Windows 8.1/8 başlat butonunu ve başlangıç menüsünü geri getirin!

Windows 8’i piyasaya sürüldüğü ilk günden beri kullanıyorum. 2012 yılından beri yeni tuhaf başlangıç ekranı ile başbaşayım. Windows 8’de başlangıç butonunun kaldırılmasına, Windows 8.1’de yerine geri konmasına şahit oldum. Son birkaç haftadır sürekli Windows 9’un başlat butonuna ilişkin haberler okuyorum. (Nisan 2015’te satışa sunulması öngörülüyor!)

Microsoft’u bu konuda tebrik etmeliyim. 15 senedir kullandığım ve bir kez şikayet etmediğim başlat butonunu bir sorun haline getirmeyi başardı. 500-600 TL vererek satın aldığımız işletim sistemlerinde tek derdimiz ve beklentimiz başlat butonu oldu. Bu konuda söyleyecek sözüm yok.

Öte yandan işine gücüne bakan insanlar bu maceradan çoktan sıkıldı ve konu başlat menüsü için alternatif yazılımlar ile çoktan kapandı. (1, 2, 3) Ben de son dönemde Pokki ile tanıştım ve yoluma onunla devam ediyorum. Henüz başlat menüsünü geri getirmemiş kullanıcılar için de tüm yazılım alternatiflerini bu yazıda paylaşıyorum.

Yeni sistemi neden sevmedik?

Yıllardır başlat butonuna alıştık. Microsoft, siz bu butonu çok kullanmıyorsunuz dedi, kaldırdı. Oysa sık kullanmasakta ihtiyacımız olduğunda neyi nerede bulabileceğimiz belliydi. (Denetim masasını da pek kullanmıyoruz, kaldırılmasın?)

Başlat menüsü kaldırıldığında, bilgisayarı nasıl kapatacağımızı dahi bilemedik. Bu konuda ciddi ciddi görüntülü dersler hazırlandı. Tam öğrendik, Windows 8.1 ile buton geri geldi!

Fakat buton tek sorun değildi. Butonun (ve Windows tuşunun) açtığı yeni başlangıç ekranı/menüsü kullanıcılar tarafından beğenilmedi. Microsoft, Windows Phone ile PC’leri aynı kalıba sokmaya çalıştı. Olmadı.

000034-02-01-windows-8-81-baslangic-ekrani

Windows 8.1/8 yeni başlangıç ekranı

Başlangıç ekranı çok fazla uyarıcı unsur içeriyor. Aradığınız şeye odaklanmanız zor.

000034-02-02-windows-8-81-uygulamalar-ekrani

Windows 8.1/8 uygulamalar ekranı

Uygulamalar ekranındaki liste yöntemi, aradığınız uygulamayı bulmayı zorlaştırıyor. 1024x768 çözünürlüklü bu fotoğrafta pek sorun görünmese de, 22' ekranda 96 tane ikon görülüyor.

000034-02-03-windows-phone

Windows Phone 8 ekranı

Tüm cihazlar için tek bir arayüz. Metro bunu sağladı ama PC kullanıcıları memnun değil.

Geliştirilen çözüm dokunmatik ekranlı bir telefon ile veri girişinin klavye&mouse ile yapıldığı bir PC için eşit oranda konforlu olmuyor. Farklı cihazlara dair kullanıcı beklentileri ve alışkanlıkları da çok farklı.

Güncellemelerle bazı şeyler yerine oturdu. Kapatma butonları başlangıç ekranına eklendi, başlangıç ekranına gruplama özellikleri geldi vs. Ama günün sonunda bu Windows 8’deki değişikliği makul kılan hiçbir fayda/avantaj olmadı. Kötü yanı burası.

Sonuçta başlat menüsünü geri getirmek milyonlarca kullanıcının tercih ettiği çözüm yöntemi oldu.

Eski Windows 7/Vista/XP başlat/start butonunu/menüsünü nasıl geri getirebilirim?

