Windows 10’da “Windows Update Teslimi En İyileştirmesi” özelliğini kapatma!

Windows 10 ile gelen Windows Update Teslimi En İyileştirmesi özelliğini duydunuz mu bilmiyorum. Windows Güncelleştirmeleri’ni Microsoft sunucularına ek olarak ağdaki yada internetteki diğer Windows 10 kullanıcılarından da temin etmeyi sağlayan yeni bir sistem. Aslında amacı Microsoft sunucularını rahatlatmak ama bize de bazı durumlarda daha hızlı güncelleştirme yapma imkanı sağlıyor.

Bir örnek vereyim;

Küçük bir işletmeniz ve 30 bilgisayarınız var farzedelim. Bildiğiniz gibi, Windows 8 kullandığınızda, güncelleştirmeler 30 bilgisayarın her biri tarafından ayrı ayrı indirilirdi. Şu anda ise, bilgisayarlardan biri güncelleştirmeyi indirdiği anda diğerleri için güncelleştirme sağlayıcısı konumuna geçiyor. Böylece dosyaların bir kısmı yerel ağdan alınıyor, internet kullanımı azalıyor.

Dahiyane bir fikir gibi gelebilir fakat Microsoft bu konuda kendi sunucularını rahatlatmak için bir adım ileri gitmiş ki işin o kısmı kullanıcılar açısından pek sevimli olmamış. Sistem internette de çalışacak şekilde ayarlandığından bir taraftan internetteki bilgisayarlardan güncelleştirme alırken diğer taraftan indirdiklerinizi başkaları için upload edip duruyorsunuz. Dolayısıyla kendi menfaatinize olmadan sürekli bant genişliği harcıyorsunuz.

Nihayetinde yerel ağda işinize yarayan bu sistem internette daha çok zarar yazıyor. Upload işlemi varsayılanda açık geldiğinden de bazıları tarafından Microsoft bant genişliğinizi çalıyor! şeklinde yorumlanıyor.

Şahsen işin bu tarafında değilim ama, yeni sistemin bu dezavantajını yok etmek kolay, onu anlatmak istedim. Eğer internetteki diğer bilgisayarlara Windows Update kanalı ile güncelleştirme dosyalarını göndermek ve bant genişliğinizi harcamak istemiyorsanız, yapmanız gereken basit;

196-3-1-windows-10-baslat-butonu

Başlat butonundan "Ayarlar" öğesine tıklayın.

196-3-2-windows-10-ayarlar

"Güncelleştirme ve güvenlik" öğesini açın.

196-3-4-windows-10-guncellestirmelerin-nasil-yuklenecegini-secin

"Güncelleştirmelerin nasıl teslim edileceğini seç" linkine tıklayın.

196-3-5-windows-10-birden-cok-yerden-guncellestirmeler

"Birden çok yerden güncelleştirmeler" bölümünü inceleyin. Burada varsayılanda "Yerel ağımdaki bilgisayarlar ve İnternet'teki bilgisayarlar" öğesi açıktır.

196-3-6

Sadece yerel ağı aktif etmek için (ev ağı/iş ağı) "Yerel ağımdaki bilgisayarlar" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Muhtemelen en iyi seçenek bu, fakat...

196-3-7

"Windows Update Teslimi En İyileştirmesi" özelliğini tamamen kapatmak isterseniz, sürgüyü kapalı konuma getirebilirsiniz.

196-3-8-windows-10-bazi-ayarlar-kurulusunuz-tarafindan-yonetilir

Bu arada Windows 10 için Anti-Spy araçları bu özelliği sistemsel olarak kapatmaktadır, dolayısıyla ekranı fotoğraftaki gibi görürseniz muhtemelen o araçlardan birini kullandığınızdandır.

Leave a Reply