Kapat butonuna tıkladığınızda...

000084-02-06

... bilgisayarı restart etmeniz istenir. Restart'ın ardından bilgisayarınızdaki IPv6 desteği kapatılmış/kaldırılmış olur.

Eğer özelliği tekrar açmak isterseniz, bu sefer "Re-enable IPv6 Fix it" aracını indirip aynı şekilde çalıştırmanız gerekir.

Leave a Reply