Windows 10’da Dosya Gezgini’ne tıkladığınızda “Hızlı Erişim” yerine “Bu Bilgisayar” bölümü açılsın isterseniz…

Windows 7 ve öncesinde “Windows Gezgini” olarak kullandığımız dosya yöneticisinin adı Windows 8 sürümünde “Dosya Gezgini” olarak değiştirilmiş, arayüzü Ribbon Interface denilen yeni bir tasarımla güncellenmişti. Windows 10’un yayınlanması ile birlikte dosya yöneticisi bir güncelleme daha aldı ve Hızlı Erişim (Quick Access) adında bir tür açılış sayfası eklendi.

Şu anda Windows 10 kullananlar dosya gezgini simgesine tıkladığında“Bilgisayarım” penceresi ile değil, “Hızlı Erişim” penceresi ile karşılaşıyor. Burada Sık kullanılan klasörler ve Son kullanılan dosyalar var. Bilgisayarım ekranına ulaşmak istediğinde, sol kısımdan ilgili linke tıklaması gerekiyor.

Peki tıklamak istiyor mu, orası ayrı konu.

Bu özellik Windows 10 TP ‘nin ilk sürümlerinde değiştirilemez şekilde gelmişti ama birçok kullanıcı tarafından rahatsız edici bulununca TP 9926 sürümde müdahele ile eskiye dönüş imkanı eklendi. Yani Windows 10 Final sürümünü kullananlar, isterlerse küçük bir ayar ile Hızlı Erişim özelliğini pasif yapabilir, eskisi gibi doğrudan Bilgisayarım ekranına ulaşabilir.

Eğer Windows 10 ‘da Dosya Gezgini’ne tıkladığınızda Hızlı Erişim yerine Bilgisayarım (Bu Bilgisayar) açılsın isterseniz;

190-3-1-windows-10-calistir-penceresi

Klavyenizden eş zamanlı olarak Windows ve R tuşlarına basın. "control folders" yazın ve Tamam butonuna tıklayın.

190-3-2-windows-10-dosya-gezgini-secenekleri

Pencerenin en üst kısmındaki açılır kutuyu "Bu Bilgisayar" olarak değiştirin ve Tamam butonuna tıklayın.

190-3-3-windows-10-dosya-gezgini-simgesi

Bundan sonra Dosya Gezginine tıkladığınızda...

190-3-4-windows-10-bu-bilgisayar-penceresi

.... "Hızlı Erişim" değil "Bu Bilgisayar" (eski adıyla Bilgisayarım) penceresi açılacaktır.

Leave a Reply