Windows, bu işlem için bir imkan sağlamıyor. Yeniliğin kullanılmasında ısrarcı. Bizim alternatifimiz Windows’a tekrar eski başlat butonu özelliğini kazandıran yazılımlar. Bu yazılımlar ile eskiden kullandığımız klasik başlat menüsüne tekrar kavuşuyoruz, üzerine bazı ek opsiyonlar ile menüye ek özellikler kazandırabiliyoruz.

Windows’a tekrar eski başlat butonunu geri getiren yazılımların listesi aşağıda;

Ücretsiz: Classic Shell, Start Menu 8, Power 8, Vistart, StartW8, Start Button 8
Ücretli: StartIsBack+, Start8, RetroUI

(Ücretli seçeneklerin fiyatları pek fazla değil. Ama ücrete karşılık hiçbir ekstra kazanmıyorsunuz. O nedenle ücretsiz seçeneklere yönelmenizi tavsiye ederim.)

Yazılımlar hakkında söylenecek pek fazla birşey yok. Tümünün yaptığı şey, alışkanlıklarımıza uygun olarak başlat menüsünü eski haline getirmek.

Classic Shell, Windows 8.1 üzerinde bu şekilde görünüyor. Temayı değiştirmeniz mümkün.

Classic Shell, Windows 8.1 üzerinde bu şekilde görünüyor. Temayı değiştirmeniz mümkün.

Classic Shell, genellikle kullanıcıların birinci tercihi oluyor. Benim de tercihim o yönde. Kendisi Windows 8’den önce de vardı. Alternatifleri gibi Windows 8 ile doğan bir yazılım değil. Bu anlamda önemli bir kullanıcı kitlesine sahip.

Öte yandan, tüm yazılımlar üç aşağı beş yukarı aynı ve birbirine üstün tutmak pekte mümkün değil.

Yepyeni bir başlat menüsü deneyimi elde edin

Pokki farklı bir Windows 8.1 başlat menüsü alternatifi. Yazılım eski başlat menüsü yerine kendi tarzını oluşturmuş. Akıllı telefonlardaki menü sistemi ile klasik başlat menüsünü birleştirmiş ve ortaya gerçekten işe yarayan kullanışlı bir çözüm çıkmış.

000034-03-01-pokki-start-button-menu

Pokki start menüsü. Sol tarafta programlara, denetim masasına, sık kullanılan klasörlere ve son kullanılan yazılımlara ulaşmak mümkün.

Yazılımın sağ tarafı akıllı telefonlardaki menüler gibi hazırlanmış. Buraya istediğiniz kısayolları ekleyebiliyorsunuz.

000034-03-02-pokki-ile-windows-8-81-baslat-butonunu-geri-getirin

Pokki'yi ilk kurduğunuzda, mevcut başlat menusune ek ikinci bir başlat menüsü oluyor. Bunu değiştirmek ve daha kullanışlı bir hale getirmek için "Settings" menüsü ile ayarları açıyoruz.

000034-03-03-pokki-baslat-menusu-ayarlari

Ayarları fotoğraftaki şekilde güncelliyoruz.

Eğer Microsoft bu çözümü kullansaydı, eminim tek bir kullanıcı şikayeti almazdı. Bu düşünceyi doğrulayan şey, yazılımın 2 yaşına kadar 20 milyon indirmeyi aşması. Üstelik bu 15 ay önceydi.

Start Menu Reviver, kendi tarzını yaratan bir başka başlat butonu/menüsü yazılımı. Yazılım kutucuklu tasarımın alternatif bir yorumunu sunmuş ancak bence pek de başarılı olamamış. (Yazılımın v2.5.0.14 sürümü Windows 8.1×64 makinada sıksık çöktü!)

Start Menu Reviver, kutulardan oluşan menü sistemine yeni bir yorum getirmiş.

Start Menu Reviver, kutulardan oluşan menü sistemine yeni bir yorum getirmiş.

Toparlayalım…

Şu an Windows 9’da daha pc dostu yeni bir menü kullanılacağından hatta metro özelliklerinin tümünün masaüstü sürümden kaldırılacağından bahsediliyor.

Sizin yeni bir Windows sürümünü beklemenize gerek yok. Eğer yeni start menüsünden hoşlanmadıysanız büyük bir sorun değil, birkaç megabayte boyutundaki yazılımlarla değiştirin gitsin.

Leave a Reply