Windroy ile Android uygulamalarını Windows’ta çalıştırın

Akıllı telefonlarımızdaki uygulamalar sürekli yanımızda ve hayatımızın içinde. Fakat aynı uygulamaların windows sürümleri genellikle bulunmuyor. Bu da bazen sıkıntı oluşturabiliyor.

Bilgisayar başına geçtiğinizde, anlık mesajlaşma için hala telefona bağımlı kalmak can sıkıcı. Sevdiğiniz oyunları büyük ekran bir pc’de çalıştıramamak ta öyle.

Neyse ki bu sorunun bir çözümü mevcut; Windows için Andoid emülatörleri.

Bir sistemdeki yazılım ve/veya donanımları bir başka sistemde taklit eden ve ilk sistemde çalışan uygulamaları diğerinde de çalıştırabilmemizi sağlayan yazılımlara emülatör diyoruz. Emülatörler yardımı ile Android uygulamalarını Windows üzerinde çalıştırabiliyoruz.

Bu konuda başarılı emülatörlerden biri; Windroy. Vista ve üzeri işletim sistemlerine destek veriyor. Kolay kullanımı ile gerçek bir Android deneyimi sağlıyor. Üstelik bunun için hiçbir ücret talep etmiyor.

Sadece 15 saniyede Android bilgisayarınızda!

Gerçekten öyle. Winroy kurulumu yaklaşık 15sn sürüyor. 80mb boyutundaki kurulum dosyası ile yapılan kurulum 10 basit adımda tamamlanıyor.

000012-01-02Yazılımı çalıştırdığımızda ekranımızda bir dos penceresi beliriyor. Bu pencerenin tek amacı kullanıcıyı bilgilendirme. Eğer bir hata oluşursa, bu ekranda nedenini görebiliyoruz.

Dos ekranından sonra tam ekranda Android arayüzü açılıyor. Tablet yada telefonlarımızla yapabileceğimiz hemen herşeyi bu ekranda yapabiliyoruz. Hiçbir konfigürasyona, ek müdahaleye gerek yok. Hemen tuş kilidini açıp kullanmaya başlamak mümkün.

000012-01-03

Windroy’u pencerede çalıştırmak

Android sisteminizi tam ekranda değilde, daha küçük boyutta kullanmak istersek, basit bir ayarlama yapmamız gerekiyor.

Bunun için “Win+r” tuşlarına basarak “C:WindowsSystem32SystemPropertiesAdvanced.exe” uygulamasını çalıştırıyoruz.

Açılan “Sistem Özellikleri” penceresindeki “Gelişmiş” sekmesinde yer alan “Ortam Değişkenleri” butonuna tıklıyoruz.

“Ortam Değişkenleri” penceresi açılıyor. Kullanıcı değişkenleri bölümünde “Yeni” butonuna tıklayarak “WINDROY_RESOLUTION” adında yeni bir değişken oluşturuyoruz. Bu değişkene, istediğimiz pencere boyutunu değer olarak giriyoruz; 1280×720, 800×600, 1024×768, … vb

000012-01-04

Windroy’a uygulama yüklemek

Windroy içinde Google Play bulunmuyor. Bu yüzden uygulama kurmak alışılmışın biraz dışında. Windroy’a uygulama yüklemenin 2 kolay yolu var.

Birincisi Winroy içindeki tarayıcıyı kullanarak AndroidDrawer, F-Droid, APK Downloader gibi web sitelerinden uygulamaları indirip kurmak.

İkincisi uygulamaları aynı sitelerden bilgisayarınıza indirip, “C:Windroywindroy_rootdataapp” klasörünün içine kopyalamak. Winroy her çalıştığında bu klasörün içine bakar ve apk uzantılı dosyaları otomatik olarak kurar. Ben bu yöntemi öneririm.

Bazı uygulamalarınız Winroy ile çalışmazsa şaşırmayın. Emülatörlerden her zaman %100 başarı beklenmez. Bazen emülatörlerin limitlerinden bazen de uygulamaların emülatörü tespit edip çalışmak istememesinden bu tür durumlara rastlanabilir.

Genel bir değerlendirme

Winroy bir emülatörden çok sanal makine gibi çalışıyor. Yazılımı kurduğunuzda adeta yeni bir Android tabletiniz oluyor. Yaptığınız ayarlama ile tabletinizin boyutunu da belirlemek ve değiştirmek elinizde.

İncelediğim v20140113/0.5.5 versiyonunda Android v4.0.3 Ice Cream Sandwich sürümü kullanılmış. Geliştirme takımının daha güncel versiyon olan Jelly Bean üzerinde çalıştığı söyleniyor.

Google Play, Drag&Drop ve Pano paylaşımını desteklemiyor. Bunlar eksikleri ve genelde emülatörlerin ortak sorunu. O kadar kusur kadı kızında da olur diyoruz.

Eğer Android işletim sistemini denemek, Android uygulamalarını windows üzerinde kullanabilmek istiyorsanız Winroy gerçekten iyi bir fırsat. Kullanmanızı tavsiye ederim.

One Response

  1. zafer 17/01/2015

Leave a Reply