Windows 7 ve Server 2008 R2 için “en iyi” update entegrasyonu ve offline güncelleştirme programı: Simplix Projesi

Bugün Windows 7 kurduğunuzda, kurulumun hemen ardından karşımıza 165 güncelleştirme çıkıyor. Onları kurduğumuzda, restartın hemen ardından 20 yeni güncelleştirme daha geliyor. Çok fazla güncelleştirme, çok fazla vaktimizi alıyor. Özellikle Windows 7 güncelleştirme süreci de çok yavaş olunca insan yok mu bunun kolayı demeye başlıyor.

Aslında var ve daha önce anlatmıştım. Windows DVD’sine güncelleştirme entegrasyonu yapabiliyor yada güncellemeleri offline olarak yükleyebiliyoruz.

Fakat yaptığım denemelerde bu yöntemlerin Windows 7’de Windows 8.1/8’deki kadar başarılı olmadığını tespit etmiş pek verim alamamıştım. Klasik metodlar güncelleştirmelerin tamamını yüklememişti ve kurulumun ardından ciddi boyutlarda güncelleştirme gelmeye devam etmişti. WSUS kanalından indirilen güncelleştirme dosyalarının boyutları da çok yüksekti ve epey bir bant genişliği ile zaman harcamak gerekiyordu.

Sonuçta yöntem teknik servisler gibi sık format atan, Windows kuran yerler için “eksiklerine rağmen” iyi bir çözüm olsa da ev kullanıcıları için makul olmaktan çıkmıştı.

Bir okuyucum uygulama esnasında da sorunlar yaşadığını rapor edince, hem konuya alternatif olsun hem de klasik yöntemin dezavantajlarını gidersin diye Windows 7 ve Server 2008 R2 için “özel” ve “makul” bir çözüm konusunu gündem yaptım; Simplix Projesi

Simplix Projesi: UpdatePack7R2
En iyi Windows 7 update entegrasyonu ve offline güncelleştirme kurma programı

Simplix, oszone.net forumundan bir üye. Her ayın 15’i gibi Windows’un yayınladığı güncelleştirmeleri alıyor ve hazırladığı “UpdatePack7R2” programına entegre ediyor.

Program, güncellemeleri internet bağlantısı olmadan yüklemek için kullanabileceğimiz canlı entegrasyon aracı. Ama aynı zamanda güncelleştirmeleri cmd komutlarıyla Windows 7 ve Server 2008 R2 kurulum dosyasına entegre edebiliyor. Dolayısıyla 2 farklı soruna çözüm getirmiş oluyor.

Programın klasik metodlardan farkı tek bir exe dosyası halinde sunulması, güncellemeleri de içinde barındırması. Çoğu entegrasyon aracı gibi 3.parti bir güncelleme indirici aracına ihtiyacı yok. Güncellemeleri WSUS kanalından indirmiyor. Dosya iyice sıkıştırılmış olduğundan Windows Update metodundan 50-100 MB daha az yer kaplıyor.Kısacası bu alanda adeta mucize yaratıyor.

Resmi sayfasına buradan yada buradan ulaşabilirsiniz. Tanıtım sayfası Rusça hazırlanmış ama programın Türkçe desteği mevcut. İsterseniz resmi sayfayı da Google Translate kullanarak Türkçe’ye çevirebilirsiniz.

Lafı fazla uzatmadan hemen yazılımın kullanımı nasılmış, adım adım anlatalım.

Windows 7’yi offline (internet bağlantısına gerek olmadan) güncelleme

Aslında programı indirir indirmez normal bir program gibi çalıştırıp ekrandaki talimatları takip ederek yükleme yapabilirsiniz. Zaten sadece 2 butona basmanız gerekecek, bunu da anlatmanın bir manası yok.

Fakat bu şekilde kurulum yaptığınızda, Internet Explorer 11 ve ilişkili güncellemeler yüklenmiyor. Sizin sonradan Windows Update servisini kullanmanız gerekiyor. O yüzden ben Komut İstemi’ni kullanarak IE11’i de yükleyebileceğiniz alternatif kullanımı anlatacağım. Buyrun;

000069-02-01

Güncel programı buradan indiriyoruz. İndirdiğimiz dosyayı "UpdatePack7R2" olarak yeniden adlandırıp C sürücüsüne kopyalıyoruz.

000069-02-02

Komut İstemi'ni yönetici hakları ile çalıştırıyoruz.

