Windows 10/8.1/8 ‘de güvenli mod’a nasıl girilir?

Windows açılmazsa, neler olduğunu anlamak yada en azından dosyalarınızı kurtarmak için deneyebileceğiniz şeylerden biri güvenli mod. Hatırladığım en eski işletim sistemi olan Windows 95’den beri bilgisayar açılırken F8 tuşuna basılarak kullanılabiliyordu.

Windows 8 ile gelen hızlı boot özelliği bu imkanı ortadan kaldırdı. Artık Windows o kadar hızlı yükleniyor ki, (yan etki olarak) F8 tuşunu uygun zamanda denk getirmenize imkan olmuyor. (Cambazlık yapıp getirebilirseniz halen çalıştığı söyleniyor!)

Windows’u sınırlı özellikler ile başlatan sorun giderme seçeneğidir. Bilgisayarınızı güvenli mod ile başlattığınızda Windows’u çalıştırmak için gerekli minimum sayıda dosya ve sürücüler yüklenir. Eğer bu modda bilgisayarınız açılabiliyorsa, sorun muhtemelen son yüklediğiniz bir programda/sürücüde demektir.

İsterseniz hatayı çözmeyi deneyebilir, isterseniz dosyalarınızı kurtarıp sonra Windows’u yeniden yükleyebilirsiniz. (bknz: güvenli mod nedir?)

Açıkçası ben kişisel bilgisayarımda sorun çözmeye uğraşmıyorum. Yedekleme yazılımları ile bilgisayarımın her an çalışan bir kopyasını saklıyorum. Size de tavsiyem budur. Ancak yedeğiniz yoksa, güvenli mod halen zaruri bir ihtiyaç.

Yine de güvenli mod için birkaç alternatif yöntem var. Windows 8 ile başlayan bu değişim Windows 10 ile devam edeceğinden konuyla ilgili 5 farklı kullanım rehberi hazırladım.

Rehber 1/2/3 çalışan bilgisayarlar için güvenli moda giriş yöntemlerini anlatıyor. Bilgisayarınız hiç açılmıyorsa Windows yükleme diski ile Rehber 4’ü takip etmeniz gerekiyor.

Eğer güvenli moda çok sık ihtiyaç duyuyorsanuz, Rehber 5 sizin için. Takip ederek bilgisayar açılışına Güvenli Mod seçeneği ekleyebilirsiniz.

Rehberlerdeki tüm fotoğraflarda Windows 8.1/8 görülüyor ama işlemlerin tamamı Windows 10 TP için de aynıdır. Şimdiden kolay gelsin.

2 Comments

  1. Berkay Civil 07/09/2015
  2. teknikbilimler 11/04/2016

Leave a Reply