Windows 8/8.1/10 ile kolay format: Windows’un dahili sıfırlama ve yenileme özellikleri

Fotmat atmak angarya, herhalde kimse sevmez. En azından ben sevmiyorum. O yüzden Windows’un ömrünü uzatmak için olabilecek ne varsa kullanıyorum. Kurulumu takip eden program kaldırma araçları, Tamir yazılımları, Disk yedekleri… Ama ne yaparsan yap gün geliyor Windows’u yeniden kurma ihtiyacı doğuyor.

Windows 8 öncesi bu durumda yapılacak şey belliydi. Windows yükleme diski yada bir disk yöneticisi ile harddiski biçimlendirir, ardından sistemi yüklerdik. Windows 8’de duyurulanHer şeyi kaldırın ve Windows’u yeniden yükleyin” ve “Dosyalarınızı etkilemeden kişisel bilgisayarınızı yenileyin” özellikleri ile buna ilk kez bir alternatif geldi. Sonrasında Windows arayüzünden, birazcık daha kestirme yoldan format atabilir yada dosyalarımızı kaybetmeden sistemi sıfırlayabilir olduk.

Aslında Windows’un bu özelliklerini, cep telefonlarındaki fabrika ayarlarına geri döndürme özelliği gibi görebiliriz. İlk özellik “Sıfırlama” şeklinde çalışıyor. Windows herşeyi kaldırıyor ve sistemi tamamen baştan yüklüyor. Yani sizin Windows DVD’si ile atacağınız formatı kendi kendine atıyor. İkinci özellik, “Yenileme” şeklinde çalışıyor, sistemdeki tüm programları kaldırıyor, herşeyi eski haline getiriyor ama belgeleriniz, metro arayüzündeki uygulamalarınız, başlangıç ekranı ve masaüstü temanız korunuyor.

Ben bir Windows format alternatifi olarak özellikleri anlatmak istedim. Bunun için küçük bir test sistemi hazırladım. “Sıfırlama” ve “Yenileme” arasındaki farkı göstermek için sisteme Firefox yükledim. Masaüstü arka planını değiştirdim. Masaüstünde bir metin belgesi oluşturdum. Ardından önce sistemi sıfırladım sonra da yeniledim. Böylece hem işin nasıl yapılacağını hem de sonucunu göstermiş oldum.

Özellikler Windows 8/8.1/10 versiyonlarında bulunuyor. Eğer sisteminizi hazır olarak aldıysanız (Mesela bir dizüstü bilgisayarsa) ve üreticiniz recovery bölümü eklediyse, Windows DVD’si olmadan kullanılabiliyor. Eğer Windows’u ayrı olarak satın aldıysanız (yada üreticiniz gerekli recovery bölümünü oluşturmadıysa) Windows DVD’sine (yada Flash Belleğine/USB diskine) ihtiyaç oluyor.

Eğer recovery bölümü yoksa ve Windows DVD’sini de takmadan bu işlemi yapmaya kalkarsanız, “Medya ekle: Bazı dosyalar eksik. Windows yüklemeniz veya kurtarma medyası bu dosyaları sağlayacak.” hatası alırsınız. Bu hatayı gördüğünüzde Windows diskini sürücüye takmanız ve tekrar denemeniz lazım. Sıfırlama ve yenileme işlemleri çoğu yerde anlatıldığı gibi “Windows diski olmadan format nasıl atılır?” çözümü değil.

"Medya Ekle" uyarisi. Gördüğünüzde anlayın ki sisteminizde recovery bölümü olmadığından Windows kurulum DVD'sini kullanmanız gerekecek. Eğer sisteminizi Windows 8 yüklü satın alıp sonradan 8.1'e update ettiyseniz, "recovery" bölümü olsa dahi aynı hatayı alabilirsiniz.

“Medya Ekle” uyarisi. Gördüğünüzde anlayın ki sisteminizde recovery bölümü olmadığından Windows kurulum DVD’sini kullanmanız gerekecek. Eğer sisteminizi Windows 8 yüklü satın alıp sonradan 8.1’e update ettiyseniz, “recovery” bölümü olsa dahi aynı hatayı alabilirsiniz.

Doğrusu yöntemin klasik metoda üstünlüğünü görmedim. En azından “Dosyalarınızı etkilemeden kişisel bilgisayarınızı yenileyin” özelliğinde Windows Update güncelleştirmeleri silinmeseymiş tercih edilebilirmiş. Zaman olarak pek kazanç olmadı. Bana özellik daha çok bilgisayar üreticileri için geliştirilmiş gibi geldi. Böylece cihazla birlikte Windows DVD’si yada kurtarma DVD’si gibi ek teferruat dağıtmaya gerek kalmamış. Gerekli bilgiler gizli bir HDD bölümüne yüklenip kolay bir kurtarma aracı olarak saklanabilir hale gelmiş. Üreticilerin kurtarma medyası oluşturma problemi çözülmüş. Windows gerektiğinde dosyaları oradan kurtarıp kendini baştan yükleyebiliyor. Bu kurtarma bölümü olmayan bilgisayarlarda özellikleri kullanabilmek için halen Windows DVD’si gerekiyor.

Leave a Reply