000069-02-03-updatepack7r2-offline-windows-7-guncelleme

Önce "cd/" ve ardından da "UpdatePack7R2.exe /ie11 /silent" komutlarını girip klavyemizden enter tuşuna basıyoruz.

000069-02-04

Bu andan itibaren otomatik yükleme işlemi başlatılıyor. Önce dosya doğrulanıyor, ardından sisteminizdeki eksik güncellemeler denetleniyor. Eksik güncellemeler programdan ayıklanıp tek tek kuruluyor. İşlem tamamlandığında geçici dosyalar temizleniyor ve işlem sonlanıyor.

Bu işlemler olurken Komut İstemi penceresini kapatabilirsiniz. Kurulumu kendi arayüzünden takip edebilirsiniz. İsterseniz görev çubuğuna küçültüp kendi işinize bakabilirsiniz. Herşey otomatik yapılacak, program işini bitirdiğinde otomatik olarak kapanacaktır. Siz program kapandıktan sonra müsait bir zamanda bilgisayarınızı restart etmelisiniz ki Windows çalıştığı için güncelleştirilemeyen dosyalar güncellensin. (Aynı Windows Update'de olduğu gibi.)

000069-02-05-windows-7-update

Bilgisayar restart ettikten sonra, Windows güncelleştirmeyi çalıştıralım ve programın başarısını görelim istedim.

Görünen o ki sadece 2 güncelleştirme atlanmış. Net Framework 4.5.1 isteğe bağlı bir güncelleştirme, Simplix paketinde bulunmuyor. Windows Defender'de sürekli güncelleştirme aldığından onu saymamak gerekiyor. Sonuçta program şimdiye kadar denediğim en başarılı sonucu veriyor.

Windows 7 diskine/dvd’sine güncelleştirme entegre etme

UpdatePack7R2, offline olarak başarılı şekilde sistemi güncelledi. Fakat mümkünse CD/DVD yada Flash belleğe entegre etmeniz daha uygun olacaktır. Çünkü canlı sistemde yapılan entegrasyon da oldukça fazla zaman alıyor.

Güncellemeleri kurulum dosyasına entegre etmek hem daha hızlı, hem de ilerki kurulumlar için çok daha faydalı. Nasıl yapılıyor ona da bir bakalım.

000069-03-01

Güncel programı buradan indiriyoruz. İndirdiğimiz dosyayı "UpdatePack7R2" olarak yeniden adlandırıp C sürücüsüne kopyalıyoruz.

Ardından Windows diskimizin "sources" klasöründeki "install.wim" dosyasını da aynı şekilde C sürücüsüne kopyalıyoruz.

000069-03-02

Komut İstemi'ni yönetici hakları ile çalıştırıyoruz.

000069-03-03-updatepack7r2-komut-satirindan-windows-7-kurulumu-guncellestirme

"Dism /Get-WimInfo /Wimfile:C:Install.wim" komutunu girip enter tuşuna basıyoruz. Burada komut bize wim dosyasında gömülü olan Windows sürümlerini döndürüyor. Bende bir tane varmış, eğer All-in-One DVD sahibiyseniz daha fazla görünecektir. Güncellemeleri gömmek istediğiniz sürümün dizin numarasını öğreniyoruz.

Ardından önce "cd/" ve sonra da "UpdatePack7R2.exe /ie11 /WimFile=C:install.wim /Index=1" komutlarını veriyoruz. (Ben dizin numarası olarak 1 kullandım siz uygun rakamla değiştirmelisiniz. Güncelleştirmeyi aynı anda tüm sürümlere entegre etmek isterseniz rakam yerine * karakterini kullanabilirsiniz.)

000069-03-04-updatepack7r2-windows-7-guncellestirme-entegrasyonu-raporu

Bundan sonra wim dosyası sisteme takılacak, gerekli güncellemeler denetlenecek ve kurulacak. Herşey tam otomatik olacak, sizin birşey ypamanıza gerek yok. İşlem tamamlandığında bir metin belgesi açılacak ve rapor size gösterilecek.

Bu olduğunda wim dosyanıza güncellemeler entegre edilmiş demektir. Eğer Flash Bellek ile Windows kuruyorsanız "install.wim" dosyasını direk "sources" klasörüne kopyalayabilirsiniz. Eğer yeni bir DVD oluşturmak istiyorsanız biraz daha vaktinizi alacak. Devam edelim.

