Web sitenizi Wayback Machine’den silmek isterseniz…

Koskoca internet arşivlenir mi demeyin, hali hazırda bunu yaklaşık 21 yıldır yapa duran bir servis var. Adı Internet Archive ve archive.org sitesinde hizmet veriyor. Söylenene göre bağışlarla ayakta duran bir kuruluş. Bu üstün gayreti de “araştırmacı ve tarihçilerin internet sitelerinin eski hallerine ulaşabilmeleri” için sarfediyor.

Servisin örümcekleri (botları) sürekli interneti dolaşmakta ve zaman zaman neredeyse tüm siteleri ziyaret etmekte. Ziyaretin gerçekleştiği gün sitenizin anlık kopyasını alıyorlar, daha sonra Wayback Machine adı verilen hizmet üzerinden o anki halini görebilmenizi sağlıyorlar.

Mesela benim web sitesine bakarsak sonuç aşağıdaki gibi çıkıyor;

Servis tabi araştırmacı ve tarihçiler için iyi belki ama birkaç nedenle web sitesi sahibine negatif etkileri oluyor;

1.Örümcekler, tarama sırasında Web sitenizin hosting kaynaklarını tüketiyor,
2.Yazıları zamanla değiştirseniz, silseniz dahi Archive.org’da kalmaya devam ediyor. Netice itibariyle, bazı web sitesi sahipleri bu durumdan rahatsız oluyor ve sistemden çıkmak istiyor.

Siz de web sitesi sahibiyseniz, bu sistemi sevmediyseniz ve siteniz arşivlensin istemezseniz, sistem dışına nasıl çıkabileceğinizi göstereyim;

Eğer olurda Web sitesini Wayback Machine’den (İnternet Arşivinden / Archive.org ‘dan) silmek (kaldırmak) isterseniz;

Aşağıdaki kodu web sitenizin robots.txt dosyasına ekleyin ve 24 saat geçmesini bekleyin.

Archive.org örümcekleri sitenizi ziyaret edecek ve onları istemediğinizi okuyunca yeni arşiv oluşturmayacaktır. Bu arada eski arşivler de Wayback Machine’den silinir. (bknz: Removing Documents From the Wayback Machine)

Not: Eğer robots.txt dosyasına aşina değilseniz, info@archive.org adresine mail atabilirsiniz.

Leave a Reply