Windows dosya aç güvenlik uyarısı nasıl kapatılır?

Windows 7, internetten indirdiğiniz dosyaları güvenlik sebebiyle hemen çalıştırmaz. Önce küçük bir uyarı gösterir;

“Dosya aç – Güvenlik Uyarısı;
Bu dosyayı çalıştırmak istiyor musunuz?
İnternet’ten gelen dosyalar işinize yarayabilir, ancak bu dosya türünün bilgisayarınıza zarar verme olasılığı vardır. Yalnızca güvendiğiniz yayımcılardan gelen yazılımları çalıştırın.”

Bu Windows 7’nin (sözde) güvenlik özelliklerinden biri. Ben uyarının güvenlik açısından faydalı olmadığını düşündüğüm gibi ayrıca rahatsız edici de buluyorum. Çünkü;

  • Sadece dosya yayımcısına bakarak dosyanın güvenilir olup olmadığını anlamak imkansız. Dosya yayımcısı güvenilir bir karar noktası değil. Dijital imzaya sahip binlerce kötücül yazılım mevcut. İşe yaramayan bir uyarı türü tasarlanmış. (Zaten Windows 8’de değişti.)
  • Uyarılar alışkanlık yaratıyor. Bir süre sonra otomatik olarak “Çalıştır” butonuna tıklar hale geliyorsunuz. Çok fazla uyarı güvenliği arttırmıyor, tersine azaltıyor. Size ekstra iş çıkarıyor.
  • Güvenlik yazılımlarımız bu basit uyarıdan çok daha güvenilir araçlara sahip.

Bu yüzden işe yaramadığını düşündüğüm bu uyarıyı kapatmayı, komple iptal etmeyi tercih ediyorum. Eğer siz de dosya açarken karşınıza çıkan güvenlik uyarılarından sıkıldıysanız aşağıdaki şekilde kapatabilirsiniz.

Windows 7; Dosya Aç-Güvenlik Uyarısı nasıl kapatılır?

“gpedit.msc” programı Windows 7’nin sadece Premium ve Ultimate sürümlerinde yüklü geliyor. Windows 7 Home kullanıcısıysanız, yazılım açılmaz.

Bu durumda buradaki yazılımı indirip kurun. (Eğer 64 bit kullanıcısıysanız, kurulumu yaptıktan sonra “C:WindowsSysWOW64” klasörüne girip içindeki GroupPolicy, GroupPolicyUsers klasörlerini ve gpedit.msc dosyasını “C:WindowsSystem32” içine de kopyalamanız gerekir)

Ardından anlattığım gibi işlemlere devam edebilirsiniz. Yine de az sonra anlatacağım registry dosyaları işinizi görecektir. Bu işlemi illa yapmanıza gerek yok.

Eğer isterseniz Yöntem 1’de anlattığım işlemi otomatik olarak yapan reg dosyalarını kullanabilirsiniz. Buradaki dosyayı indirip güvenliği aktif etmek için “Dosya Aç Güvenlik Uyarısını Aktif Hale Getir.reg” pasif hale getirmek için “Dosya Aç Güvenlik Uyarısını Pasif Hale Getir.reg” dosyasına tıklamalısınız.

Böylece ayarlar kayıt defterinize işlenir. Siz oturumu kapatıp tekrar açtığınızda yada restart yaptıktan sonra bilgisayarınız istediğiniz şekilde davranmaya başlar.

4 Comments

  1. Volkan Sabah 23/04/2016
  2. arda 20/06/2016
  3. Batuhan 26/10/2016
  4. Süleyman Yasin K. 04/04/2019

Leave a Reply