000069-03-05

Güncelleme dosyalarını içeren yeni bir DVD için, önce Windows DVD'sinin ISO imajını oluşturacağız, sonra bu imajın içindeki "install.wim" dosyasını, yenisi ile değiştirerek başka bir DVD'ye yazdıracağız.

Bunun için UltraISO programını çalıştıralım ve F8 tuşuna basalım. Windows DVD'miz takılıyken ekrandaki şekilde sistemin ISO imajını oluşturalım.

000069-03-06

"Evet" butonuna tıklayalım.

000069-03-07

Alt kısımdan C sürücüsüne girip "install.win" dosyasını bulalım. ISO dosyasındaki "sources" klasörüne sürükleyip bırakalım.

000069-03-08

"Evet" butonuna tıklayalım.

000069-03-09

"Kaydet" ikonuna tıklayalım.

000069-03-10

İşlem kısa sürede tamamlanacaktır. Masaüstünde oluşan "Windows 7.iso.uibak" eski ISO dosyasının yedeğidir, isterseniz silebilirsiniz.

000069-03-11

İşlem tamamlandığında isterseniz UltraIso ile isterseniz Windows'un kendi "Disk Yansıması Yazıcı" aracı ile ISO dosyasını yazdırabilirsiniz.

000069-03-12-windows-7-update

İşte bu ISO dosyasını kullanarak kurduğum Windows 7. Güncellemeleri denetlediğimde karşıma çıkan manzara buydu.

Biraz daha fazla güncelleştirme kalmış çünkü her güncelleme install.wim dosyasına entegre edilemiyor. İsterseniz siz kurulumun ardından canlı sistemde tekrar programı çalıştırarak eksik olanları birkaç dakikada kurabilirsiniz. Windows Update kullanmamak için bir neden de yok tabi ki.

Sonuçta kullanım çok kolay ve fayda büyük. Ben bu aracı beğendim ve ihtiyaç duyuyorsanız kullanmanızı tavsiye edebilirim. İsterseniz sonradan WinReducer, Win Toolkit vb araçları kullanarak katılımsız kurulum haline de getirebilirsiniz.

Birkaç küçük notla konuyu kapatalım;

 • Eğer zaman kazanmak isterseniz, entegrasyon esnasında güvenlik yazılımınızı devre dışı bırakabilirsiniz. Ben bunu önermem ama hız konusunda yardımcı olacaktır. Bazı güvenlik yazılımlarının (Mesela 360 Total Security) davranış analizi modülleri hatalı uyarılarla işlemi bölüyor, bu durumlardan da kurtulmuş olursunuz.
 • Ben install.wim dosyasını DVD’ye entegre edebilmek için UltraISO yazılımını kullandım. Siz istediğiniz herhangi bir ISO editörünü (Power ISO, Magic ISO vb) tercih edebilirsiniz. Çoğu editör ücretlidir ve 500MB’dan büyük dosyaları kaydetmeme gibi limitleri vardır. gBurner bu tür bir limite sahip değil, isterseniz onu kullanın. Ama yazılım Bundleware ve içinde Muhtemelen İstenmeyen Yazılım (PUP) bulunuyor. Kurarken dikkatli olun ve ihtiyacınız olmayan yazılımı yüklemeyin.
 • UpdatePack7R2 sadece Windows 7 SP1 ve Server 2008 R2 SP1 sistemlere destek veriyor. Eğer sisteminizde SP1 yoksa, buradan 32 bit sistemler için “Windows6.1-KB976932-X86.exe” veya 64bit sistemler için “Windows6.1-KB976932-X64.exe” dosyalarını indirip UpdatePack7R2 ile aynı klasöre (Biz C sürücüsünü kullanmıştık) kopyalamanız gerekiyor. Söylenene göre program güncelleme esnasında bu dosyaları da otomatik olarak kuruyor. Ben test etmedim.
 • Windows DVD’sine güncellemeleri ekleme işlemini illa Windows 7 makinada yapmak zorunda değilsiniz. Windows 10/8.1/8 cihazlarda da yapabilirsiniz.

8 Comments

 1. sedat 11/01/2015
 2. sedat 11/01/2015
 3. Murat Demirkaya 05/02/2015
  • admin 05/02/2015
 4. Cem ÜNAL 22/04/2015
 5. Cem ÜNAL 05/05/2015
  • admin 05/05/2015
 6. Cem ÜNAL 28/05/2015

Leave a Reply